притисни ентер »

Извори

Македонска Нација

Охрид во минатото
Охрид во минатото

Охрид во минатото

Мaтеријалот за песните појќе го ц’рпефме од Садила. Јас слушајќи го Садила ко дете се вљубив во него и, просто, тој свирит јас го голтам, ’ и голтам песмите. Татко ми, рекоф имаше триесет и седум песми во та Охридско-преспанска лира. И после јас со еден магнетофон одеф по стари охриѓани, оту нас ни беше проблем не само мелодијата, него и зборојте на

Св. Климент Охридски сам си одбрал именден, празник на христијанскиот маченик Папата Климент

Св. Климент Охридски сам си одбрал именден, празник на христијанскиот маченик Папата Климент

Проф. д-р Марија Емилија Кукубајска Св. Климент Охридски сам си одбрал именден, празник на христијанскиот маченик Папата Климент Патронот на Македонската православна црква светителот Климент Охридски (840-916), одбрал да го слави својот именден во чест на рано-христијанскиот маченик од 1. век, првиот Римски Папа Климент (владеење цар Трајан). Римскиот

Автономна Македонија (белградски весник)

Автономна Македонија (белградски весник)

Автономна Македони j а (La Macédoine autonome). " Балканот на балканските народи - Македонија на Македонците " бил македонски весник во Белград, неофицијален орган на Македонскиот клуб. Излегувал во периодот меѓу 12 октомври - 14 декември 1905 година, секоја недела. Георги Герџиковиќ бил сопственик и одговорен уредник, а Григорие Хаџи Ташковиќ е главен

Средба на Карпош со Патријархот Арсение III

Средба на Карпош со Патријархот Арсение III

Едно попладне во летото 1689 година Карпош го посети лично отец Грегорие-игумен на манастирот “Свети Андреја” во својство на пратеник на патријархот Арсение III. Во својата порака патријархот Арсение III изразил желба да се состане со Карпош за да му се заблагодари лично што светот го ослободил од злото и теророт на озлогласениот Јеген-паша кој, меѓу

Промоција На книга за Брајчино, Преспа од Вера Вржовска - Петревска во Торонто

Промоција На книга за Брајчино, Преспа од Вера Вржовска - Петревска во Торонто

На 05-ти декември 2021 година, во Катедралната македонската православна црква “Свети Климент Охридски” во Торонто, Канада, беше промовирана  публикацијата „Моето Брајчино, моите корени, мојата Преспа“ од Вера Вржовска-Петревска. Организатор на овој настан беше Литературното друштво „Браќа Миладиновци“, а промотор беше Драгица Димовска уредник и водител

Ансамблот “Томов” -  американско - македонска фолклорна ризница (9)
Ансамблот “Томов” -  американско - македонска фолклорна ризница (9)

Ансамблот “Томов” - американско - македонска фолклорна ризница (9)

Георги (Џорџ) Томов пристигнал во Њујорк во 1967 година кога имал само 34 години. Се нашол себ еси како дел од градот што го засакал. Набрзо наоѓа работа како вајар во Куќата на скулптурите (Sculpture House). Истовремено, Георги барал каде ce играле и пееле народни песни и ора и наскоро бил вклучен во фолклорот. За неполна една година решил и така

Свекрва : Алтернатива почна да свири во бендот „Полни цебови“

Свекрва : Алтернатива почна да свири во бендот „Полни цебови“

Свекрва Во неделата, довчерашниот опозициски лидер на Алтернатива Африм Гаши потпиша со сеуште актулниот премиер Зоран Заев договор за влегување во Владата. Неговото оправдување пред сега поранешниот партнер Алијанса, потоа пред сите оние кои гласаа за нивната програма за борба против коалицијата на власт СДС и ДУИ, како и за целокупната јавност беше

Првата Фондацијата НА уким „Атанас Близнаков“ (22)

Првата Фондацијата НА уким „Атанас Близнаков“ (22)

ДЕЛ ОД ТВОРЕШТВОТО НА СЛАВЕ КАТИН Атанас Близнаков е еден од најистакнатите донатори од македонската дијаспора. Неговото име и дело се добро познати меѓу Македонците во Република Македонија и во македонското иселеништво. Тој припаѓаше на прогресивната генерација на Македонците на северноамериканскиот континент, кој помина долго време, далеку од неговата

Донаторството НА македонскиот иселеник  ПЕТАР СТАМАТОВ (9)

Донаторството НА македонскиот иселеник ПЕТАР СТАМАТОВ (9)

ИСЕЛЕНИЧКАТА ФОНДАЦИЈА „ПЕТАР СТАМАТОВ“ НА УКИМ Делото „Петар Стаматов“ чиј автори се Славе Николовски-Катин и внукот на Стаматов проф.Методија Трајковски е едно од значајните изданија на Универзитет „Св. Кирил и Методој“ (УКИМ), отпечатено во 2010 година на 192 страници, на македонски и на англиски јазик.Во ова издание се дадени животот и делото на

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

Поднесена кандидатура за Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, ја потпишаа 50 делегати

До партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ, пристигна кандидатура за претседател на партијата потпишана од 50 делегати за Христијан Мицкоски Во кандидатурата се наведува дека “Врз основа на член 34 од Статутот на ВМРО-ДПМНЕ ние како делегати на партискиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ покренуваме формална иницијатива за номинација на проф. д-р Христијан Мицкоски во

Александар Џеповски : Македонија ќе ги победи Преспанскиот, добрососедскиот и Тиранската платформа

Александар Џеповски : Македонија ќе ги победи Преспанскиот, добрососедскиот и Тиранската платформа

Александар Џеповски Ништо не е вечно па ни Америка и западните сателити. Со пропаста на Америка како водечка светска сила која се наѕира одамна би можеле слободно да кажеме дека и сите нивни крвнички проекти во кои влегуваат Преспанскиот договор, добрососедскиот со Бугарија и Тиранската платформа автоматски ќе исчезнат и некој ќе одговара дебело. Како

Боро Менков

Боро Менков

Боро Менков Боро Менков (6. V 1919 - 14. X 1941) е македонски комунистички деец и народен херој од НОБ. Бил истакнат синдикалист и раководител на штрајкот на берберските работници во Куманово во 1936 г. Во 1940 г. станал член на КПЈ, а по окупацијата на Македонија во 1941 г. бил еден од организаторите на НОБ во Куманово и командант на Карадачкиот НОПО

Цртички и отровни стрелички - 148

Цртички и отровни стрелички - 148

ЗА БУГАРСКАТА ОМРАЗА КОН МАКЕДОНИЈА 1. Политичките неизвесности во Македонија по неуспешниот обид на опозицијата за туркање на Владата на Зоран Заев (З.З.)  како полека да се разбиструваат!? Сега е сосема извесно: Заев и неговата коалиција сепак обезбедија мнозинство од 64 пратеници - благодарение на трговијата што ја направи тој со партијата на Албанците

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легенди и верувања: Од минатото на селото Арвати

Легендите и митолошките верувања се често застапени сред луѓето кои се интересираат и сакат да знаат како настанале некои места или случки. За одредени нешта, во атарот на селото Арвати има повеќе легенди. Како што е познато во селото Арвати се изградени неколку црковни храмови меѓу кои и храмот на манастирот Пресвета Голема Богородица. За подигањето

Промоција на дела на Душан Ристевски - Македон Во Торонто

Промоција на дела на Душан Ристевски - Македон Во Торонто

Во организација на Литературното друштво „Браќа Миладиновци“, кое е во состав на Катедралната македонската православна црква “Свети Климент Охридски” во Торонто, Канада, на 05-ти декември 2021 година, се одржаа промоции на делата „Ченто“,   „Творештвото на Славе Катин“ и „Последниот Македонец“ од Душан Ристевски-Македон од Сиднеј, Австралија. Овој