притисни ентер »

Извори

Makpress

Гоце Чакаровски во екот на пандемијата со коронавирус си поднесе оставка од Национален координатор за здравство
Гоце Чакаровски во екот на пандемијата со коронавирус си поднесе оставка од Национален координатор за здравство

Гоце Чакаровски во екот на пандемијата со коронавирус си поднесе оставка од Национален координатор за здравство

Поранешниот заменик-министер за здравство кој по оставката на Таравари и до назначувањето на Филипче ја извршуваше и функцијата прв човек на министерството за здравство а кој потоа беше именуван за Национален координатор за здравство, Гоце Чакаровски си поднел оставка од неговата функција. Владата не ја извести јавноста за ова кадровско поместување

Никој нема да одговара кривично за трагичниот настан на Кајмакчалан во кој загинаа Калина и Александар

Никој нема да одговара кривично за трагичниот настан на Кајмакчалан во кој загинаа Калина и Александар

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривична пријава по предмет оформен по допрен глас против едно лице за кривични дела „несовесно работење во службата“ и „тешки дела против општата сигурност“, а во врска со искачување на врвот Кајмакчалан во Република Грција, при што починаа двајца македонски планинари. Од ЈО на Република

Николоски: Филипче го започнува работниот ден со двочасовен состанок во ПР агенција, затоа имаме најцрна корона статистика

Николоски: Филипче го започнува работниот ден со двочасовен состанок во ПР агенција, затоа имаме најцрна корона статистика

Ако продолжи овој ПР пристап во наводната борба против пандемијата а не се пристапи сериозно, за жал, ќе имаме уште поголеми бројки на новоинфицирани граѓани со коронавирус, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во неговото гостување во емисијата „360“ на Алсат Телевизија. - Ако работниот ден на Филипче почнува со двочасовна посета

Мемети: За 24 часа 52 нови случаеви на коронавирус

Мемети: За 24 часа 52 нови случаеви на коронавирус

Педесет и две лица се заразени со вирусот КОВИД-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди за МИА директорот на Институтот за јавно здравје Шабан Мемети. За во 13:30 часот е закажана прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која се очекуваат детали околу состојбата со вирусот

Од 537 тестирања 50 нови случаи на коронавирус, 2 позитивни случаи и на вработени во градинки

Од 537 тестирања 50 нови случаи на коронавирус, 2 позитивни случаи и на вработени во градинки

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти во: Скопје-16, Тетово-10, Велес-1, Охрид-2, Кратово-1. Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-26, Куманово-6, Штип-7, Тетово-9, Струга-2, Велес-1, Кочани-1. Вкупната

Уапсен полицаецот кој со колена го приклешти Џорџ Флојд
Уапсен полицаецот кој со колена го приклешти Џорџ Флојд

Уапсен полицаецот кој со колена го приклешти Џорџ Флојд

Полицаецот кој со колена го приклешти Афроамериканецот Џорџ Флојд, легнат и во лисици, по што почина на лице место, е уапсен, јави денеска Си-ен-ен. Апсењето на полицаецот се случи пет денови по убиството на Флојд. Во последните 48 часа делови од јужен Минеаполис поминаа низ 48 часа анархија. Запалени се и вандализирани многу продавници и објекти,

Останува мерката за ослободување од работа за бремени жени, родители на деца до 10 години, самохрани родители...

Останува мерката за ослободување од работа за бремени жени, родители на деца до 10 години, самохрани родители...

На седница на Владата е усвоена информација за заклучокот на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести на барање на Министерството за труд и социјална политика, според која хронично болните лица и родителите кои што имаат деца до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, потоа бремените жени, самохраните родители, родителите

Коронавирус во светот: Бројката на инфицирани се доближува до 6 милиони, речиси половина од нив регистрирани како оздравени

Коронавирус во светот: Бројката на инфицирани се доближува до 6 милиони, речиси половина од нив регистрирани како оздравени

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.962.407 лица. Од нив починале 363.899, а оздравеле 2.628.359. -Во изминатите 24 часа во Грција, регистрирани се пет нови позитивни случаи на Ковид-19. Од почетокот на епидемијата, вкупно се заразени 2.909 лица, а починаа 175 лица. -Министерството за здравство на Кипар соопшти

Издавањето на лекови без хартиен рецепт ќе се применува 6 месеци по завршувањето на вонредната состојба

Издавањето на лекови без хартиен рецепт ќе се применува 6 месеци по завршувањето на вонредната состојба

Денеска е дополнета и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствено осигурување за време на вонредна состојба, со што и шест месеци по престанокот на вонредната состојба се уредува можноста пропишување и издавање на лекови без хартиен образец на рецепт, односно можност за електронско пропишување на лекови од Листата на лекови. Воедно,

Донесени протоколи за запишување на ученици во основно и средно образование и за полагање на испити на факултетите

Донесени протоколи за запишување на ученици во основно и средно образование и за полагање на испити на факултетите

Владата на Република Македонија на 58-мата седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните училишта, Протоколот за постапување на средните училишта во Република Македонија за време на запишувањето на ученици во прва година во учебната 2020/2021 година, Протоколот за постапување

Албанските партии ретерираат од ставот за брзи избори, Заев останува сам во намерата

Албанските партии ретерираат од ставот за брзи избори, Заев останува сам во намерата

Партиски извори брифираат дека се менуваат позициите на политичките партии за оддржување на брзи избори особено кај албанскиот блок. Министерот за здравство Венко Филипче не можеше да гарантира дека денот на гласањето кога и да биде би бил апсолутно безбеден по здравјето на граѓаните, но сепак власта продолжува да инсистира на избори на почетокот на

Николоски: Власта очекуваше дека МВР ќе употребува сила и со водени топови ќе ги напаѓа граѓаните

Николоски: Власта очекуваше дека МВР ќе употребува сила и со водени топови ќе ги напаѓа граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување на Алсат Телевизија истакна дека ако власта сакала и очекувала дека министерот за внатрешни работи ќе употреби сила против граѓаните тоа нема да го дочекаат. - Ние сме една од малкуте држави во Европа кадешто власта ја обвинува опозицијата. Комисијата за заразни болести изгуби целосен кредибилитет,

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

Жбогар: Се надеваме дека до крајот на годината ќе бидат отворени преговорите со ЕУ

Константните реформи и опипливите резултати на Република Македонија ќе придонесат во напредокот на земјата. Европската Унија наскоро ќе ја презентира преговарачката рамка и се надеваме дека оваа година ќе ги отвориме преговорите, изјави евромбасадорот Семјуел Жбогар при денешната официјална посета на општина Ранковце. Жбогар присуствуваше на официјално

Чулев: Власта уплашена од истрагите за криминал води хајка против мене, добивам дури и закани по живот

Чулев: Власта уплашена од истрагите за криминал води хајка против мене, добивам дури и закани по живот

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на својот фејсбук профил го искоментира оркестрираниот напад од страна на неколку функционери и од владеачката партија и обвинувањата дека поради него и неработењето на МВР се зголемил бројот на заразени лица од коронавирус во земјава. - Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта наместо

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“ а потоа развод

Нов закон во Кина: Прво „оладување на чувствата“ а потоа развод

Новиот закон усвоен во Кина предвидува брачните двојки кои сакаат да се разделат, ќе мора да чекаат да помине едномесечен период на „оладување“ пред да поднесат формално барање за развод. Регулативата е дел од првиот граѓански законик во Кина и има за цел да го намали бројот на барања за развод, а интересно е што авторите прво посочија дека периодот