притисни ентер »

Извори

МК Вести

Пријавено сомневање за смрт кај двајца мажи по примена вакцина против Ковид-19 во Македонија, случаите се истражуваат
Пријавено сомневање за смрт кај двајца мажи по примена вакцина против Ковид-19 во Македонија, случаите се истражуваат

Пријавено сомневање за смрт кај двајца мажи по примена вакцина против Ковид-19 во Македонија, случаите се истражуваат

Двајца лекари пријавиле сомнеж во Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, дека нивни пациенти починале по вакцинација против коронавирус во земјава, потврди раководителката во МАЛМЕД, Мерјем Хаџихамза. И двете пријави се доставени во различен временски период. За првиот пациент, маж на 53-годишна возраст, пријавата била доставена во април,

ЕУ и Кина ја осудија пресудата на соборената лидерка на Мјанмар

ЕУ и Кина ја осудија пресудата на соборената лидерка на Мјанмар

Комесарката на ОН за човекови права на ИСОКА, Мишел Бачелет, ја осуди четиригодишната затворска казна на соборената лидерка на Мјанмар Аунг Сан Су Чи, a критики беа упатени и Европската Унија, како и други западни политичари и организации за човекови права. Пресудата на Су Чи „затвора уште една врата за политичкиот дијалог“ во Мјанмар, каде војската

Одлука на РКЕ: Големо намалување на горивата во Македонија

Одлука на РКЕ: Големо намалување на горивата во Македонија

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 71 денар за литар, Еуросупер БС-98 за 73 денари за литар, а дизелот за 63 денари за литар. Новата цена на екстра лесното масло за домаќинство ќе биде 62,5

Mилица Павловиќ целосно гола во бањата – ја разбуди машката фантазија

Mилица Павловиќ целосно гола во бањата – ја разбуди машката фантазија

Милица Павловиќ важи за една од најатрактивните пејачки во регионот, а каде и да се појави знае да го привлече вниманието со својот секси изглед. Овојпат, популарната Милица објави фотографија на која нема облека на себе и ги запали социјалните мрежи. Павловиќ позираше потполно гола во бањата на еден луксузен хотел, а со жешкиот кадар ја разбуди машката

Десет електротротинети заминаа кај Среќните играчи

Десет електротротинети заминаа кај Среќните играчи

Наградната игра ИГРАЈ БЕЗ НЕРВОЗИ И МЕРЦЕДЕС ВОЗИ направи среќни, многу од верните играчи на единствената легална платформа за интернет игри на среќа- 2 win.mk . Благодарение на забавата во второто коло, имаме десет нови среќни сопственици на електротротинети . Второто коло од наградната игри ИГРАЈ БЕЗ НЕРВОЗИ И МЕРЦЕДЕС ВОЗИ на единствената легална

Парк со големина колку Плоштад Македонија ќе се гради спроти „Холидеј Ин“

Парк со големина колку Плоштад Македонија ќе се гради спроти „Холидеј Ин“

Со најавата за почеток на градбата на комплексот „Гранд“ на парцелата 1.1 на паркингот спроти „Холидеј Ин“, компанијата МГ Фешн најави и капитална инвестиција на јавен парк со фонтана на површина близу 7.500 м2 како донација за градот и сите граѓани. Оваа површина, велат од МГ Фешн, e колку површината на Плоштад Македонија, а предвидена е за нов, урбан,

Шест седмици по ред паѓа цената на нафтата

Шест седмици по ред паѓа цената на нафтата

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, шеста седмица по ред, бид ејќи трговците стравуваат дека омикрон варијанта на коронавирусот може да предизвика повторно затворање на економиите, а со тоа и пад на побарувачката на нафта. Цената на барелот на лондонскиот пазар минатата недела падна за речиси 4 отсто, на 69,88 долари, додека

Зечевиќ: Заев го поддржува Ковачевски зошто смета дека најмногу ќе придонесе за единство во партијата

Зечевиќ: Заев го поддржува Ковачевски зошто смета дека најмногу ќе придонесе за единство во партијата

Мојата најава за можна кандидатура беше поради чувството, поривот дека можам да допринесам работите да се вратат во колосек, вели поранешниот организациски секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ. -Најважно е внатрешната организација да ја направиш врз принципи каде што ќе го почитуваш секој поединец и нема да заборавиш кој ти помогнал и на каков начин. Имавме

Еве како рапувал младиот Африм Гаши на фестивалот “Нота”

Еве како рапувал младиот Африм Гаши на фестивалот “Нота”

Откако падна договор за влез на Алтернатива во Владата на Зоран Заев, претседателот Африм Гаши и отрки на јавноста дека на времето имал музичка кариера, односно оформил музички бенд со назив „Празни Џебови“, сакајќи да каже дека не е во политиката од лукративен интерес. -Додека бев млад бев основач на музичка група која се викаше „Празни џепови“ и

Развиена микроскопска камера со големина на зрно сол

Развиена микроскопска камера со големина на зрно сол

Научници од Универзитетот Принстон и од Универзитетот Вашингтон направија микроскопска камера не поголема од зрно сол, која може да прави фотографии во боја кои по квалитетот не се разликуваат од стандардните леќи во камерите, кои се 500.000 пати поголеми. Новата микроскопска камера нема проблеми како претходните микрокамериоваа нова камера може да