притисни ентер »

Извори

M Express

Министерот Спасовски ја пресече пастрмајлијата, журката со Цеца може да почне
Министерот Спасовски ја пресече пастрмајлијата, журката со Цеца може да почне

Министерот Спасовски ја пресече пастрмајлијата, журката со Цеца може да почне

Со сечење на џиновската пастрамајлија веравечер почна  познатата манифестација штипска „Пастрамајлијада”. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски ја пресекоа џиновската пастрмајлија. На штандовите на угостителските објекти,  се нуди познатиот штипски бренд – пастрамјлија. Оваа година

Пејачот Арчи стана татко на 59 години

Пејачот Арчи стана татко на 59 години

Некогашниот пејач Арчи или Златимир Аревски стана татако на 59 години. Неговата сопруга од вториот брак  неодамна се породи, а пејачот доби син. Арчи веќе долго време живее во Дубровник, Хрватска. Во Скопје доаѓа најчесто во зима. Арчи во 90-тите го отпеа хитот  „Да пукнеш леле што ми направи“, песна која беше една од најслушаните во тоа време и за

Брена облечена како за на еротски саем си го најави концертот

Брена облечена како за на еротски саем си го најави концертот

Познатата пејачка Лепа Брена ги изненади своите обожаватели на Инстаграм кога објави видео во кое најавува концерт во Димитровград. Облеката ги изнанади фановите, а и модните критичари не и останаа должи. „Брена како за на еротски саем овој пат“ , кометираа на социјалните мрежи нејзините фанови. View this post on Instagram 21.09.Dimitrovgrad #srecnazena

Зошто луѓето се разведуваат: 8 приказни за чудните причини

Зошто луѓето се разведуваат: 8 приказни за чудните причини

Статистиката на разводи во различни земји е поинаква, но воглавно половина од браковите се завршуваат со развод. Американските адвокати за разводи откриле дека најнеобичните причини за развод во својата пракса. „Се разделија уште на првата брачна ноќ! Младоженецот се скарал со родителите на својата сопруга веднаш по церемонијата и во 5 часот наутро

Српската пејачка Дуња Илиќ најави самоубиство во живо на Инстаграм: Итно пренесена во болница

Српската пејачка Дуња Илиќ најави самоубиство во живо на Инстаграм: Итно пренесена во болница

Контроверзната пејачка Дуња Илиќ, која веќе некое време живее во Италија, ги вознамири блиските но и фановите на социјалните мрежи па и во медиумите откако објави во живо на Инстаграм дека земала големо количество седативи зошто веќе не и се живее. „Луѓе, ајде, ако некоја нејзина пријателка е тука или е во контакт со неа или што и да е, само да каже

Зграда во Драч поделена на два дела од силниот земјотрес
Зграда во Драч поделена на два дела од силниот земјотрес

Зграда во Драч поделена на два дела од силниот земјотрес

Ова се последиците од силниот земјотрес во Драч. Како што се забележува на фотографијата, стамбената зграда е поделена на два дела. Земјотресот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтер и е најсилниот земјотрес што ја погодил Албанија до сега. Земјотресот беше почуствуван и во Македонија. (Фото) Зграда во Драч поделена на два дела од силниот земјотрес

Научниците создадоа тутун без никотин

Научниците создадоа тутун без никотин

Германскиот технолошки универзитет ТУ од Дортмунд, објави дека научниците генетски ги модифицираат цигарите „Вирџинија“, така што ја намалија концентрацијата на никотин. Овој изум може да помогне за да се намали зависноста од пушење. Светската здравствена огранизација повикува да зачестат истражувања од овој тип, затоа што никотинот е главната причина

Сталоне се соблече среде бутик

Сталоне се соблече среде бутик

Силвестер Сталоне е еден од најпопуларните актери, режисери и сценаристи на денешницата, познат по улогите во филмовите „Роки“ и „Рамбо“ и на 73 години изгледа фантастично. За тоа сведочат и фотографиите од еден бутик за луксузна облека во Њујорк. Папараците го фотографирале додека одбирал облека која ќе ја купи, а наместо маица да пробува во гардероба

„Јандреев шприц“ – патент иновација на прилепски гимназијалец

„Јандреев шприц“ – патент иновација на прилепски гимназијалец

Сашо Јандрески, 16-годишен гимназијалец, ученик во втора година во прилепската гимназија „Мирче Ацев“ измисли и патентираше нов, уникатен шприц за инјектирање лекови и корисен во медицински цели. Јандрески својот изум го патентираше и го презентираше пред медицинските работници и пред јавноста синоќа во големата сала на Домот на културата „Марко Цепенков“

„Јандреев шприц“ – патент иновација на прилепски гимназијалец

„Јандреев шприц“ – патент иновација на прилепски гимназијалец

Сашо Јандрески, 16-годишен гимназијалец, ученик во втора година во прилепската гимназија „Мирче Ацев“ измисли и патентираше нов, уникатен шприц за инјектирање лекови и корисен во медицински цели. Јандрески својот изум го патентираше и го презентираше пред медицинските работници и пред јавноста синоќа во големата сала на Домот на културата „Марко Цепенков“

Холограмска турнеја на Витни Хјустон: Бесчувствително искористување на мртвата пејачка

Холограмска турнеја на Витни Хјустон: Бесчувствително искористување на мртвата пејачка

Витни Хјустон, една од најпознатите пејачки, почина пред седум години на 49-годишна возраст. Сега се најавува нејзина холограмска турнеја, со која фановите на Витни Хјустон следната година ќе имаат можност да одат на концерт и да уживаат во нејзините легендарни хитови “I Wanna Dance With Somebody” и “I Will Always Love You”. Информацијата дека следната

Очила кои мора да ги имате оваа есен

Очила кои мора да ги имате оваа есен

Очилата, било да се за вид или сонце, отсекогаш се сметале за едни од најдобрите додатоци во комбинирањето на стајлингот. Од кога се појавиле во модната индустрија до денешен ден, можевме да видиме голем број различни модели кои се разликувале спрема обликот на рамката, различните бои, финиши, детали… Секој можел да го најде соодветниот пар очила спрема

Се удавил додека ја барал за жена: Трагичен крај на запросување под вода

Се удавил додека ја барал за жена: Трагичен крај на запросување под вода

Еден маж во Луизијана се удавил додека се обидувал да ја запроси својата девојка додека биле на одмор. Стивен Вебер од Батон Руж почина оваа недела додека ја запросувал својата девојка Кенеша Антоан под вода додека биле во Танзанија. Кенеша ја објавила трагичната вест на Фејсбук, заедно со видео од запросувањето неколку минути пред да се случи кобниот

Сонце уште утре, од понеделник дожд и пад на температурата и под нулата

Сонце уште утре, од понеделник дожд и пад на температурата и под нулата

Уште утре ќе се задржи сончево време, а веќе од понеделник попладне и во вторник синоптичарите најавуваат повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Утре, утринските температури ќе бидат ниски, а во Берово се очекува температурата да се спушти до -1 степен, додека дневните температури ќе достигнат до 27 степени. И во следните денови утрата

Британскиот принц знаел дека има секс со малолетничка, тврди една од жртвите Вирџинија Робертс

Британскиот принц знаел дека има секс со малолетничка, тврди една од жртвите Вирџинија Робертс

Вирџинија Роберс била една од жртвите на педофилот Џефри Епстајн, која во своето прво телевизиско интервју открила дека принцот Ендру знаел дека таа била малолетна, пред да реши да има секс со неа. Во интервјуто, Вирџинија раскажува за интимниот однос кој го имала со синот на британската кралица Елизабета II, за кој вели дека се случил во клуб на актуелниот