притисни ентер »

Извори

МТВ 1

Замрзнувањето на цените нема да предизвика недостиг на храна, смета проф. Давчев
Замрзнувањето на цените нема да предизвика недостиг на храна, смета проф. Давчев

Замрзнувањето на цените нема да предизвика недостиг на храна, смета проф. Давчев

Владата ги замрзна цените на основните прехранбени производи на ниво од први декември. Се работи за итна антиинфлаторна мерка која не треба да трае долго, како не би предизвикала инфлаторни шокови по нејзиното завршување, смета Љупчо Давчев, професор на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“. Растот на цените вели, е глобален тренд, а

Раст од три проценти на македонската економија во третиот квартал

Раст од три проценти на македонската економија во третиот квартал

Стапката на раст на Бруто-домашниот производ (БДП) во третиот квартал годинава изнесува три проценти, објави Државниот завод за статистика. Во третото тримесечје од годинава, најголем пораст од 11 проценти е забележан во секторите: Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли; Транспорт и складирање; Објекти за сместување

Тетово: За време на пандемијата зголемен бројот на случаи на насилство врз жени

Тетово: За време на пандемијата зголемен бројот на случаи на насилство врз жени

Годинава во споредба со лани, во тетовско и до 40% зголемен бројот на насилство врз жените. Статистиките се и поголеми, велат од Меѓуопштинскиот центар за Социјални работи Тетово. И статистиките на полицијата, говорат за зголемениот број на насилства врз жената. Пандемијата го зеде данокот, затоа и зголемен бројот на вакви случаи, велат експертите

Меѓуетничката интеграција на основците, клуч за успешен соживот во Струга

Меѓуетничката интеграција на основците, клуч за успешен соживот во Струга

После 20 години Струга ги враќа етничките мешани училишни смени.  Во ООУ „Браќа Миладиновци“, каде наставата се учи на три јазици, македонски, албански и турски, учениците, веќе нема да се делат по етничка припадност. Мешовити паралелки ќе следат настава во иста смена, а целта е меѓусебно зближување на учениците. Меѓуетничката интеграција на основците

Музички „Калеидоскоп“ во Филхармонија

Музички „Калеидоскоп“ во Филхармонија

„Калеидоскоп“ е насловен концертот, кој на 10-ти декември во 20 часот ќе се одржи во Филхармонија. Диригент е Најден Тодоров од Бугарија, а како солист на флејта ќе настапи Дејан Гавриќ од Србија. На програмата се „Слики од изложба“ од Модест Мусоргски и Концертот за флејта и оркестар во де-мол од Карл Филип Емануел Бах. Рускиот композитор Модест Мусоргски

По прележан Ковид-19, проблеми со шеќер

По прележан Ковид-19, проблеми со шеќер

Поголем број пациенти со покачено ниво на шеќерот во крвта регистрира Центарот за дијабетес при кумановската болница. Лекарите велат дека вакви компликации евидентирале кај пациенти кои го прележале коронавирусот. Проблеми со шеќерот има и кај граѓани кои никогаш немале никакви компликации со дијабет. Работат со пациенти од 30 до 80 години. Причина

Привршува проектот „Охрид- град на 1.000 крстови“

Привршува проектот „Охрид- град на 1.000 крстови“

Посетителите на Охрид во изминатите неколку години се сведоци дека градот во ноќните часови како да облекува едно ново празнично руво, а Самоиловата тврдина, сакралните и профаните објекти наместо како некогаш да бидат прекриени од ноќта сега блескаат во сиот свој сјај. За овој нов лик на Охрид најзаслужен е професорот Зоран Тунтев и се разбира сите

Пендаровски: Мудроста и поуките на Св. Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ

Пендаровски: Мудроста и поуките на Св. Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ

Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ и на нивните вредности се развива и нашата Македонска православна црква. Инспирирани од неговото дело, во овие сложени времиња исполнети со многу предизвици, да се стремиме кон подостоен живот, живот исполнет со добри дела. Да бидеме солидарни, сплотени, да си

Континуирано се намалува бројот на заразени со Ковид-19

Континуирано се намалува бројот на заразени со Ковид-19

Опаѓа бројот на заразени со Ковид-19 во земјава. Институтот за јавно здравје објави дека минатата недела во однос на претходната, забележано е намалување од 17,3 отсто заболени од Ковид-19, а заклучно со вчерашниот ден вакцинирани се 828.770 граѓани. ИЈЗ, минатата недела регистрирал 2.275 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, а процентот

СЗО: Омикрон регистриран во 57 земји

СЗО: Омикрон регистриран во 57 земји

Омикрон варијантата е потврдена во 57 земји, неговото присуство е забележано во сите шест региони на СЗО- стои во неделниот билтен на организацијата. Експертите посочија на рапидниот раст на заболени од вирусот во Јужна Африка и неговото очигледно ширење. Прелиминарните анализи покажуваат дека мутациите во Омикрон можат да ја намалат неутрализирачката