притисни ентер »

Извори

ModaМoda.mk

Alieva празнични фустани и комплети
Alieva празнични фустани и комплети

Alieva празнични фустани и комплети

Празничните фустани и комплети на Alieva се направени од Stretch Ponte De Roma ткаенина што ја прави силуетата беспрекорна. Внатрешниот слој на фустаните и комплетите е обложен со мека и многу мазна постава со текстура, за да може да се носи со и без градник, поради самиот дизајн. Фустаните се во повеќе должини: над и под колена, како и до подот, по

Bottega Veneta го диктира трендот на чантите за 2022 година
Bottega Veneta го диктира трендот на чантите за 2022 година

Bottega Veneta го диктира трендот на чантите за 2022 година

Кога Bottega Veneta претставува нова колекција, погледите неминовно се свртени кон чантите и чевлите. Така беше и оваа есен, кога модната куќа чија популарност расте од година во година ги претстави моделите за 2022 година. Така на сајтот на Bottega Veneta, меѓу 680 модели на чанти и торби, претставени се и оние што ќе бидат тренд за во 2022, модната

На 14 декември изборот на најуспешни Мажи за 2021 година

На 14 декември изборот на најуспешни Мажи за 2021 година

Годинешниот избор на најуспешните мажи во Македонија, поради трагичната автобуска несреќа во Бугарија, наместо во ноември, ќе се одржи на на 14-ти декември, во хотелот ,,Double Tree by Hilton” во Скопје, со почеток од 20:00 часот. На оваа гала вечер ќе бидат избрани 13 најуспешни мажи во 13 категории кои ја одбележале 2021 година. Од досега познатите

Пијалоци што влијаат врз стареењето на кожата

Пијалоци што влијаат врз стареењето на кожата

Постојат пијалоци кои создаваат и оставаат долгорочни последици и поради кои кожата старее многу побрзо. Нема креми или тоници кои ќе го отстранат овој ефект. Додека водата, природните сокови, овошјето и рибата богата со здрави масти го забавуваат стареењето, постојат производи и пијалоци кои тоа го забрзуваат. Колку што водата е важна за здравјето,

Време е за подарување – порачуваат од Motivi

Време е за подарување – порачуваат од Motivi

Празниците се ближат… дали веќе размислувавте за подароци, прашуваат од Motivi и предлагаат да се погледне нивниот избор посветен на Божиќ, со многу модни додатоци што се испорачуваат во пригодни празнични пакувања. Одбраните парчиња бижутериа е со цел да блеснат сите аутфити, надополнети со шарени и секогаш гламурозни чанти. Motivi предлага пригоден

Магија од 13000 орхидеи, технологија и уметност

Магија од 13000 орхидеи, технологија и уметност

Трпение, разбирање, спокојство – тоа е она што тимот на „ултра-технолозите“ од Токио сака да го искусат посетителите кога ќе влезат во просторот на новото уметничко дело, насловено како „Пловечка цветна градина. Инсталацијата е изложена во Lab Planets музејот во Токио. Делото е составено од над 13.000 орхидеи кои, поставени од таванот,  растат по речиси

Holiday House на Louis Vuitton

Holiday House на Louis Vuitton

Holiday House, модниот филм за празничната кампања на Louis Vuitton на кој е потписот на Roman Сopрola внесува топла, помалку носталгична, но секако силна порака на сеопфатниот опус на љубовта. Во него француско-британската актерка Stacy Martin не води низ сцените на среќа и љубов, низ празничните патувања и доживувања во кои ја следат звуците на легендарниот

Прв пловечки град во светот

Прв пловечки град во светот

Посетителите на Јужна Кореја за три години ќе можат да го посетат и да престојуваат во првиот пловечки град во светот. Првиот пловечки град се наоѓа недалеку од брегот на Бусан. Со инфраструктура што ќе биде отпорна на поплави и составена од вештачки острови, ќе биде прв пример за самоодржливи населби, поддржани од ОН. UN Habitat, Oceanix и Busan Metropolitan

Pedro Garcia – победа за безвремената класика

Pedro Garcia – победа за безвремената класика

Шпанскиот дизајнер на обувки Pedro Garcia и неговиот партнер и колега, креативниот директор Dale Dubovich деновиве ја претставија надополнетата понуда на чизми од нивната есенско-зимска колекција. Брендот кој сега е присутен во 40 земји и на интернет, а размислува за нов развој претставува потврда за безвременоста на нивниот класика во дизајнот на

Mitsouko: мистеријата и мит

Mitsouko: мистеријата и мит

Неочекувано и футуристички, Guerlain создава простор за модерна парфимерија, преку дела на млади авангардни уметници. Последен пример на таква соработка е ре-изданието на Mitsouko парфемот, ограничено на само осум примероци, кои ја отелотворуваат средбата помеѓу современата уметност со креативниот пристап на Guerlain. Jeanne Briand е уметникот што

Блескавите чевли се новиот, празничен тренд!

Блескавите чевли се новиот, празничен тренд!

Трендот на Пепелашка чевли се модниот избор за одбележување за празниците. Тоа е модниот детал што нуди луксузно и ексклузивно празнично чуство со мала инвестиција, а многу сјај. Инстаграмот е преплавен со фотографии од чевли што потсетуваат на оние кои ги носеле принцезите од бајките. Од сандали со шилести врвови надополнети со блескави кристали,