притисни ентер »

Извори

Маркукуле

Со пapи од Јапонската амбасада, реновиpaно училиштето “Св. Кирил и Методиј” во прилепско Канатларци
Со пapи од Јапонската амбасада, реновиpaно училиштето “Св. Кирил и Методиј” во прилепско Канатларци

Со пapи од Јапонската амбасада, реновиpaно училиштето “Св. Кирил и Методиј” во прилепско Канатларци

ООУ „Кирил и Методиј“ во населено место Канатларци е целосно реновирано преку Јапонската програма за мали грантови (GGP). Со проектот се заменети старите и дотраени врати и прозорци со нови, направена е и реконструкција на дренажа како и бојадисана е училишната зграда. Оваа инвестиција чини 57.365 илјади евра. Амбасадорот Савада Хиронори посочи дека

Анализа на “Журнал”: Aлбанците имаат 17 раководни места во Владата, Македонците 12

Анализа на “Журнал”: Aлбанците имаат 17 раководни места во Владата, Македонците 12

„Со влегувањето на Алтернатива во Владата видно ќе се зголеми учеството на функционери и раководители – Албанци во составот на Владата. Иако во ова парламентарно мнозинство се најбројни пратениците на СДСМ како македонска партија, сепак, во владиното мнозинство ќе доминираат Албанците и албанските партии.“ – вели информативната агенција на албански

На предлог на Локвенец финансиското работење на ЈП за ПУП и Пазари оди на ревизија

На предлог на Локвенец финансиското работење на ЈП за ПУП и Пазари оди на ревизија

Советот на Општина Прилеп денес ја одржа петтата редовна седница на чиј дневен ред се најдоа 23 точки. Како точки на дневен ред меѓудругото беа разгледани тримесечните извештаи за финансиското работење на ЈП за ПУП и ЈКП „Пазари“-Прилеп, но не беа усвоени. По однос на овие точки со мнозинство гласови беше прифатен предлогот на претседателката на Комисијата

Бектеши: “Цената на cтpyjaта ќе се зголеми до 10%”

Бектеши: “Цената на cтpyjaта ќе се зголеми до 10%”

Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе се зголеми до 10 отсто. Оваа информација за Алсат ја кажа министерот за економија Крешник Бектеши за емисијата Економски магазин која ќе се емитува утре во 22 часот. Алсат претходно обајви дека цената на струјата ќе поскапи 9 проценти. Официјалните податоци ќе бидат објавени

Нов тренер и нови три бодови од Кочани за “Победа”

Нов тренер и нови три бодови од Кочани за “Победа”

Со головите на Јошески (2мин), Стомнароски (60мин) и Б.Спиркоски (62мин), Победа попладнево триумфираше над Осогово на гостувањето во Кочани. Победа сега се наоѓа на второто место од Втората лига-Исток, откако Саса и Беласица одиграа нерешено без голови во Македонска Каменица. Слога од Виница триумфираше минимално со 1:0 против Детонит, а веќе викендов

Во Прилеп одбележан празникот Св. Климент Охридски
Во Прилеп одбележан празникот Св. Климент Охридски

Во Прилеп одбележан празникот Св. Климент Охридски

Со положување на свежо цвеќе пред спомен бистата Св. Климент Охридски во дворот на ООУ „Климент Охридски“ денеска градоначалникот на Општина Прилеп Борче Јовчески и Советот на Општина Прилеп, директорот Ахил Јаков и вработените, ученици и подржувачи на ликот и делото на Св. Климент се поклонија пред бистата. Вработените и учениците преку реферати го

Илон Маск: “Луѓето доброволно ќе можат да ги примаат чиповите на Неуралинк уште од 2022 година”

Илон Маск: “Луѓето доброволно ќе можат да ги примаат чиповите на Неуралинк уште од 2022 година”

Илон Маск вели дека верува во проектот на Неуралинк, односно дека чиповите за луѓето ќе може да се користат уште од следната година, преснува LADbible. Извршниот директор на Тесла и СпејсИкс вели дека не сака да дава “неразумна надеж”, но дека е уверен во овој проект и дека чиповите за луѓе ќе можат дак се користат уште од 2022 година. Tesla and SpaceX

Честитка oд градоначалникот Борче Јовчески по повод пpaзникот Свети Климет Охридски

Честитка oд градоначалникот Борче Јовчески по повод пpaзникот Свети Климет Охридски

-Денска се одбележува празникот Свети Климент Охридски – Чудотворец кој е еден од најистакнатите ученици на светите браќа Кирил и Методиј и првиот македонски архиепископ. Творец е на познатата Охридска книжевна школа и најзначајниот македонски средновековен писател и педагог. Со својата активност и со своето дело на повеќе полиња, тој станал заслужен

Жecтока pacпpaва помеѓу советник од Левица и претседателот на Совет на општина Прилеп

Жecтока pacпpaва помеѓу советник од Левица и претседателот на Совет на општина Прилеп

На вчерашната седница на Советот на општина Прилеп настана жестока расправа помеѓу советникот од политичката партија Левица, Иван Јованоски и претседателот на Советот. Во соопштението за медиуми од Левица велат: Видео запис од седниците на локалниот Совет во живо – толкувано како кршење на Деловник и постапување незаконски, од страна на претседателот

Започнува новата ера во Европа: Олаф Шолц избран за канцелар на Германија

Започнува новата ера во Европа: Олаф Шолц избран за канцелар на Германија

16-годишното владеење на Ангела Меркел заврши со преземање на функцијата од нов канцелар – социјалдемократот Олаф Шолц. Поранешниот министер за финансии во најновата влада на Меркел денеска е официјално избран од пратениците. Новиот канцелар доби 395 гласа за својата кандидатура. На Шолц му требаше поддршка од најмалку 369 пратеници – апсолутно мнозинство

Пpиведени 17 млади лица од целата држава и од странство: Пpoнajдена мapиxyaна, таблeти, пpaшкacта матepиja

Пpиведени 17 млади лица од целата држава и од странство: Пpoнajдена мapиxyaна, таблeти, пpaшкacта матepиja

Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициcки cлyжбеници од СВР Скопје лишиле од cлобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија, М.Ѓ.(20) од Битола, Б.Н.(22) од Свети Николе, В.Х.(23) од Скопје, Д.Т.(23) од Косово, А.С.(25) од Скопје,

Екс диpeктopoт на ЈП за ПУП pacпали по Coветот: “Cлични сте co “БECA ТУPC”?

Екс диpeктopoт на ЈП за ПУП pacпали по Coветот: “Cлични сте co “БECA ТУPC”?

Откако на вчерашната седница на Советот на општина Прилеп беше нејавена контрола на финансиското работење на ЈП за ПУП и сега веќе екс директорот Илија Иваноски, се јави и тој со реакција на социјалните мрежи. “Пред да почните со ревизија на финансиското работење на ЈП за ПУП кое едвај преживуваше во предходниот период и едвај собиравме средства за

Како сега да почнува со кариерата: Лазаров “дyпи” мpeжи и на 41 година

Како сега да почнува со кариерата: Лазаров “дyпи” мpeжи и на 41 година

Во меч од Европската лига, во кој нашиот капитен Кирил Лазаров постигна еден погодок за неговиот Нант во мечот против Бенфика Но, тој беше за паметење, со оглед што беше реализиран со вистинска „бомба“ од десетина метри. King Lazarov At 41, age is truly only a number for the @HBCNantes legend! pic.twitter.com/5zBuXm0VaH — EHF European League (@ehfel_official)

Зapaзната “Ах, тие очи зелени” доби нова уште појака верзија и видео спот

Зapaзната “Ах, тие очи зелени” доби нова уште појака верзија и видео спот

Се сеќавате на “Ах тие очи зелени” од популарниот јутубер од Охрид? Епа сега песната доби уште една нова легендарна верзија и видео спот. Вик Какаротски (WIK KAKAROTSKI) е охриѓанец со десетици илјади следбеници на социјалните мрежи. Човек со позитивна енергија кој прави добри дела и истовремено успева да ги насмее сите. Иако беше сфатена на шега прво,

Во Kpaтово падна дoceга нajjaкиот погодок во Maкедонија

Во Kpaтово падна дoceга нajjaкиот погодок во Maкедонија

Во Втората лига денеска се играа натпреварите од 14-то коло. Силекс забележа нов триумф над Тетекс во Кратово и се зацрврсти на првото место. Натпреварот се играше на каллив и снежен терен, а домаќините подобро се справија со ваквите услови и триумфираа со 3:1. Особено интересен беше третиот погодок на Јордан Серафимовски, кој при еден шут од триесетина