притисни ентер »

Извори

ММС

Што ве тера да бидете толку злобни? Џамбо Агушев разочаран од верските навреди на социјалните мрежи
Што ве тера да бидете толку злобни? Џамбо Агушев разочаран од верските навреди на социјалните мрежи

Што ве тера да бидете толку злобни? Џамбо Агушев разочаран од верските навреди на социјалните мрежи

Не е важно кој си и која е твојата верска исповед, важно е каков човек си, вели Џамбо Агушев, македонскиот трубач со светска кариера, кој е многу изнервиран од  навредите на верска основа на социјалните мрежи. Тој, првенствено како човек кој го прошетал светот, а потоа и како уметничка душа, вели, не може да се изначуди што е тоа што ги тера луѓето

ЈЗУ Центар за јавно здравје Штип со препораки до штипјани

ЈЗУ Центар за јавно здравје Штип со препораки до штипјани

Не престанува да расте бројот на новозаболени од ковид 19 во Штип, а жариштето е во конфекцијата „Ти стајал“, која  четврти ден не работи. Вчера  до 12 часот во Центарот за јавно здравје во Штип, се евидентирани девет нови случаи. Седум се текстилни работнички.денес се очекуваат резултатите од тестирањето на сомнителните случаи. Над 130 граѓани се

Вратете го здравјето на децата-Пандемијата ги сопре часовите по танц, а нема ниту мерки за нивна економска помош

Вратете го здравјето на децата-Пандемијата ги сопре часовите по танц, а нема ниту мерки за нивна економска помош

Олабавувањето на рестриктивните мерки не донесе дозвола за работа на балетските студиа во земјава. Речиси три месеци се во прекин часовите за танци кои имаат позитивно влијание врз психофизичкиот развој особено кај најмладите, за разлика од земјите од регионот каде работата на инструкторите прво почна на отворено, за ритамот на музиката веќе да се

Навреда на Фејсбук испровоцира протести во Штип, Кочани и Струмица

Навреда на Фејсбук испровоцира протести во Штип, Кочани и Струмица

Синоќа во Штип, а денеска во Кочани и Струмица повеќе десетици Роми се собираа на протест, извикувајќи Алах акбар (Алах е голем), откако извесен Игор Ѓоревски на Фејсбук упати навреди кон Ромите и Пророкот Мухамед. Дел од учесниците на протестот во Штип велат дека спонтано се собирале по повик упатен преку социјалните мрежи, откако разбрале дека претставници

Сите работници на штипската конфекција „Ти стајал“ се ставени во изолација

Сите работници на штипската конфекција „Ти стајал“ се ставени во изолација

Околу 110 работници на конфекцијата „Ти стајал“ од денеска се ставени во изолација, откако стана жариште на ковид 19 во Штип. Повеќе од 15 работнички се заболени, а дел се на лекување на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Има и заболени членови од семејствата на конфекционерките, кои се на лекување. Деновиве ќе бидат тестирани сите

Се става во функција јавниот превоз до руралните населби во Свети Николе
Се става во функција јавниот превоз до руралните населби во Свети Николе

Се става во функција јавниот превоз до руралните населби во Свети Николе

Со одлука на Кризниот штаб на Општина Свети Николе од сабота (30.05.2020) се става во функција  јавниот превоз на општината со претходно утврдената динамика и релации на движење за селата Црнилиште, Пеширово, Амзибегово, Кадрифаково, Ерџелија, Мустафино и Горобинци и со почитување на веќе утврдените прописи и протоколи. Граѓаните од овие села можат

Ќе се осветлува влезот на Штип, од пред населбата Ново Село

Ќе се осветлува влезот на Штип, од пред населбата Ново Село

Општина Штип започна со осветлување на еден од влезовите во градот, односно влезот од Радовиш и Струмица кон Штип, кај Ново Село. Се работи за значајна инвестиција која ќе биде од корист на жителите на Ново Село и ќе го потврдува епитетот на Штип – центар на источниот регион. Ќе бидат поставени 22 столбови од 9 метри висина со лед светилки, во должина

Со метла по задник- Изнајмил мажи за сексуална фантазија, но влегле во погрешна куќа

Со метла по задник- Изнајмил мажи за сексуална фантазија, но влегле во погрешна куќа

Во сексуалните фантазии, сè е идеално – сè додека во реалноста не тргне наопаку. Двајца мажи со ножеви влегле во погрешна куќа во Нов Јужен Велс, Австралија и бргу сфатиле дека погрешиле. Биле ангажирани да ја исполнат фантазијата на клиент кој сакал да го врзуват додека бил во долна облека и да го удрираат со метла. Еден од нив бил ослободен од обвинението

Поза на дистанца, 15 минути секс, 15 минути проветрување, борделите донесоа нов правилник за работа

Поза на дистанца, 15 минути секс, 15 минути проветрување, борделите донесоа нов правилник за работа

Борделите се надеваат дека ќе продолжат да работат по карантинот  воведен заради пандемијата на корона вирусот, но според одреден протокол. Во Швајцарија  борделите смислиле план како да продолжат да работат, кој социјалната дистанца ја максимизира, а дел од тој план се меѓу другото позите и задолжителната хигиена. Асоцијацијата на  сексуалните работници

Поза на максимална дистанца, 15 минути секс, 15 минути проветрување, борделите донесоа нов правилник за работа

Поза на максимална дистанца, 15 минути секс, 15 минути проветрување, борделите донесоа нов правилник за работа

Борделите се надеваат дека ќе продолжат да работат по карантинот  воведен заради пандемијата на корона вирусот, но според одреден протокол. Во Швајцарија  борделите смислиле план како да продолжат да работат, кој социјалната дистанца ја максимизира, а дел од тој план се меѓу другото позите и задолжителната хигиена. Асоцијацијата на  сексуалните работници

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со папата Франциск

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со папата Франциск

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, при што изрази жалење затоа што поради пандемијата на КОВИД-19 не се реализираше неговата посета на Ватикан по повод чествувањето на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј и не беше остварена средбата

Има ли крај: Тепан изнемоштен коњ во Велес

Има ли крај: Тепан изнемоштен коњ во Велес

Дехидриран коњ кој влечел  товар во Велес  е малтретиран. Во видеото кое беше споделено на Фејсбук се гледа како изнемоштениот коњ паднат среде улица го удираат, додека минувач се обидува да помогне. „Што правиш? Што го маваш? Што не му дадеш вода да пие и да јаде? Од што ќе панде, што мислиш? Вода се нема напиено, остај го да му донесам вода!“, вели

Има ли крај изживувањето: Тепан изнемоштен коњ во Велес

Има ли крај изживувањето: Тепан изнемоштен коњ во Велес

Дехидриран коњ кој влечел  товар во Велес  е малтретиран. Во видеото кое беше споделено на Фејсбук се гледа како изнемоштениот коњ паднат среде улица го удираат, додека минувач се обидува да помогне. „Што правиш? Што го маваш? Што не му дадеш вода да пие и да јаде? Од што ќе панде, што мислиш? Вода се нема напиено, остај го да му донесам вода!“, вели

Сериа А официјално продолжува на 20 јуни

Сериа А официјално продолжува на 20 јуни

По краткиот и одлучен видео-состанок на министерот за спорт Винченцо Спадафора, Сериа А и Италијанската фудбалска федерација, заедно со претставници на Асоцијацијата на фубалери и Асоцијацијата на италијански спортски лекари, донесено е решение за продолжување на италијанска лига на 20 јуни. Фудбалот во Сериа А беше прв погоден од пандемијата на коронавирусот,

Дваесеттиот ЕГЗИТ сепак ќе се одржи на Петровардаринската тврдина

Дваесеттиот ЕГЗИТ сепак ќе се одржи на Петровардаринската тврдина

Веста дека српската премиерка Ана Брнабиќ замоли да не се откажува ЕГЗИТ фестивалот, туку да се одложи за подоцнежен летен термин, стана една од водечките во светската музичка индустрија минатата недела. По дополнителните консултации, одлучено е да се прослави 20-тиот роденден на Петровардаринската тврдина, и тоа од 13-16 август. Тимот на Егзит најавува