притисни ентер »

Извори

Музика 24

Јордан Митев промовира спот за неговата најнова песна “За тебе”
Јордан Митев промовира спот за неговата најнова песна “За тебе”

Јордан Митев промовира спот за неговата најнова песна “За тебе”

Фолк-пејачот Јордан Митев го промовира спотот за неговата најнова песна “За тебе”. Видеото е снимено на неколку локации во Милано, а го работеше “Zati”. Песната е со модерен фолк-звук, а нејзин комплетен автор е Митев. “Спотот го снимавме во Милано, бидејќи самата песна и нејзиниот помодерен звук го дозволуваат тоа. А се пее за љубовта, па затоа овој

Урбан Рекордс продукција потпиша договор со IDJ Digital од Србија

Урбан Рекордс продукција потпиша договор со IDJ Digital од Србија

Продукцијата Urban Records која на голема врата го донесе новиот модерен стил на музика и звук кој е многу добро прифатен помеѓу младите во државава и во соседна Србија и Бугарија, потпиша партнерски договор со IDJ Digital – водечки дигитален дистрибутер за Источна Европа и Јадранскиот регион, лоциран во Белград соседна Србија. Тие се лидери во регионот

Најголемиот вински фестивал “Skopje Wine Expo” од 26-ти до 28-ми септември во Скопје

Најголемиот вински фестивал “Skopje Wine Expo” од 26-ти до 28-ми септември во Скопје

По 14-ти пат, традиционално во Скопје ќе се одржи најголемиот македонски вински фестивал. На “Skopje Wine Expo” посетителите ќе имаат можност да уживаат во најдобрите македонски вина, деликатеси и богата музичка програма. Од 26-ти до 28-ми септември на платото пред Македонската Опера и Балет (Плоштад “Мајка Тереза”) настапуваат: Ефто Пупиноски и Блага

Лозано, 2Бона и “Амадеус бенд“ на “Преспански јаболкобер“

Лозано, 2Бона и “Амадеус бенд“ на “Преспански јаболкобер“

Општина Ресен ја објави програмата за овогодинешниот “Преспански јаболкобер“ кој ќе се одржи од 26-ти до 27-ми септември. Популарниот српски бенд “Амадеус”, популарниот Влатко Лозаноски и 2Бона се носители на забавната програма на градскиот плоштад. Покрај нив ќе настапат: Кристина Арнаудова, “Инстинкт“, “Реприза“, “Екстраваганза“ и повеќе културно

Лозано, 2Бона и “Амадеус бенд“ на “Преспански јаболкобер“

Лозано, 2Бона и “Амадеус бенд“ на “Преспански јаболкобер“

Општина Ресен ја објави програмата за овогодинешниот “Преспански јаболкобер“ кој ќе се одржи од 26 до 27 септември. Популарниот српски бенд “Амадеус”, популарниот Влатко Лозаноски и 2Бона се носители на забавната програма на градскиот плоштад. Покрај нив ќе настапат: Кристина Арнаудова, “Инстинкт“, “Реприза“, “Екстраваганза“ и повеќе културно уметнички

Калиопи ги вклучи  Добој и Бања Лука во турнејата низ БиХ

Калиопи ги вклучи Добој и Бања Лука во турнејата низ БиХ

Македонската поп-дива Калиопи Букле ги додаде  главниот град на Република Српска, Бања Лука и градот Добој во концертната агенда за есенската турнеја. Покрај најавените  концерти во: Мостар на 04-ти октомври, Сарајево на 05-ти, Зеница на 06-ти, Тузла на 09-ти, Бјелина на 10-ти и  во Брчко на 11-ти октомври. Калиопи на 07-ми октомври ќе одржи концерт

Со балетот во два чина “Ана Каренина” започнува новата сезона во МОБ

Со балетот во два чина “Ана Каренина” започнува новата сезона во МОБ

Најгледаната балетската претстава за сезона 2018/19, балет во два чина “Ана Каренина” со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски на сцената на Македонската опера и балет на 19-ти септември (четврток), со почеток во 20.00 часот. Преку современите кореографски решенија сoединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, минималистичка,

Јелена Карлеуша се пофали со вилата каде живее и се одмора

Јелена Карлеуша се пофали со вилата каде живее и се одмора

По се изгледа дека се популарната и позната балканска дива Јелена карлеуша од ден во ден на своја сметка прави се поголеми и поголеми драми. Таа како што пишуваат српските медиуми по се изгледа успеа да го спаси бракот со нејзиниот сопруг Душко Тошиќ. Најново од неа е тоа што на нејзиниот Инстаграм профил со задоволство се пофали и објави фотографија

Derun Music со настап во склоб на Intermezzo Music Rituals

Derun Music со настап во склоб на Intermezzo Music Rituals

Во петок, во рамки на музичкото патување под мотото Intermezzo Music Rituals гостуваат Derun Music – диџеите на “Скорпиос”, кои со себе ја носат вибрацијата на островот Миконос, а во Скопје ни доаѓаат по одличната, минатонеделна забава со неповторливиот Lannka, чиј настап уште долго ќе се прераскажува. “Скорпиос”, инаку го носи епитетот за најдобар

Пејачот Адријан Гаџа отвори ресторан

Пејачот Адријан Гаџа отвори ресторан

Неодамна во присуство на голем број на гости, пријатели, роднини, блиски соработници и секако седмата сила-новинарите, поп пејачот Адријан Гаџа го отвори ресторанот “Ча-Ча” во Point Retail Park во Скопје, населба Бутел. Во преубав амбиент со одлична забава присутните гости можеа да се забавуваат со приштинската група “Стринг-Стринг”, а истовремено