притисни ентер »

Извори

Мотори

Хуманитарен турнир „Моторџиите играат баскет“
Хуманитарен турнир „Моторџиите играат баскет“

Хуманитарен турнир „Моторџиите играат баскет“

Настанот започнува во 17:00 часот на игралиштето во гимназијата во Велес Се игра баскет 3+1 - котизацијата изнесува 1000 денари по екипа. Собраните средства ќе бидат донирани на Александар Караколев за претстојната операција. Добредојдени се сите моторџии, и оние кои нема да играат ќе можат да го поддржат настанот со своето присуство. Ќе има штанд

Шпиунски фотки од новата Yamaha MT-07

Шпиунски фотки од новата Yamaha MT-07

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07. Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07. Со измените, мотоциклот би требало да се изнедначи со се подобрата конкуренција. Прв пат преставен во 2014 година овој  689cc crossplane-cranked

Реа повторно го има победничкото чувство
Реа повторно го има победничкото чувство

Реа повторно го има победничкото чувство

Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата. Џонатан Реа вели дека победите на трката во Мисано биле одлучувачки во борбата за титулата бидејќи со нив ја намали разликата во однос на лидерот Алваро Баутиста. Возачот на Kawasaki победи на првата трка која се возеше на влажни услови а потоа победи и на втората

Ринс веројатно ќе ја проба новата шасија на патеката во Асен

Ринс веројатно ќе ја проба новата шасија на патеката во Асен

На патеката во Асен, Алекс Ринс ќе извози неколку кругови со најновата Suzuki MotoGP шасија. Алекс Ринс ќе ја испроба новата шасија на Suzuki за време на Холадската Гран При трка. Претходните тестови кои се одржаа на патеката во Каталуња покажаа добри резултати. Новата рамка ја испроба тест возачот Силвиан Гинтоли за време на мото викендот во Барселона,

Реа ја искористи грешката на Баутиста

Реа ја искористи грешката на Баутиста

Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано. Џонатан Реа ја намали предноста на Алваро Баутиста на само 16 поени откако стигна до втората победа на трката во Мисано. Лидерот на табелата падна на самиот старт на трката. Актуелниот шампион во Супербајк серијата, и самиот падна

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли

КТМ го надмина Harley Davidson во продажба на мотоцикли на глобално ниво. Австриската фирма сега се искачи на врвот и стана компанија која е најдобра во продажба на мотоцикли а која не доаѓа од Азија. Но има повеќе во приказната за тоа зошто КТМ бележи таков раст а Harley Davidson намалување на продажбата. Иако КТМ продаде околу 30 илјади мотоцикли

Еве го Ducati Streetfighter V4 во акција

Еве го Ducati Streetfighter V4 во акција

Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина. Снимен во Северо – Западниот дел од државата, конечно имаме прилика да го видиме новиот Ducati Streetfighter V4 во неговата природна средина. Со него управува Pikes Peak тркачот, Карлин Дан кој има за цел да

Yamaha MT-07

Yamaha MT-07

Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07. Овие фотографии ни покажуваат дека Yamaha планира да направи промени на нивниот ултра популарен модел MT-07. Со измените, мотоциклот би требало да се изнедначи со се подобрата конкуренција. Прв пат преставен во 2014 година овој  689cc crossplane-cranked

Повторно имаме поправка на патеката во Силверстоун

Повторно имаме поправка на патеката во Силверстоун

За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун. За само 18 месеци имаме нова поправка на патеката во Силверстоун. Сето ова се прави со цел познатата патека повторно да се најде меѓу најдобрите во Велика Британија. Откако на почетокот на 2018 година беше ставен еден слој на асфалт, кој за жал остави повеќе испакнати делови на патеката,

Harley-Davidson го потврди проектот за продажба на мотоцикли со помала моќност во Азија

Harley-Davidson го потврди проектот за продажба на мотоцикли со помала моќност во Азија

Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата. Понекогаш треба да побараш нешто од универзумот за тој да ти ја исполни желбата а пред само неколку дена ние зборувавме за гласините кои се појавија дека Harley-Davidson на пазарот во Азија планира да престави машини со помала моќност. Денеска можеме да ја потврдиме таа

МК Конзули: 9-ти мото собир

МК Конзули: 9-ти мото собир

Oваа година МК Конзули ќе го организира својот осми по ред мото собир на 10 Август (сабота). Повеќе информации наскоро.

Преставен KTM 790 Adventure R Rally

Преставен KTM 790 Adventure R Rally

Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија? Ако мислевте дека новиот авантуристички мотоцикл на КТМ е убав, тогаш што мислите за новата 790 Adventure R Rally верзија? Од новиот модел ќе бидат произведени само 500 мотоцикли што го прави сон за секој колекционер. Сепак, само