притисни ентер »

Извори

Фактор Магазин

Осигурување на домот почнувајќи од 49 денари месечно за корисниците на услугите на ЈП Водовод и канализација – Скопје
Осигурување на домот почнувајќи од 49 денари месечно за корисниците на услугите на ЈП Водовод и канализација – Скопје

Осигурување на домот почнувајќи од 49 денари месечно за корисниците на услугите на ЈП Водовод и канализација – Скопје

Врз основа на потпишаниот Меморандум за соработка меѓу ЈП Водовод и канализација – Скопје и Кроација Осигурување АД – Друштво за неживотно осигурување Скопје, се пристапи кон реализација на активности во насока на проширување на палетата поволности за корисниците на услугите на двете компании. Имено во тек е акцијата со која се овозможува осигурување

И ова се случува: Никола Димитров и Габриел Ескобар облечени исто

И ова се случува: Никола Димитров и Габриел Ескобар облечени исто

И во политиката не е исклучено двајца почитичари од различни континенти да се облечат исто. Заменик помошникот на државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Ескобар во Скопје се сретна и со Никола Димититров- Заменик

Со херојски потег ја спаси сопругата од вилицата на ајкулата

Со херојски потег ја спаси сопругата од вилицата на ајкулата

Една сурферка била спасена од напад на ајкула кога нејзиниот сопруг го удрил ова опасно животно во носот ... Шантел Дојл им откри на медиумите какво е чувството да те касне голема бела ајкула, по петнаесет месеци закрепнување на интензивна нега. Ова морско чудовиште ја фатило жената за бутот и не сакал да ја пушти, по што Шантел се исплашила дека ќе

Каков пијалок крие Владимир Путин во неговиот бел термос: Состојки кои го продолжуваат животот

Каков пијалок крие Владимир Путин во неговиот бел термос: Состојки кои го продолжуваат животот

Можеби сте забележале дека рускиот претседател Владимир Путин често има бел термос со него на конференции. Конечно беше откриено за што станува збор. - Знаете, јас дури и не пијам црн чај. Јас пијам само чај од билки од Алтај - изјави неодамна претседателот на Русија и со тоа конечно ја откри тајната на белиот термос. Патем, Алтај е планински венец

Железната купола во Израел: Најмоќниот систем за воздушна одбрана- Но не е волшебно оружје

Железната купола во Израел: Најмоќниот систем за воздушна одбрана- Но не е волшебно оружје

Многумина во Израел веруваат дека имаат некакво животно осигурување во форма на Железната купола. Ова е името на можеби најефикасниот систем за воздушна одбрана во светот, кој веќе една деценија го штити Израел од ракети со краток дострел. Многумина се осмелуваат да снимаат од своите прозорци смртоносна игра на ноќното небо што изгледа како огномет

Најбараната Библиска реликвија: Ковчегот со 10-те Божји заповеди е сокриен во оваа црква!
Најбараната Библиска реликвија: Ковчегот со 10-те Божји заповеди е сокриен во оваа црква!

Најбараната Библиска реликвија: Ковчегот со 10-те Божји заповеди е сокриен во оваа црква!

фото:YOUTUBE PRINTSCREEN Ковчегот на заветот е една од најбараните мошти (реликвии) во Библијата, бидејќи содржи десет заповеди што Бог му ги дал на Мојсеј на планината Синај. За него се вели дека е направен од дрво и е обложен со злато, а меѓу другото содржи и две камени плочи со заповеди. Шефот на истражувачкиот институт што се занимава со библиски

Скриени соби во познатиот православен манастир: Мистериозен тунел ги изненади сите

Скриени соби во познатиот православен манастир: Мистериозен тунел ги изненади сите

Реконструкцијата на еден од најважните и најстарите православни манастири во Турција траеше речиси две години. Благодарение на реконстуркцијата на Сумела, беше откриено големо откритие во северниот дел на манастирот, каде што беше пронајден таен тунел што води кон мала капела. Капелата е насликана со фрески чија тема е рајот и пеколот и животот и смртта

Александар Велики буквално во превод се вика еден град во светот: А, да видите како се вика Абу Даби

Александар Велики буквално во превод се вика еден град во светот: А, да видите како се вика Абу Даби

Во светот има 7.106 живи јазици, а агенцијата „On The Go Tours“ одлучи да се посвети со буквален превод на имињата на дел од поголемите градови во светот. Што тие значаат ќе се зачудите. – Кандахар (Авганистан) – Александар Велики – Лисабон (Португалија) – Безбедно пристаниште – Берлин (Германија) – Мочуриште – Тирана (Албанија) – Дневник – Луанда

Светот нема да биде побезбедно место во иднина: Погледнете какви подземни засолништа купуваат богатите

Светот нема да биде побезбедно место во иднина: Погледнете какви подземни засолништа купуваат богатите

И додека луѓето ширум светот се штитат од коронавирусот со медицински маски, оние со длабоки џебови бараат побезбедни, трајни решенија. Богатите луѓе ширум светот купуваат бункери, засолништa. Денешните бункери се полуксузни од кога било, а компаниите што ги градат имаат полни раце работа. Главниот извршен директор на компанијата Texas Rising S, Гери

Езеро со лебдечки острови и без дно: Многу блиску до нас

Езеро со лебдечки острови и без дно: Многу блиску до нас

Недалеку од планината Копаоник, во селото Семетиќ, постои езерото Семетеќ, кое има необичен природен феномен. Имено, островите лоцирани на езерото не се секогаш на исто место, тие пловат. Островите се вистинска атракција за сите туристи затоа што тие се движат кога дува ветер, а исто така и посетителите можат да ги „возат“ Езерото е долго 60 метри,

Изборот на најуспешните Мажи на годината за 2021 ќе се оддржи на 14.12.2021

Изборот на најуспешните Мажи на годината за 2021 ќе се оддржи на 14.12.2021

Овааа година традиционално по четврти пат ќе се одржи настанот „Мажи на годината 2021“. Секоја година настанот се одржува последната среда од месецот ноември кој е месец на машкото здравје, но поради тргичната автобуска несреќа која што се случи во Бугарија, овогодинешниот избор на најуспешните мажи во Македонија ќе се одржи на на 14-ти декември, 2021

Повикот на природата и парфемот на храбрите: BVLGARI Man Wood Essence

Повикот на природата и парфемот на храбрите: BVLGARI Man Wood Essence

Филозофијата на овој мирис се заснова на балансот помеѓу урбаниот живот и модерниот човек и повикот на природата. Композицијата Man Wood Essence комбинира дрвенести ноти - кора од дрво и смола  - со зачинети акорди. Италијанскиот цитрус заедно со листовите од коријандер даваат свеж, зелен карактер на интензивниот дрвенест состав кој вклучува акорди

Крис Хемсворт е новото заштитно лице на празничната кампања на BOSS

Крис Хемсворт е новото заштитно лице на празничната кампања на BOSS

За време на празничната сезона, на BOSS дефинитивно не му е потребен Дедо Мраз, бидејќи во своите редови го има Крист Хемсворт ... Австралискиот актер повторно ги здружи силите со овој моден бренд во својата празнична кампања за оваа година, која ќе трае до нејзиниот крај. Хемсворт за оваа пригода облече црн смокинг во кој изгледа целосно елегантно

Ако ова се случи (а се случува), светот никогаш нема да биде ист: Првите „живи роботи“ кои можат сами да се размножуваат

Ако ова се случи (а се случува), светот никогаш нема да биде ист: Првите „живи роботи“ кои можат сами да се размножуваат

Дали технологијата замина мнооооогу далеку? Дали она што го гледаме во научно- фантастичните филмови веќе е реалност? Дали медицината исто така многу напредна? Ова второво е и тоа како добро, но за првото треба прст на чело! Со потенцијален пробив за регенеративната медицина, научниците ги создадоа првите живи роботи кои можат да се репродуцираат.

Гласовите на поп ѕвездите одекнаа за ставање крај на насилството врз жени и девојчиња

Гласовите на поп ѕвездите одекнаа за ставање крај на насилството врз жени и девојчиња

Во рамки на кампањата 16 дена активизам против насилство врз жени и девојчиња, Македонските поп ѕвезди лансираа песна која ги обединува нашите гласови за ставање крај на насилството. Секоја втора жена во земјава се има соочено со психолошко насилство од партнерот, секоја трета била жртва на сексуално вознемирување додека 14 отсто од жените се соочиле