притисни ентер »

Извори

Локално

Белорусија ѝ воведе ембарго на Македонија
Белорусија ѝ воведе ембарго на Македонија

Белорусија ѝ воведе ембарго на Македонија

Белорусија од 1 јануари 2022 година ќе воведе ембарго на увоз на широк спектар на прехранбени производи од земјите кои воведоа санкции против официјален Минск, објави прес-службата на белоруската влада. – Утврдениот список на роба со потекло од ЕУ и нејзините членки, САД, Канада, Норвешка, Албанија, Исланд, Северна Македонија, Обединетото Кралство,

Заев: Свети Климент е жив паметник на нашата историја

Заев: Свети Климент е жив паметник на нашата историја

Во мое лично име и во името на Владата на Република Северна Македонија, до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски, основоположник на македонската духовност и патрон на МПЦ – ОА, сподели премиерот Зоран Заев на

Груевски за Протуѓер: Жал ми е што мој соработник спаднал на такви ниски гранки

Груевски за Протуѓер: Жал ми е што мој соработник спаднал на такви ниски гранки

Поранешниот премиер и азилант, Никола Груевски се огласи од Будимпешта, реагирајќи на денешното сведочење на Мартин Протуѓер, на денешното рочиште за случајот „Плацови на Водно“. Според бегалецот, неточна е изјавата на Протуѓер дека купил плац од 10.000 метри квадратни на Водно. -За воља на вистината тој веднаш се корегирал на некој начин и тоа со

Протуѓер: Груевски лично ми соопшти дека купил плац од 10.000 метри квадратни

Протуѓер: Груевски лично ми соопшти дека купил плац од 10.000 метри квадратни

Поранешниот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и шеф на кабинет на Никола Груевски, Мартин Протуѓер денеска сведочеше на рочиштето за “Плацевите на Водно”. Тој изјави дека Груевски лично му соопштил дека купил плац од 10.000 квадратни метри. -Се сеќавам дека во 2016 додека се уште имавме комуникација, бараше таму локација, но на мене ми беше невообичаено

Становите во Карпош и Центар веќе од 1.500 евра за квадрат, некаде цената достигнува 2.000

Становите во Карпош и Центар веќе од 1.500 евра за квадрат, некаде цената достигнува 2.000

Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, а во вториот 4 отсто. Тоа резултираше квадратен метар станбена површина да достигне 1.500 евра во општини како Центар

Белград: Уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби
Белград: Уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Белград: Уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Северна Македонија, од кои едниот има и српско државјанство. Полицијата ги уапси Б.С. (24), Б.Н.(31) и А.К. (23), кои се сомничат дека во текот на ноември и декември годинава провалиле во станови и куќи на територијата

МЦМС: Корупцијата е на прво место на листата на најголеми проблеми на граѓаните

МЦМС: Корупцијата е на прво место на листата на најголеми проблеми на граѓаните

Околу една третина од граѓаните (33,7 отсто) биле изложени на коруптивен притисок, а 32,9 отсто биле вклучени во корупција. Во 2020 година, вкупно 82 лица биле осудени за злоупотреба на службената положба или поткуп Граѓаните ги препознаваат судиите, министрите, пратениците, градоначалниците и обвинителите како најкорумпирани Корупцијата е најголем

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

Во Собранието врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година

Во Собранието врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска беше врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година. Добитници годинава се универзитетската професорка Ѓулумсер Касапи за остварување во областа на воспитанието и образованието, писателот Јован Павловски, музичкиот уметник Снежана Анастасова-Чадиковска и Елена Дончева, академски

Шолц положи заклетва: Новиот канцелар на Германија поздравен со громогласен аплауз

Шолц положи заклетва: Новиот канцелар на Германија поздравен со громогласен аплауз

Олаф Шолц е новиот канцелар на Германија. Наследникот на Ангела Меркел денеска положи заклетва, откако претходно беше избран за канцелар од 395 пратеници. По заклетвата, Шолц доби громогласен аплауз во парламентот. Шолц ќе ја предводи трипартитната владејачка коалиција на федерално ниво, заедно со Зелените кои ги поддржуваат трошоците и фискално конзервативната

Деспотовски: На СДСМ и државата не и требаат готови, претходно дизајнирани кадри

Деспотовски: На СДСМ и државата не и требаат готови, претходно дизајнирани кадри

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски го повикува членството и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. деспотовски

Сивата економија во С. Македонија опфаќа приближно една третина од бруто-домашниот производ

Сивата економија во С. Македонија опфаќа приближно една третина од бруто-домашниот производ

Со симболично боење сива инсталација поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска беше означен почетокот на кампањата „Внеси боја во сивата економија“, чија цел е да ја подигне свеста за последиците од нерегистрираните економски активности врз квалитетот на животот на секој граѓанин, како и да поттикне нивно намалување. Кампањата ја спроведува

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Давчев: Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи треба да се продолжи за еден или два месеца

Давчев: Мерката за замрзнување на цените на основните прехранбени производи треба да се продолжи за еден или два месеца

Замрзнувањето на цената на одредени прехранбени производи е една од побрзите антиинфлаторни мерки, која служи да го заштити стандардот на граѓаните, кои живеат поскромно оцени универзитетскиот професор на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, Љупче Давчев. Според него оваа мерка би требало да има продолжување од еден или два месеца

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за