притисни ентер »

Извори

МИА

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа
Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас му се заблагодарил на папата Франциск за споменувањето на Договорот од Преспа за време на говорот во Претседателската палата во Атина кога ја изрази неговата почит „за тешкиот пат што доведе до Договорот од Преспа, потпишан меѓу Грција и Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

Сојот „Омикрон“ засега не влијае врз здравствениот систем во Јужна Африка

Сојот „Омикрон“ засега не влијае врз здравствениот систем во Јужна Африка

Зголемувањето на бројот на случаи на ковид во Јужна Африка, каде за првпат се појави новиот сој Омикрон, досега не ги преплави болниците, и тоа доведе до умерен оптимизам дека новиот вид може да предизвика претежно поблаги форми на болеста, јави Блумберг.

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза евроинтеграција на Северна Македонија

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза евроинтеграција на Северна Македонија

САД изразуваат силна поддршка за брза европска интеграција на Северна Македонија и работиме со нашите европски партнери да обезбедиме тоа да се случи што е можно најбрзо, изјави денеска заменик помошник државниот секретар на САД за Европа и Евроазија во Стејт департментот Габриел Ескобар, кој е во официјалната посета на земјава, на заедничката прес-конференција

Радев побара од Петков и Василев да слушне каква е позицијата на „Промените продолжуваат“ за Северна Македонија

Радев побара од Петков и Василев да слушне каква е позицијата на „Промените продолжуваат“ за Северна Македонија

-Довербата на бугарските граѓани не се дава како подарок и таа мора да се одбрани, рече Радев, според кого преодните бугарски влади ја стабилизирале земјата и покажале дека во неа може да има заедничко дејство.

На денешен ден
На денешен ден

На денешен ден

43.п.н.е.- Убиен бил римскиот оратор, политичар, филозоф и писател Марк Тулиј Цицерон, најголемиот стилист во римската поезија. Бил републиканец, противник на Јулиј Цезар и Марк Антониј. По убиството на Цезар во 44 година п.н.е. бил уапсен, а поради серијата напади врз Антониј бил убиен. Неговата мисла искажана во делото „За должностите“: "Summum ius

Од верските календари

Од верските календари

7 декември 2021 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 ноември. Денеска е Св. великомаченица Екатерина. 7 декември 2021 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 ноември. Денеска е Св. великомаченица Екатерина. Света Екатерина потекнуваше од царски род

Астрономски календар

Астрономски календар

Денеска вторник, 7 декември 2021 година, 341-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 24 дена. Скопје, 7 декември 2021 (МИА) – Денеска вторник, 7 декември 2021 година, 341-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 24 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 46 минути, а ќе зајде во 16 часот и 2 минути. Денов трае

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

Кошаркарите на ТФТ Скопје го претрпеа четвртиот пораз во седмиот натпревар во рамки на групата Б во регионалната БИБЛ лига, откако вечерва загубија од екипата на Сигал на гостувањето во Приштина со 73:80 (31:42).

„Совршената жена“ прикажана на „Ускана фест“ во Кичево

„Совршената жена“ прикажана на „Ускана фест“ во Кичево

Со драмската претстава„ Совршената жена“ во режија на Ќазмедин Нуредини  во изведба на театар Куманово, продолжи театарскиот фестивал „Ускана фест“, што за првпат годинава се одржува во Кичево. Кичево 6 декември 2021 (МИА) – Со драмската претстава„ Совршената жена“ во режија на Ќазмедин Нуредини  во изведба на театар Куманово, продолжи театарскиот

МИА Најава – свет

МИА Најава – свет

Вашингтон/Москва - Видео средба меѓу претседателите на САД и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин.

Ковачевски од Куманово: Многу е важно да го зајакнеме единството и да го мотивираме секој член да се приклучи на промените

Ковачевски од Куманово: Многу е важно да го зајакнеме единството и да го мотивираме секој член да се приклучи на промените

Кандидатот за претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во Куманово одржа средба со членовите на раководството на СДСМ каде ја презентираше програмата и визијата за СДСМ. На средбата присуствуваа и членови на раководствата од Крива Паланка, Кратово, Ранковце, Липково, Старо Нагоричане и Арачиново. Тој истакна дека резултатот на изборите покажал