притисни ентер »

Извори

media.mk

Земјотрес во близина на брегот на Орегон во САД
Земјотрес во близина на брегот на Орегон во САД

Земјотрес во близина на брегот на Орегон во САД

Епицентарот се наоѓа на 434 километри западно од Њупорт, каде живеат повеќе од 10.000 луѓе. Потресот е регистриран на длабочина од 10 километри. Американскиот национален центар за предупредување од цунами не се огласи за евентуална тревога.. Претходно, според американските геолози, во областа беше регистриран земјотрес со јачина од 5,5 степени.

Дневен хороскоп

Дневен хороскоп

Овен Љубов: Се обидувате да ја одложите средбата со една личност, но тоа е само привремено решение. Соочувањето со вистината носи олеснување. Работа: Погрижете се вашите соработници да прифатат реални објаснувања и околности кои влијаат на нивниот заеднички успех. Здравје: Одржете ја самодовербата, ќе ви годи креативен одмор. Бик Љубов: Не дозволувајте

Мицкоски: Денес го славиме ликот и делото на Светиот Климент Охридски, патронот на Македонската православна црква

Мицкоски: Денес го славиме ликот и делото на Светиот Климент Охридски, патронот на Македонската православна црква

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на граѓаните на Република Македонија да им го честитам 8 Декември, денот кога го чествуваме големиот просветител Свети Климент Охридски.Денес го славиме ликот и делото на Светиот Климент Охридски, патронот на Македонската православна црква, големиот словенски просветител, книжевник, учител, првиот

Тешка сообраќајна несреќа се случи денеска во центарот на Скопјe

Тешка сообраќајна несреќа се случи денеска во центарот на Скопјe

Тешка сообраќајна несреќа се случи денеска во центарот на Скопје во која има и повредени лиуца. Сообраќајката се случила на раскрсницата кај „Мавровка“ и комплексот судови во Скопје. Според првичните информации во несреќата учествувале 5 возила, а повредени се четири лица. Тие се префрлени во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“ во Скопје

Олаф Шолц е избран за нов германски канцелар
Олаф Шолц е избран за нов германски канцелар

Олаф Шолц е избран за нов германски канцелар

Социјалдемократскиот политичар, во досегашната влада министер за внатрешни работи и за финансии, Олаф Шолц, очекувано во средата претпалднето е избран за нов германски канцелар. Во парламентот за изборот на Шолц гласаа 395 пратеници, 303 гласаа против, а 6 се воздржаа. За изборот на кацелар потребно е ткн канцеларско мнозинство од најмалку 369 гласови,

Димитров од утре на работна  посета на Германија

Димитров од утре на работна посета на Германија

Според агендата, предвидени се средби со високи претставници на новоформираната германска Влада, вклучително и со новата државна министерка за Европа – Ана Лирман, која на првиот ден од преземањето на функцијата од Михаел Рот, ќе се сретне со вицепремиерот Димитров. Димитров, како што информира Секретаријатот за европски прашања, ќе ја искористи посетата

Утре поголем дел на Скопје без струја!

Утре поголем дел на Скопје без струја!

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Сопиште, Аеродром, Центар, Студеничани, Зелениково, Бутел и Кисела Вода, соопштуваат од РЦУК – Скопје. Во периодот од 11:30 до 14:30 часот без напојување со електична енергија корисниците од дел ул.14 и ул.16 во

Заев: Со Свети Климент Охридски се поврзани и почетоците на македонската писменост и јазик

Заев: Со Свети Климент Охридски се поврзани и почетоците на македонската писменост и јазик

Во мое лично име и во името на Владата на Република Северна Македонија, до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски, основоположник на македонската духовност и патрон на МПЦ – ОА. Како еден од најблиските и најревносните

Уапсени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Уапсени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија, М.Ѓ.(20) од Битола, Б.Н.(22) од Свети Николе, В.Х.(23) од Скопје, Д.Т.(23) од Косово, А.С.(25) од Скопје, 

Словенија ја одобри употребата на лек против корона

Словенија ја одобри употребата на лек против корона

Наскоро во Словенија ќе пристигне препарат кој по порепорака на доктор и со согласност на пациентот, ќе се дава на оние кои не се вакцинирани против Ковид-19 веднаш по развивањето на првите симтоми на болеста за кои се смета дека би можеле да се развијат во потежок облик. Според словенечките медиуми, станува збор за лекот Лагеврио, познат и како Молнупиравир,

Забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19

Забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19

Институтот за јавно здравје објави дека минатата недела во однос на претходната, забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19, а заклучно со вчерашниот ден вакцинирани се 828.770 граѓани. ИЈЗ, минатата недела регистрирал 2.275 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, а процентот на позитивност се движи од 7,8 отсто до 19 отсто,

Денес се празнува Св. Климент Охридски

Денес се празнува Св. Климент Охридски

Во областа на воспитанието и образованието, државната награда ќе и биде доделена на универзитетската професорка Ѓулумсер Касапи, а добитници во областа на културата и уметноста се писателот Јован Павловски, музичкиот уметник Снежана Анастасова-Чадиковска и академската сликарка – костимограф Елена Дончева. Св. Климент Охридски е патрон и на Охрид каде

Еве дали има врска каде ви стои елката и какви лампиони ќе имате на неа

Еве дали има врска каде ви стои елката и какви лампиони ќе имате на неа

Празничната сезона е секогаш стресна, како за домашниот буџет, така и поради подготовките и еуфоријата. Фенг шуи не само што помага за уредување на домот и придонесува за благосостојба, туку ни нуди совети како да ги украсиме елкатата, новогодишните и божиќните украси за да се создаде позитивна енергија во нашиот дом. Ако мислите дека не е важно каде

САД воведe санкции за Иран

САД воведe санкции за Иран

Причината е „тешко прекршување на човековите права“ во Иран. Санкциите се воведени во услови на продолжување на клучните разговори за спасување на меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма, кој САД го повлекоа за време на поранешниот претседател Доналд Трамп. Санкциите се однесуваат на две специјални единици на иранските безбедносни сили,