притисни ентер »

Извори

Моја Фарма

Цените на растителните масла ја задржаа својата вредност во ноември
Цените на растителните масла ја задржаа својата вредност во ноември

Цените на растителните масла ја задржаа својата вредност во ноември

ФАО индексот на цените на растителните масла во просек изнесуваше 184,6 поени, што е маргинално намалување (0,2 %) во однос на рекордно високото ниво регистрирано претходниот месец. Ова намалување е одраз на малку пониските цени за маслата од соја и маслодајната репка, додека цените за палминото масло останаа практично непроменети. Меѓународните цени

Тридневна временска прогноза (08.12.2021)

Тридневна временска прогноза (08.12.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 7 – 9 декември 2021 година Среда 08.12.2021: Претежно сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Поради разведрувањето минималните температури ќе бидат значително пониски и ќе се спуштаат во интервалот од -8 до 1 степен, додека максималните ќе се искачуваат

Цените на растителните масла ја задржаа својата вредност во ноември
Цените на растителните масла ја задржаа својата вредност во ноември

Цените на растителните масла ја задржаа својата вредност во ноември

ФАО индексот на цените на растителното масло во просек изнесуваше 184,6 поени, што е маргинално намалување (0,2 %) во однос на рекордно високото ниво регистрирано претходниот месец. Ова намалување е одраз на малку пониските цени за маслата од соја и маслодајната репка, додека цените за палминото масло останаа практично непроменети. Меѓународните цени

Прогресивниот раст на цената на житариците сеуште трае!

Прогресивниот раст на цената на житариците сеуште трае!

ФАО Индексот на цените на житните култури во просек изнесуваше 141,5 поени, што е за 3,1 % повеќе во однос на октомври и 23,2 % над нивото од пред една година. Силната побарувачка во услови на намалени залихи, особено на поквалитетна пченица, продолжи да влијае врз растот на цените на пченицата и во петтиот последователен месец. Цените на житариците

Започна откупот на тутунот од годинашната реколта

Започна откупот на тутунот од годинашната реколта

Започна откупот на тутунот од годинашната реколта, кој ќе се презема на 173 откупни пункта во државата. Вчера беа отворени 20 пункта од Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб” од Битола и „Алијанса” од Кавадарци. Тутунарите очекуваат повисока цена, бидејќи, како што велат – квалитетот оваа година е добар. Годинава се склучени договори за околу 22

АФПЗРР: До 25 декември може да аплицира за дополнителни директни плаќања сертифицирани како растително и сточарско органско производство и производство во преод

АФПЗРР: До 25 декември може да аплицира за дополнителни директни плаќања сертифицирани како растително и сточарско органско производство и производство во преод

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги информира сите земјоделци дека е во тек аплицирањето за дополнителни директни плаќања за растително и сточарско производство кои се сертифицирани како органско производство и производство во преод. Корисници на оваа мерка се земјоделските стопанства кои имаат сертифицирано растително

Тридневна временска прогноза (07.12.2021)

Тридневна временска прогноза (07.12.2021)

Тридневна временска прогноза за Македонија, 6 – 8 декември 2021 година Вторник 07.12.2021: Поради спуштање на студена воздушна маса од север, времето ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините. На повисоките места и на планините ќе се формира нова снежна покривка, а услови за врнежи од снег ќе има и на некои

Бензините и дизелот поевтинуваат за 3,5 денари

Бензините и дизелот поевтинуваат за 3,5 денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) одлучи од полноќ да се намалат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 5,28%. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 3,016 ден/кг и сега ќе изнесува 38,527 ден/кг. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се намалат за 3,50

Од буџетот на МЗШВ околу 4,5 милијарди денари се наменети за редовна исплата на субвенциите

Од буџетот на МЗШВ околу 4,5 милијарди денари се наменети за редовна исплата на субвенциите

Буџетот за агросекторот за 2022 година изнесува околу 9,13 милијарди денари со кој ќе се овозможи континуитет во реализирањето на мерките и политиките за развој на земјоделството. -Буџетот на МЗШВ за 2022 споредено со 2021 година е зголемен за околу 255,7 милиони денари и овие средства главно се наменети за проектите за водостопански капитални инвестиции

Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 48

Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 48

Aналитичкиот тим на Моја фарма има воспоставено свој систем на следење на берзанските цени на земјоделски суровини, од целиот свет. Со цел овие информации да бидат достапни за нашите читатели подготвивме неделен преглед за сите релевантни суровини кој ќе се објавува секоја недела. Цените претставени во овој преглед се добиени директно од извештаите

До 31 јануари замрзнати цените на основните прехранбени продукти

До 31 јануари замрзнати цените на основните прехранбени продукти

На предлог на Министерството за економија, Владата донесе одлука за замрзнување на цените на основните прехранбени производи, објави министерот за економија Крешник Бектеши. Цените ќе бидат замрзнати на нивото од 1 декември 2021 година, во трговијата на големо и трговијата на мало. Станува збор за производите: леб, шеќер, брашно – тип 400, сончогледово

Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 48

Неделен преглед на берзански цени на земјоделски суровини НЕДЕЛА 48

Aналитичкиот тим на Моја фарма има воспоставено свој систем на следење на берзанските цени на земјоделски суровини, од целиот свет. Со цел овие информации да бидат достапни за нашите читатели подготвивме неделен преглед за сите релевантни суровини кој ќе се објавува секоја недела. Цените претставени во овој преглед се добиени директно од извештаите