притисни ентер »

Извори

Мајка и дете

Прашајте го нашиот логопед: Наместо одговор, мојата ќерка ги повторува прашањата
Прашајте го нашиот логопед: Наместо одговор, мојата ќерка ги повторува прашањата

Прашајте го нашиот логопед: Наместо одговор, мојата ќерка ги повторува прашањата

Нашите читатели имаат многу дилеми околу периодот кога нивните деца треба да проговорат, како и околу начинот на кој комуницираат со нив. Се прашуват што е од ова нормално, а што е причина за загриженост... На сите прашања упатени од нашите читатели одговара нашата стручна соработничка Ана Петреска. Ана Петреска е логопед – дефектолог во здружението

Предупредување: 3 часа дневно на социјалните мрежи го уништуваат мозокот на вашите деца!

Предупредување: 3 часа дневно на социјалните мрежи го уништуваат мозокот на вашите деца!

Тинејџерите кои поминуваат повеќе од 3 часа дневно на социјалните мрежи се под поголем ризик од ментални заболувања, покажува најновата студија во САД. Новото време донело и нови болести на зависности. Напредокот на технологијата, колку и да го олеснува нашиот секојдневен живот, истовремено носи со себе и опасности за здравјето. Во САД е направено

Еволуција на доењето
Еволуција на доењето

Еволуција на доењето

Денеска Светската здравствена организација им препорачува на сите мајки да ги дојат своите бебиња најмалку една година, со тоа што до навршени шест месеци бебето не јаде ништо друго освен мајчино млеко. Но како доењето еволуирало со време и како се гледало на него низ историјата? Еве неколку интересни факти. Верувале или не, најприродната појава на

Лука има аутизам, па често „забораваат“ да го поканат на родендени кај другите деца

Лука има аутизам, па често „забораваат“ да го поканат на родендени кај другите деца

Оние кои не го знаат Лука, умеат да искоментираат: „ види го, разгалено детиште“. Некои пак само чудно ќе го погледнат доколку прави нешто за нив невообичаено и веднаш се оддалечуваат, како да е заразен, а нашиот сосед не советува да го сместиме во институција и ни вика полиција, вели прилепчанката Ирена, мајка на седумгодишниот Лука и на тригодишната

Дали ако им плаќаат на мајките, ќе се зголеми бројот на доени деца?

Дали ако им плаќаат на мајките, ќе се зголеми бројот на доени деца?

Новата студија објавеnа вo списанието JAMA Pediatrics открива дека постои уште еден начин да се зголеми процентот на доени деца – плаќање на доењето. Што мислите, дали тоа би го зголемило бројот на доени деца? Една од често истакнуваните предности на доењето е тоа што е бесплатно. Нема купување млечна формула, шишенца, стерилизатор…Природата едноставно

5 кратки мудрости на јапонските родители во воспитувањето на децата

5 кратки мудрости на јапонските родители во воспитувањето на децата

Иако јапонскиот стил на родителство е поинаков од нашиот, овие трикови можеме да ги украдеме и да ги испробаме. Јапонските деца се помеѓу најздравите и најсреќните деца на светот, открило истражувањето објавено во научното списание The Lancet. Резултатите од истражувањето исто така откриле дека јапонските деца имаат најдолг животен век. Иако јапонскиот

Како да ги поттикнете своите деца да јадат сѐ?

Како да ги поттикнете своите деца да јадат сѐ?

Актерката Џенифер Гарнер смислила забавна игра која може да им помогне на сите родители чии деца се пребирливи кога станува збор за храна Следниот пат кога на своите деца ќе посакате да им понудите храна која не ја пробале дотогаш, можеби би можеле да го пробате овој трик на глумицата Џенифер Гарнер. Како што пишува списанието Пипл, оваа мајка на три

Тања Томиќ Домиќ: Децата со тешкотии во развојот немаат детство

Тања Томиќ Домиќ: Децата со тешкотии во развојот немаат детство

Го прашаа син ми дали е попаметна сестра му или песот, вели мајката на Вито и Мила, девојче со потешкотии во развојот, чија објава на Фејсбук деновиве ја разбранува јавноста во Хрватска, но и пошироко, во регионот. Во интервју за нашиот портал, таа ни ја раскажа приказната за Мила. Тања Томиќ Домиќ е мајката од хрватскиот град Забок која неодамна со

Еден од најстарите мажи со Даунов синдром прославил 77 години

Еден од најстарите мажи со Даунов синдром прославил 77 години

Од локалното здружение за Даунов синдром кое му го честитало роденденот на Џорџ Вајлдгуст навеле дека благодарение на медицинскиот напредок и грижата и љубовта на оние што ги опкружуваат, просечниот животен век на лицата со Даунов синдром е сега помеѓу 50 и 60 години, со тоа што мал број луѓе живеат во своите седумдесетти и повеќе. Се очекувало дека

Од што се плашат децата најмногу?

Од што се плашат децата најмногу?

Стравот кај децата зависи од неколку фактори – возраста на детето, и фазата на раст во која се наоѓа. Еве кои се најчестите стравови кај децата во зависност од годините. Стравот е природна емоција и реакција која настанува со забележување или очекување на вистинска или замислена опасност. Иако сме свесни дека стравот е очекувана и природна емоција,

Во градинка без солзи: Никогаш не се искрадувајте на заминување!

Во градинка без солзи: Никогаш не се искрадувајте на заминување!

Доколку и вие го правите ова и си одите внимавајќи вашето дете да не го забележи вашето заминување, ја правите најголемата грешка. Ова кај децата предизвикува чувство на несигурност и страв затоа што никогаш не знаат кога може да се случи да ги напуштите. Децата обично тргнуваат во градинка со една година, а тоа е и период кога стравот од одвојување

Кој го чува бебето? Вашиот маж?

Кој го чува бебето? Вашиот маж?

Веројатно секоја мајка ја слушнала оваа реченица кога била некаде сама, без бебето. Но, татковците не „чуваат“ деца, татковците се татковци. Истражувањата покажуваат дека денешните татковци се повеќе од кога и да е, вклучени во грижата за децата и тоа го менува начинот на кој децата го доживуваат светот и себеси. Современите татковци сериозно го сфаќаат