притисни ентер »

Извори

Макфакс

МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме
МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме

МВР: Службите на Арсовска го создадоа метежот во Скопје, ние го расчистивме

Зачудува несериозноста на градоначалничката, која со невидена леснотија за проблеми кои се во нејзина надлежност се обидува вината да ја насочи кон МВР, реагираат од ресорното министерство, откако попладнево преку статус на „Фејсбук“ , Арсовска ги обвини за метежот кој денеска настана во главниот град. „Да се исклучат семафори без најава со часови

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата на Советот на министри. Според декретот на белоруската влада објавен денеска, забраната за увоз се однесува на одредени стоки од ЕУ, САД, Канада, Норвешка, Албанија, Исланд, Велика Британија, Црна Гора, Северна

Шварценегер ужива во пура додека вози винтиџ Екскалибур во Лос Анџелес

Шварценегер ужива во пура додека вози винтиџ Екскалибур во Лос Анџелес

Арнолд Шварценегер не дозволи студеното време во Јужна Калифорнија да го спречи од дневен излет со неговиот кабриолет. Папараците го забележаа холивудскиот терминатор (74) во неделата како вози класика лимузина Екскалибур во Лос Анџелес додека дува пура. Поранешниот гувернер на Калифорнија на себе има кафеава кожна јакна со амблем од државното знаме

Интензивна соработка помеѓу институциите и невладиниот сектор за заштита на жртвите од семејно насилство

Интензивна соработка помеѓу институциите и невладиниот сектор за заштита на жртвите од семејно насилство

На конференција на тема „Жената како жртва на насилство- механизми за заштита и помош од институциите“, организирана денеска од страна на АУЕ – ФОН, учесниците истакнаа дека родово базираното насилство претставува посегање врз слобода и достоинство, една од најраспространетата форма на кршење на човековите права Родово базираното насилство, односно

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за да ги доближи до Европејците од сите возрасти и потекла. Фокус групите на ЕЦБ ќе соберат јавни предлози за изгледот на новите банкноти во 19. земји кои досега го прифатија еврото, соопшти ЕЦБ. Новиот дизајн ќе ги замени

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура
Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Зоран Спасов Ѕоф: Со книгата и претставата „Торонто експрес“ ја промовираме македонската култура

Во присуство на многубројна публика, во празничниот амбиент на „Literatura.mk Superstore“ во „Ист гејт мол“, вчеравечер (7 декември) беше промовирана новата книга на Зоран Спасов Ѕоф – „Торонто експрес (Тибам штркот апдејт)“. Книгата, како и претходниот хит-роман, „Тито, мојот претпоследен херој“, е во издание на „Попули“, дел од „Арс Ламина – публикации“

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

Европската Унија е изградена и се гради на помирување, на мир, на соработка, на взаемна доверба меѓу земјите-членки преку своите вредности, своите права и заедничките аспирации, рече Лилиана Танги, пратеничка, заменик претседателка на Комисијата за европски прашања во Националното Собрание на Франција за време на Регионалната либерална конференција

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „ Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле пари за рецепти за јадење и станале како списание за гурмани, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „ Целиот конкурс е поврзан со рецепти за јадење, за храна, некакви си

Приведени 17 луѓе кај СЦ „Борис Трајковски“ – кај нив пронајдена дрога

Приведени 17 луѓе кај СЦ „Борис Трајковски“ – кај нив пронајдена дрога

Седумнаесет лица се приведени кај Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, откако кај нив била пронајдена дрога. Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за шверц на еден тон дрога?

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за шверц на еден тон дрога?

Помина еден месец, а власта на СДСМ и ДУИ од петни жили се обидува да го прикрие скандалот со 1 тон дрога кој бил откриен и фатен во акција која многу потсетува на акцијата во која беше откриена големата пратка марихуана во близина на Прилеп, изјави на прес-конференција Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Тој ги обвини институвиите

Верона покажува интерес за Алиоски

Верона покажува интерес за Алиоски

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски, по само шест месеци би можел да ја заврши авантурата Саудиска Арабија. Алиоски минатото лето како слободен играч од Лидс, се пресели во Ал Ахли. Италијанските медиуми го поврзуваат левиот бек со екипата на Верона. Тренерот на Верона, Игор Тудор, сметал дека му е потребен уште еден играч на левата страна.

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во коалиција со Зелените и Слободните демократи (ФДП). Тој доаѓа на местото на Ангела Меркел, која заминува по 16 години на чело на Германија. Утринското гласање во долниот германски

Пепе незадоволен од судењето против Атлетико

Пепе незадоволен од судењето против Атлетико

Капитенот на Порто, Пепе се соочува со санкции од УЕФА, поради изјавите дадени по натпреварот со Атлетико Мадрид. Порто не успеа да се пласира во осмина-финалето во Лигата на шампионте. Атлетико го доби решавачкиот натпревар со 3:1. Дуелот на „Драгао“, донесе многу нервоза на теренот и четири црвени картони. На теренот беа исклучени Караско и Вендел,