притисни ентер »

Извори

ММС

„Имам милион ама пријатели, три пати ми се празни телефонот од  честитки“ – Златното грло Наум Петрески слави два јубилеи
„Имам милион ама пријатели, три пати ми се празни телефонот од  честитки“ – Златното грло Наум Петрески слави два јубилеи

„Имам милион ама пријатели, три пати ми се празни телефонот од честитки“ – Златното грло Наум Петрески слави два јубилеи

Златното грло Наум Петрески денес слави двоен јубилеј, 35 години на естрадата и 55 роденден. „Супер се чувствувам“ вели тој и додава дека ова се убави бројки за човек, кому музиката му е во срце и кој живее со песната. Наум вели дека не го плаши староста и дека родендените треба да се множат, а не од бројќите да се плашат.  Затоа, во таа чест, вечерва

Кривична за кавадарчанка – Нашла туѓа кредитна картичка и си пазарела во продавници

Кривична за кавадарчанка – Нашла туѓа кредитна картичка и си пазарела во продавници

СВР Велес поднесе кривична против А.М.(36) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски системи“. На 11.11.2021 во продажен објект во Кавадарци, пријавената пронашла кредитна картичка од банка, сопственост на А.М. и без нејзина согласност во повеќе наврати извршила наплати

Мицкоски: На оваа пластелин коалиција и’ давам рок од неколку недели

Мицкоски: На оваа пластелин коалиција и’ давам рок од неколку недели

Не само малите партии, во оваа коалиција незадоволни се сите, па и тие во СДСМ, изјави денес во Штип, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање , дали незадоволството на ДОМ, ЛДП и Партијата на турците, ќе се искористи како шанса за ново парламентарно мнозинство. Всушност Мицкоски не одговори конкретно на оваа прашање

Почина петмесечниот син на познатиот водител

Почина петмесечниот син на познатиот водител

Познатиот водител и комичар Ник Кенон ја потврди тажната вест. Неговиот петмесечен син Зен починал од редок тумор на мозокот. Комичарот во јуни годинава го дочека своето седмо дете кое го доби со својата партнерка Алис Скот и набрзо дознаа дека нивното малечко се бори со хидроцефалус. „Забележав дека многу кашла и сакав да проверам“, изјави Ник. –

Ден за снег – 40 сантиметри на Попова Шапка, побелени Берово, Маврово, Крушево

Ден за снег – 40 сантиметри на Попова Шапка, побелени Берово, Маврово, Крушево

Во текот на ноќта зголемена облачност имаше во источните делови и во првиот дел од ноќта имаше појава на снег во Крива Паланка и Берово. Преку ноќта дуваше умерен до засилен северен ветер најизразен во Штип (и до 50 км/час), Гевгелија и во делови од Скопската котлина. Утрината на запад е сончево со мала облачност. М ИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ (во 0 С) -7

Граѓаните се жртва секогаш кога институциите не си ја вршат својата работа – Град Скопје и МВР се искараа, кој е надлежен за сообраќајниот хаос во градот?
Граѓаните се жртва секогаш кога институциите не си ја вршат својата работа – Град Скопје и МВР се искараа, кој е надлежен за сообраќајниот хаос во градот?

Граѓаните се жртва секогаш кога институциите не си ја вршат својата работа – Град Скопје и МВР се искараа, кој е надлежен за сообраќајниот хаос во градот?

Скопје вчера вечерта го живееше својот хаос. Не постоеше сообраќајница која не беше пренатрупана со возила. Заглавени автобуси, возила на Брза Помош, приватни возила.., колони низ цел град. Ваквата состојба, која предизвикуваше нервози и кај здравите и кај болните, ги скара Град Скопје и МВР, кои со соопштенија се прозиваа кој е виновен за вчерашниот

Ковачевски „ќе игра“ како Заев ќе каже, сугерира портал преку манипулација со видео

Ковачевски „ќе игра“ како Заев ќе каже, сугерира портал преку манипулација со видео

Рецензираме текст со наслов „(Видео) Ковачевски одговори дали Заев ќе има влијание врз него ако биде избран за лидер на СДСМ“ објавен на веб портал. Текстот е типичен пример на дезинформација, каде авторот намерно фабрикува аудио или други визулени содржини со однапред предвидена цел. Новинарот во текстот ја пренсува изјавата на кандидатот за претседател

Полицијата привела 17 лица во СЦ „Борис Трајковски“ кај нив била пронајдена дрога

Полицијата привела 17 лица во СЦ „Борис Трајковски“ кај нив била пронајдена дрога

За период од речиси шест часа, Полицијата привела дури 17 лица. Кај нив била пронајдена дрога.Приведените се од Македонија, Косово и Србија. Сите 17 лица  се приведени во С.Ц ,,Борис Трајковски“, биле на исто место. „Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници

Им преседна журката во СЦ „Борис Трајковски“ – МВР уапси 15 лица за поседување разни наркотици

Им преседна журката во СЦ „Борис Трајковски“ – МВР уапси 15 лица за поседување разни наркотици

За период од речиси шест часа, Полицијата привела дури 17 лица. Кај нив била пронајдена дрога.Приведените се од Македонија, Косово и Србија. Сите 17 лица  се приведени во С.Ц ,,Борис Трајковски“, биле на исто место. „Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници

Една година откако британката Маргарет Кинан прва во светот ја прими Фајзер вакцината

Една година откако британката Маргарет Кинан прва во светот ја прими Фајзер вакцината

Велика Британија денеска одбележува една година откако првиот човек во светот, надвор од клиничките испитувања, ја прими вакцината против ковид-19, развиена од Фајзер/БиоНТек, и ги повика луѓето да примат засилувачка доза веднаш штом ќе се укаже можност. На 8 декември 2020 година, Маргарет Кинан, 90-годишна жена позната на пријателите како Меги, стана

Косовскиот заменик-министер за правда утре во посета на осудените за „Диво насеље“

Косовскиот заменик-министер за правда утре во посета на осудените за „Диво насеље“

Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори за настаните од мај 2015 година во Куманово, јави дописникот на МИА од Приштина. Во синоќешното интервју за телевизијата Т7, Салаху рече дека, по воспоставената

Со 15.000 денари не се крпи месец, минималецот е доволен само за сметки – Платите ја губат трката со цените, а замрзнувањето не носи подобра живеjачка

Со 15.000 денари не се крпи месец, минималецот е доволен само за сметки – Платите ја губат трката со цените, а замрзнувањето не носи подобра живеjачка

Максимални трошоци при минимални плати. Така живеат над 100 илјади граѓани кои примаат минимална плата од 15.000 денари, пари со кои ни оддалеку не се крпи крај со крај во месецот. Не менува многу ни ако имаат просечна плата од 28.869 денари или 469 евра, колку што пресмета Државниот завод за статистика за септември и која е за 5,3 отсто поголема од

Голем скок на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, а многу е поскапена и изградбата

Голем скок на цените на становите, нема ДУП-ови за нови градби, а многу е поскапена и изградбата

Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, а во вториот 4 отсто. Тоа резултираше квадратен метар станбена површина да достигне 1.500 евра во општини како Центар

Германците за разлика од нас имаат поевтин леб, брашно, а стандардот што им е седумпати повисок

Германците за разлика од нас имаат поевтин леб, брашно, а стандардот што им е седумпати повисок

Новинарски тим на Дојче Веле истражувал за цените во Германија, по што е направена споредба со македонските. При тоа, анализира зошто Германија не ги замрзна цените. Според новинарските наоди, во Германија во просек векна бел леб од 750 грама чини 0,85 евра (51 денар), а француски багет од 250 грама чини 0,60 центи (36 денари). Векна бел леб од 250

По Вучиќ на средба со Путин и грчкиот премиер Мицотакис

По Вучиќ на средба со Путин и грчкиот премиер Мицотакис

Енергетиката е една од темите за кои разговараат грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и Владимир Путин во Сочи. Ова е првата средба на Мицотакис со рускиот претседател, по доаѓањето на премиерската функција. Се очекува грчкиот премиер и рускиот претседател ќе донесат Заеднички акционен план за годините 2022-2024 , кој, како што забележуваат владини извори,