притисни ентер »

Извори

МКД

Историска победа на Македонија, Никола Ѓорѓиев ја сруши Белорусија!
Историска победа на Македонија, Никола Ѓорѓиев ја сруши Белорусија!

Историска победа на Македонија, Никола Ѓорѓиев ја сруши Белорусија!

Македонската одбојкарска репрезентација на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја оствари првата победа на Европските првенства откако со 3-1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20)во сетови ја совлада Белорусија. Македонската одбојкарска репрезентација на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја оствари првата победа на Европските првенства откако со 3-1 (23:25,

Таравари: „Почнува албанската пролет од Косово до Северна Македонија“

Таравари: „Почнува албанската пролет од Косово до Северна Македонија“

Ако на Косово победат движењето Самоопределување и Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари. Ако на Косово победат движењето Самоопределување и Албин Курти, ќе осамне нов ден за Албанците, убеден е гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари. „Албанската пролет почна“, вели тој. По посетата на

Шилегов: Аерозагадувањето ќе нè мачи уште неколку години, во тек се многу проекти

Шилегов: Аерозагадувањето ќе нè мачи уште неколку години, во тек се многу проекти

Завршивме со невизибилните работи, следува сериозна офанзива на визибилни проекти, вели на средината на својот мандат градоначалникот на Скопје Петре Шилегов во интервјуто за МКД.мк. Тој вели дека досега се дефинирани енергетската стратегија, дека е решен проблемот со концесионерот на Дрисла, дека се гради колекторски систем, по што ќе следува и пречистителна

Љафтов: На критичарите им покажавме зошто сме дојдени

Љафтов: На критичарите им покажавме зошто сме дојдени

Александар Љафтов вели дека критиките кои ги добивале во изминатите денови им дале посебен мотив за да дојдат до оваа историска победа. Александар Љафтов вели дека критиките кои ги добивале во изминатите денови им дале посебен мотив за да дојдат до оваа историска победа. Македонија оствари историска победа откако ја совлада Белорусија со 3-1 во сетови

Болоња победи со голем пресврт, па играчите отидоа под прозор кај Михајловиќ и го скандираа неговото име

Болоња победи со голем пресврт, па играчите отидоа под прозор кај Михајловиќ и го скандираа неговото име

Фудбалерите на Болоња направија голем гест по мечот со Бреша, отидоа во болницата каде што е Михајловиќ и се поздравија со својот тренер. Фудбалерите на Болоња направија голем гест по мечот со Бреша, отидоа во болницата каде што е Михајловиќ и се поздравија со својот тренер. Синиша Михајловиќ ја прима втората фаза од хемотерапијата и не може да присуствува

Путин до Саудиска Арабија: Нашата воздушна одбрана може да ве заштити, како што ги штити Турција и Иран
Путин до Саудиска Арабија: Нашата воздушна одбрана може да ве заштити, како што ги штити Турција и Иран

Путин до Саудиска Арабија: Нашата воздушна одбрана може да ве заштити, како што ги штити Турција и Иран

Рускиот претседател Владимир Путин предложи Саудиска Арабија да го купи рускиот воздушен одбранбен систем за да ги заштити своите нафтени постројки од напади со дронови, посочувајќи дека Иран и Турција веќе управуваат со руските воздушни одбранбени систем С-300 и С-400. Рускиот претседател Владимир Путин предложи Саудиска Арабија да го купи рускиот

Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа

Атина бара исполнување на сите обврски од Договорот од Преспа

Исполнување на обврските од Договорот од Преспа, напуштање на секаков иредентистички елемент и почитување на владеењето на правото, се темите за кои говорел алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис на Советот за општи прашања во Брисел. Исполнување на обврските од Договорот од Преспа, напуштање на секаков иредентистички

Почина професорот по новинарство Томе Груевски

Почина професорот по новинарство Томе Груевски

Професорот Томе Груевски, кој зад себе остави бројни генерации новинари, почина синоќа по кусо и тешко боледување во Скопје во 70-та година од животот. Томе Груевски е роден во Смилево, Битолско, (1949), новинар и универзитетски професор по комуникологија, новинарство и односи со јавноста, прв доктор по комуникологија во Република Македонија и основоположник

Трамп тврди: Договоривме трговски договор со Јапонија

Трамп тврди: Договоривме трговски договор со Јапонија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД договориле трговски договор со Јапонија кој може да биде имплементиран без одобрение на Конгресот, но не потврди дека новите тарифи нема да бидат насочени против, за Јапонија виталниот, извоз на автомобили. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД договориле трговски договор со Јапонија

Владата ќе расправа за воведување антикорупциски теми во училишните програми

Владата ќе расправа за воведување антикорупциски теми во училишните програми

Информација за нацрт - стратегијата за одбрана на Република Северна Македонија, како и предлог одлуки за испраќање на припадници на Армијата за учество во мировните операции „Одлучна поддршка“  во Авганистан и во мисијата на Европската Унија „АЛТЕА“ во Босна и Херцеговина, се на дневен ред на денешната редовна седница на Владата. Информација за нацрт

Градежни работи на патот Прилеп -Битола, сообраќајот пренасочен

Градежни работи на патот Прилеп -Битола, сообраќајот пренасочен

Сообраќајот на делницата Прилеп-Битола кај Технолошко индустриската зона Прилеп од денеска ќе се пренасочеува на регионалниот пат. Сообраќајот на делницата Прилеп-Битола кај Технолошко индустриската зона Прилеп од денеска ќе се пренасочеува на регионалниот пат. Како што известува фабриката Карпош ад Скопје во наредните три месеци ќе се извршуваат градежни

Борис Џонсон понижен од премиерот на Луксембург додека бегаше од демонстранти

Борис Џонсон понижен од премиерот на Луксембург додека бегаше од демонстранти

Ксавиер Бетел гестикулираше на празната говорница бидејќи британскиот премиер ја прескокна прес-конференцијата поради гласните протести. Ксавиер Бетел гестикулираше на празната говорница бидејќи британскиот премиер ја прескокна прес-конференцијата поради гласните протести. Борис Џонсон беше понижен, а неговите тврдења за напредок во преговорите за

Прилепската чаршија ги бара своите „сеирџии“ заминати на социјалните мрежи

Прилепската чаршија ги бара своите „сеирџии“ заминати на социјалните мрежи

Точно напладне. Сабота. Пазарен ден во Прилеп. Од памтивека како да е „свадба“. Летна градина наспроти Саат-кулата во Прилеп. Келнерот во слаткарницата прашува: „Што ќе се напиете?" Одговорот од двајцата гости новинари е: „Минерална вода." Едниот додава: „Ама да не е ладна." Келнерот, мртов ладен, сериозно одговара: „Ладна е, ама ако сакаш да ја подржиме

„Младина без бог“, претстава за загубената верба во вредностите

„Младина без бог“, претстава за загубената верба во вредностите

На фестивалот Млад отворен театар вечер ќе биде изведена првата од двете претстави кои годинава гостуваат од Хрватска – „Младина без бог“ на ЗКМ и „Монтажстрој“ во режија на Борут Шепаровиќ, во Младинскиот културен центар од 20 часот. На фестивалот Млад отворен театар вечер ќе биде изведена првата од двете претстави кои годинава гостуваат од Хрватска

Елмас дебитира во ЛШ и тоа против актуелниот европски шампион, Ливерпул

Елмас дебитира во ЛШ и тоа против актуелниот европски шампион, Ливерпул

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Елиф Елмас денеска треба да го одигра својот прв натпревар во Лигата на шампионите, Наполи на Сан Паоло го пречекува Ливерпул. Македонскиот фудбалски репрезентативец, Елиф Елмас денеска треба да го одигра својот прв натпревар во Лигата на шампионите, Наполи на Сан Паоло го пречекува Ливерпул. Почнува новата сезона