притисни ентер »

Извори

МИА

Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно
Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно

Чиамба: Одлуката за Северна Македонија е донесена едногласно

Романското претседателство реагираше на шпекулациите кои се раширија во медиумите дека седум земји вчера на Советот за општи работи биле „против“ преговорите со Северна Македонија. Информациите се демантирани и на вебсајтот на министерството за надворешни работи на Луксембург, јави дописничката на МИА од Брисел.

Благодарница за Зоран Никодиноски за 50 години придонес во кичевскиот аматерски театар

Благодарница за Зоран Никодиноски за 50 години придонес во кичевскиот аматерски театар

Директорот на НУ Центар за култура „Кочо Рацин“ во Кичево, Мазлам Османи, му додели благодарница на аматерскиот театар при НУЦК „Кочо Рацин“ за претставата „Лимонада во друштво на директорот“ во режија на Михајло Петрески. Претставата премиерно беше изведена на матичната сцена во Кичево на 9 мај и имаше голем успех, а  учествуваше и на Драмскиот аматерски

Селото Марена доби градинка, „Петар Пан“ ќе згрижува 25 деца

Селото Марена доби градинка, „Петар Пан“ ќе згрижува 25 деца

Селото Марена доби своја градинка. Објектот „Петар Пан“ ќе згрижува 25 деца. Со тоа ќе биде надминат долгогодишен проблем со кој се соочуваа младите родители, кои мораа да патуваат до Кавадарци за таму да ги згрижат своите деца додека се на работа.

Започна реновирање на старото училиште во Росоман, дел од проект за прекугранична соработка со Грција

Започна реновирање на старото училиште во Росоман, дел од проект за прекугранична соработка со Грција

Започна реновирање на старото училиште во Росоман, дел од проект за прекугранична соработка со Грција, вреден 508 илјади евра. Проектот е насловен ,,Земја на виното”, дел е од ИПА фондовите на Европската Унија.

Уапсено едно лице поврзано со смртта на Сала
Уапсено едно лице поврзано со смртта на Сала

Уапсено едно лице поврзано со смртта на Сала

Британската полиција уапси 64-годишен жител на Северен Јоркшир во случајот со смртта на фудбалерот Емилијано Сала, објави Би-Би-Си. Човек е осомничен за извршување акции што довеле до смрт поради небрежност.

Во Словенија секој десетти вработен е странец, најмногу од БиХ и од Србија

Во Словенија секој десетти вработен е странец, најмногу од БиХ и од Србија

На Словенија и недостасува работна сила за одржување на високо ниво на економски раст во изминатите години. Тоа го нагласи министерот за економија, Здравко Почивалшек, во разговор со странски компании, јавија словенечки медиуми. Љубљана, 20 јуни 2019 (МИА) – На Словенија и недостасува работна сила за одржување на високо ниво на економски раст во изминатите

ЕУ ќе дебатира за план за „нула штетни гасови“ до 2050 година

ЕУ ќе дебатира за план за „нула штетни гасови“ до 2050 година

Лидерите на земјите-членки на ЕУ може да се договорат за поддршка за постигнување „нула штетни гасови“ до 2050 година, јавија бриселски медиуми, по увид во текст подготвен за ЕУ-средба на врвот што ќе се одржи денеска и в петок. Брисел, 20 јуни 2019 (МИА) – Лидерите на земјите-членки на ЕУ може да се договорат за поддршка за постигнување „нула штетни

Тридневен хакатон за креирање игри за најмладите

Тридневен хакатон за креирање игри за најмладите

Тридневен хакатон за заедничко креативно и техничко подготвување едукативни игри, материјали и содржини за деца од три до десет години ќе се одржи од 18 до 20 јули во НУБ „Св. Климент Охридски“ во Скопје.

„Либертанго“ во Националната опера и балет

„Либертанго“ во Националната опера и балет

Националната опера и балет вечер од 20 часот повторно ќе ја изведе балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола, која раскажува за создавањето и патот на тангото.

Статуафест и баскеркараван на градскиот плоштад

Статуафест и баскеркараван на градскиот плоштад

Интернационалниот фестивал за баскери и живи статуи „Статуафест и баскеркараван“ ќе се одржува од денеска до 22 јуни од 18.30 до 23 часот на градскиот плоштад и  ул. „Македонија“.