притисни ентер »

Извори

МТМ

Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ
Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со тоа да склучат договор со Фондот за здравствено осигурување, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. -Со ова овие 20-тина проценти од вкупниот број аптеки во нашата држава значајно ќе придонесат за зголемено

Нема застој во откупот на праски и на јаболка

Нема застој во откупот на праски и на јаболка

Нема застој во откупот на праски и на јаболка, состојбата постојано се следи, соопшти денеска портпаролот на Министерството за земјоделство, Соња Јанковска. Одговорајќи на новинарски прашања на прес-конференција во Владата, Јанковска информира дека во моментов претставници на МЗШВ и надлежните институции се на еден од откупните пунктови за праски во

Владата овозможи откуп на државното земјоделско земјиште со оранжерии

Владата овозможи откуп на државното земјоделско земјиште со оранжерии

Владата на последната седница донесе Одлука за склучување договор за продажба на државно земјоделско земјиште врз кое има изградено оранжерии и помошни објекти. Оваа Одлука, како што соопшти денеска на прес-конференција портапролот на МЗШВ, Соња Јанковска, е согласно Јавниот повик објавен во ноември лани на кој конкурира 14 компании, а осум ги исполнија

Филипче: Јавно-приватните партнерства се еден од најдобрите начини за подобрување на здравствениот систем

Филипче: Јавно-приватните партнерства се еден од најдобрите начини за подобрување на здравствениот систем

Јавно-приватните партнерства и натаму се еден од најдобрите начини со кој може да се зајакнат многу сегменти од нашиот здравствен систем, пред се соочени со еден ограничен фискален простор во кој можеме да сметаме за да инвестираме таму каде треба, навистина треба на секое ниво и во таа смисла ги почнавме и тие физибилити студии не само за Брзата помош,

Нивоата на реките во рамки на просекот

Нивоата на реките во рамки на просекот

Нивоата на повеќето реки во земјава се во рамки на просекот за јуни, покажуваат денешните хидролошки мерења. Според УХМР, отстапува Сатеска кај Ботун чие ниво е речиси три пати пониско е нивото, а двојно помали се Црн Дрим кај Ложани, како и Крива Река кај Крива Паланка. Езерата, Охридското, Преспанското и Дојранското се во рамки на просекот.

Северна Македонија очекува датум оваа есен, ниту една земја-членка не била против преговори
Северна Македонија очекува датум оваа есен, ниту една земја-членка не била против преговори

Северна Македонија очекува датум оваа есен, ниту една земја-членка не била против преговори

Оваа есен Северна Македонија очекува датум за почеток на преговори со Европската унија, а самите преговори би почнале до крајот на годината. Земјата, како што изјави вчера премиерот Зоран Заев добила писмена гаранција за датум за почеток на преговорите наесен, а за тоа се согласиле сите земји и иако некои од нив имале забелешки во однос на одредени

Закон за евтаназија стапи во сила во австралиската држава Викторија

Закон за евтаназија стапи во сила во австралиската држава Викторија

Во австралиската држава Викторија денеска стапи во сила Законот за евтаназија, кој ќе им овозможи на пациентите во терминална фаза да го завршат животот со смртоносна комбинација на лекови. Викторија е првата австралиска држава во која евтаназијата е озаконета. Потпомогнато самоубиство е нелегално во повеќето земји. Во Австралија, беше забрането до

Рекорд кај викенд-премиерите на Нетфликс

Рекорд кај викенд-премиерите на Нетфликс

Новиот филм со Џенифер Анистон и Адам Сендлер, „Мистериозно убиство", постави рекорд кај викенд-премиерите на Нетфликс, со 31 милион гледања во првите три дена. Само во САД и Канада на филмот се претплатиле 13,38 милиони корисници, а го гледале уште најмалку 17,5 милиони луѓе во цел свет. Со ова филмот го истисна Нетфликс-хитот од минатиот декември

САД ги казнија компаниите кои ги заобиколиле царините преку Камбоџа

САД ги казнија компаниите кои ги заобиколиле царините преку Камбоџа

САД казнија неколку компании поради извоз на кинески стоки преку економската зона во Камбоџа за да ги избегнат американските царини на увоз од Кина, изјави денеска претставник на американската амбасада Аренд Звартјес. – Министерството за домашна безбедност спроведе инспекции и казни повеќе компании поради избегнување на царините во САД со пренасочување

Општина Велес ќе кофинансира околу 14,2 милиона денари за пет инфраструктурни проекти

Општина Велес ќе кофинансира околу 14,2 милиона денари за пет инфраструктурни проекти

Советот на Општина Велес од општинскиот буџет ќе одвои околу 14,2 милиона денари за пет значајни инфраструктурни проекти финансирани од домашни и меѓународни фондови. Како што изјави за МИА Јадранка Стефкова од општинската прес-служба, реализацијата на проектите ќе почне веднаш и треба да заврши до крајот на годинава. Станува збор за „СМАРТ Езеро Младост

Ердоган тврди дека Морси е убиен

Ердоган тврди дека Морси е убиен

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган тврди дека поранешниот египетски претседател Мохамед Морси, кој почина за време на судење, е убиен. Ердоган вети дека ќе вложи напор со цел на египетската Влада да и се суди на меѓународни судови поради смртта на Морси, кој, според официјалните информации, почина од срцев удар во суд во Каиро. Во говор на предизборен

Шилегов во официјална дводневна работна посета на Брисел

Шилегов во официјална дводневна работна посета на Брисел

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, како претседател на ЗЕЛС и НАЛАС, е во дводневна работа посета на Брисел и учествува на дводневниот заеднички консултативен состанок на Комитетот на регионите од Република Северна Македонија со Комитетот на региони на Европската Унија, на кој главна тема е улогата на локалните власти во процесот на интегрирање

УНХЦР: Бројот на раселени лица достигна над 70 милиони

УНХЦР: Бројот на раселени лица достигна над 70 милиони

Бројот на луѓе кои бегаат од војна, прогони и судири во 2018 година изнесува над 70 милиони, што е најголем број досега, се наведува во годишниот извештај на Агенцијата на Обединети нации за бегалци (УНХЦР). Во денеска објавениот извештај со наслов „Глобални трендови“ УНХЦР наведува дека приближно 70,8 милиони луѓе во светот се присилно раселени, што

Могерини во Вашингтон на средба со Помпео, разговарано и за Западен Балкан

Могерини во Вашингтон на средба со Помпео, разговарано и за Западен Балкан

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за серија меѓународни и регионални прашања, вклучувајќи го и Западен Балкан. Во кратко соопштение објавено на веб-страницата на Стејт департментот, Могерини и Помпео рекоа дека разговарале за односите

Тачи: ЕУ не успева да го надмине протекционизмот и небрежноста за регионот

Тачи: ЕУ не успева да го надмине протекционизмот и небрежноста за регионот

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод последните заклучоци на Советот за општи прашања на Европската унија (ЕУ) за Косово, вели дека „внатрешните турбуленции ја поматиле визијата на ЕУ“ за неговата земја, јави дописникот на МИА од Приштина. Тачи на Фејсбук изрази загриженост поради тоа што ЕУ неправедно го третира Косово поинаку од другите земји