притисни ентер »

Извори

MNet

Брегалница денес ќе јуриша на победа на „градски“ против Работнички
Брегалница денес ќе јуриша на победа на „градски“ против Работнички

Брегалница денес ќе јуриша на победа на „градски“ против Работнички

Денес на програмата се натпреварите од вонредното 17 коло во рамките на ПМФЛ. На градскиот стадион во Штип ќе се сретнат екипите на Брегалница и на Работнички. За да опстои Брегалница во горниот дел на табелата денес мора да победи, засега го дели 4 место со Реновa со по 26 бодови но послаба гол разлика.Ранетиот лав секогаш е опасен а Работнички годинава

Приведени 17 лица од кои двајца штипјани кај кои била пронајдена дрога

Приведени 17 лица од кои двајца штипјани кај кои била пронајдена дрога

Приведени 17 лица од кои двајца штипјани бидејќи кај нива била пронајдена дрога, информираат од МВР. Имено, Во периодот од 22.30 часот на 07.12.2021 до 02.50 часот на 08.12.2021 во Спортски центар „Борис Трајковски“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје лишиле од слобода 15 лица, и тоа Ѓ.Б.(24) од Србија, Л.К.(18) од Скопје, В.А.(38) од Гевгелија,

Домашни киксови на Слога и на Саса а драгоцена победа на прилепчани во Кочани

Домашни киксови на Слога и на Саса а драгоцена победа на прилепчани во Кочани

Залудни беа громогласните скандирања на промрзнатите „Сејмени“ и „дување во грб“ на играчите на Осогово кога тие грешеа во текот на целиот меч и беа во подредена улога. Прилепчани знаеја зашто се дојдени во Кочани, ги имаше насекаде по теренот и затоа со песна го дочекаа крајот на средбата. Уште во 2 м. Давид Јошевски постигна гол за водство на Победа

Владата одобри инвестиции за соларни електрани во Делчево и Карбинци вредни 116 милиони евра

Владата одобри инвестиции за соларни електрани во Делчево и Карбинци вредни 116 милиони евра

Владата на денешната 125. седница донесе одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект на фотонапонска електрана со јачина од 85 мегавати на Друштвото за производство, трговија и услуги РИНУАБЛ ПАУЕР ИНТЕРНАТИОНАЛ ДООЕЛ Скопје. Соларната електрана вредна 63 милиони евра ќе биде изградена во Делчево. Владата на денешната седница донесе

Ѓорѓиевски :“Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот
Ѓорѓиевски :“Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот

Ѓорѓиевски :“Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните целосна сопственост на имотот

Кампања насловена “Моја земја, мој дом” започна денес во Општина Кисела Вода. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски одржа прес конференција на која ги изнесе деталите за оваа акција која има за цел да ги стимулира граѓаните кои ги легализирале своите објекти да го откупат и земјиштето, како и дворното место. „ Денес започнуваме со една поголема кампања која

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест покажале дека имаат неутрализирачко дејство против сојот омикрон. Во првата официјална изјава по појавата на омикрон, производителите рекоа дека по две дози се произведуваат помалку неутрализирачки антитела,

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

Лилиана Танги: Европското подобро утре, им припаѓа на сите граѓани започнувајќи од Стразбур до Скопје

Европската Унија е изградена и се гради на помирување, на мир, на соработка, на взаемна доверба меѓу земјите-членки преку своите вредности, своите права и заедничките аспирации, рече Лилиана Танги, пратеничка, заменик претседателка на Комисијата за европски прашања во Националното Собрание на Франција за време на Регионалната либерална конференција

Осми декември – државен празник: Колку сме доследни на Климентовиот аманет?

Осми декември – државен празник: Колку сме доследни на Климентовиот аманет?

Денес се празнува и одбележува ликот и делото на една од стожерните личности за македонската писменост. Свети Климент Охридски-Чудотворец е заштитник на градот Охрид и на целиот македонски народ, патрон на Македонската православна црква- Охридска архиепископија и најпознатиот меѓу повеќето ученици на светите браќа Кирил и Методиј. Тој остана во споменот

Ако замрзнувањето на цените трае долго, ќе донесе инфлаторен шок по завршувањето на мерката

Ако замрзнувањето на цените трае долго, ќе донесе инфлаторен шок по завршувањето на мерката

Мерката за замрзнување на цените на основните продукти мора да трае пократко, смета економистот Љупчо Давчев. За на среден и долг рок треба да се применат други мерки, во спротивно ваквата мерка на долг рок може да инцира инфалторни шокови по завршување на истата. Од друга страна, пак, истата не треба да предизвика зголемување на цените на некои други

Верона покажува интерес за Алиоски

Верона покажува интерес за Алиоски

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски, по само шест месеци би можел да ја заврши авантурата Саудиска Арабија. Алиоски минатото лето како слободен играч од Лидс, се пресели во Ал Ахли. Италијанските медиуми го поврзуваат левиот бек со екипата на Верона. Тренерот на Верона, Игор Тудор, сметал дека му е потребен уште еден играч на левата страна.

Пепе незадоволен од судењето против Атлетико

Пепе незадоволен од судењето против Атлетико

Капитенот на Порто, Пепе се соочува со санкции од УЕФА, поради изјавите дадени по натпреварот со Атлетико Мадрид. Порто не успеа да се пласира во осмина-финалето во Лигата на шампионте. Атлетико го доби решавачкиот натпревар со 3:1. Дуелот на „Драгао“, донесе многу нервоза на теренот и четири црвени картони. На теренот беа исклучени Караско и Вендел,

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: Започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „ Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле пари за рецепти за јадење и станале како списание за гурмани, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „ Целиот конкурс е поврзан со рецепти за јадење, за храна, некакви си

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за шверц на еден тон дрога?

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за шверц на еден тон дрога?

Помина еден месец, а власта на СДСМ и ДУИ од петни жили се обидува да го прикрие скандалот со 1 тон дрога кој бил откриен и фатен во акција која многу потсетува на акцијата во која беше откриена големата пратка марихуана во близина на Прилеп, изјави на прес-конференција Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Тој ги обвини институвиите