притисни ентер »

Извори

МТВ 1

Регулаторна со одлука за новите цени на горивата
Регулаторна со одлука за новите цени на горивата

Регулаторна со одлука за новите цени на горивата

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се променуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со Одлуката од 10.06.2019 година и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,00 ден/лит, малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е

Високи температури од жолтата фаза

Високи температури од жолтата фаза

Здравествените власти предупредуваат граганите да ги почитуваат препораките за заштита. Да се избегнува престој на отворено од 11 до 17 часот , да се носи светла облека и да се консумира лесна храна и повеќе течности , најдобро вода за пиење. На хронично болните лица им се да останата во своите дома,  во климатизарани простории и редовно да ја земаат

Наскоро нов оглас за бизниси на село

Наскоро нов оглас за бизниси на село

Новиот оглас од ИПАРД 2 програмата ќе биде објавен наскоро, а за инвестицијата корисникот ќе има право на поврат од 65 проценти од вложените пари. Сите земјоделци и агробизнисмени што сакаат да конкурираат за модернизација на постоечките или отворање на нови погони за производство на тестенини, фарми за зајаци, дивеч, насади за дрва, рибници, отворање

Пендаровски на средби со Туск и Могерини, побара датум за преговори

Пендаровски на средби со Туск и Могерини, побара датум за преговори

По средбата со првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск, шефот на државата рече дека е потребно да се вреднуваат донесените храбри и тешки одлуки и спроведените суштински и темелни реформи. Се усогласуваме со политиките на Брисел, на потег е Унијата да покаже визија и лидерство – повика Пендаровски. „Овој јуни, ЕУ има историска можност да покаже

Нови услови за закуп на земјоделско земјиште

Нови услови за закуп на земјоделско земјиште

Земјоделците ќе можат да земат земјоделско земјиште под закуп од државата и на него да градат спортско-рекреативни комплекси, угостителски објекти, ресторани и други капацитети. Оваа се клучните измени во Законот за земјоделско земјиште, кои добија зелено светло од Владата и се пратени во собраниска процедура. Измените на законот се дизајнирани да

Tамара е најдобриот годинашен женски евровизиски вокал – одлучија гласачите  за евровизиски радио награди 2019

Tамара е најдобриот годинашен женски евровизиски вокал – одлучија гласачите за евровизиски радио награди 2019

Во категоријата за најдобра песна, наградата и’ припадна на победничката"Аркада" во изведба на ДанканЛоренсод Холандија. Нашата PROUD беше рангирана на високото 5-то место. Лука Хани од Швајцарија победи во категоријата за најдобар машки изведувач, оставајќи го победникот Данкан на второто и италијанецот Махмуд на третото место. Норвежаните КЕИНО се

Утре сенатот за протоколот за пристапување

Утре сенатот за протоколот за пристапување

Претходно ќе заседава комисијата за надворешни работи  на сенатот на која  што се повикани помошник државниот секретар за САД и за Европа Филип Рикер и Кетрин Вилбаргер, американски заменик помошник секретар за одбрана. По сослушувањето во комисијата, протоколот за членство на Северна Македонија во алијансата оди на гласање во Сенатот.

Чешкиот премиер Бабиш во Скопје

Чешкиот премиер Бабиш во Скопје

Со високи државни и воени почести пречекан пред владата.. На агендата средби со државниот врв.. Поддршка за евроинтегративните процесит , разговори за билатерланата соработка и актуелните случуавња на балканот.. Во  фокусот на чешката делегација  и бизнис климата во државава.. Бабиш ќе го посети и граничниот премин Богородица каде  Чешка има и  свој

Се уште имаме многу да учиме

Се уште имаме многу да учиме

Австрија не докусури, и тоа квалитетно, по раната што ја отвори Полска. Не е проблем поразот, туку Австријците не надиграа и направија повторно да се чувствуваме инфериорни, откако поведовме, па потоа ни покажаа како се игра фудбал. Полска во манир на голем фаворит, дојде, си постигна еден гол, доволен за три бода. Со овие два меча дома, што требаше

Богдановиќ најавува битка за златото

Богдановиќ најавува битка за златото

Составот на нашиот северен сосед ќе биде зајакнат со доаѓањето на Никола Јокиќ, кој што е најдобар центар во НБА лигата во изминатата сезона. „Никола е еден од нашите најдобри поединци и со него на паркетот, ќе ни биде многу полесно. Тој ни недостасуваше во претходните репрезентативни нстапи. По тешка сезона, тој се реши да игра на уште едно натпреварување,