притисни ентер »

Извори

Музика 24

“Балкан Бенд” снимија видео спот за најновата песна “Лутка”
“Балкан Бенд” снимија видео спот за најновата песна “Лутка”

“Балкан Бенд” снимија видео спот за најновата песна “Лутка”

И покрај многубројните настапи и концерти, момците од “Балкан Бенд” интензивно снимаат нови песни и видео спотови. По “Стари песни, стари другари” и дуетската “Камикази” снимена со Сузана Гавазова, овој пат пред почетокот на летото, најавуваат нова песна која наскоро ќе биде промовирана заедно со спот. Песната се вика “Лутка”, а ќе биде наменета за

Од 21-ви до 23-ти по трет пат – “When in Krusevo”
Од 21-ви до 23-ти по трет пат – “When in Krusevo”

Од 21-ви до 23-ти по трет пат – “When in Krusevo”

Адреналинскиот настан “When in Krusevo” продолжува и оваа година. Како што велат организаторите, ова трето издание на оваа outdoor дружбата ќе се одржи од 21-ви до 23-ти на веќе добро познатата локација на Крушевското езеро. И ова лето рекреативците и вљубениците во Крушево, крушевската природа и планинскиот воздух, ќе имаат можност да уживаат прекрасен

Ивана Нолчева: Го живеам мојот сон

Ивана Нолчева: Го живеам мојот сон

Авалон продукција досега на повеќе наврати се докажа и покажа дека го заслужува местото број 1 во Македонија и на Балканот за организирање и реализирање на концерти и големи музички настани. Но Авалон не би бил тоа што е денес доколку во нејзиниот тим не е и девојката која е задолжена за ПР делот, едноставно го живее и работи својот сон. Ивана Нолчева

Влатко Лозановски и поп-рок пејачот Ален Исламовиќ дел од Фестивалот на трубите во Пехчево

Влатко Лозановски и поп-рок пејачот Ален Исламовиќ дел од Фестивалот на трубите во Пехчево

Како што не известуваат од Општина Пехчево, поп-рок пејачот Ален Исламовиќ заедно со својот бенд “Кад би био Бијело Дугме”, ќе биде главна ѕвезда на деветтото издание на Фестивалот на дувачки оркестри што од 12-ти до 13-ти јули ќе се одржи во Пехчево, во организација на Општина Пехчево. “Традицијата на трубите во Малешевијата, понудена како атракција

24 Промо: Марио Михајлов – “Добро момче”

24 Промо: Марио Михајлов – “Добро момче”

Неодамна младото, симпатично и ново лице на бугарската музичка сцена Марио Михајлов ја промовираше својата прва песна “Добро момче”. Текстот и музиката се дело на Димитар Лефтеров – Mitko Beats, како и на самиот Марио. Режисер на видео спотот е Кристијан Боснов, додека пак истиот е снимен во Солун, Грција. Како што го најавуваат бугарските медиуми,

По 40-ти јубилеен пат “Скопско лето” од 19 јуни до 31 јули

По 40-ти јубилеен пат “Скопско лето” од 19 јуни до 31 јули

Јубилејното 40-то “Скопско лето” официјално ќе биде отворено на 21-ви  јуни со гала оперски концерт на Македонската опера и балет по диригентство на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ на плоштадот “Мајка Тереза” со почеток во 21:30 часот. Оваа година “Скопско лето” ќе се одржува од 19 јуни до 31 јули на повеќе локации. Организатор на “Скопско лето” е

Од 21-ви до 25-ти јуни денови на современ мексикански филм во Кинотека на Македонија

Од 21-ви до 25-ти јуни денови на современ мексикански филм во Кинотека на Македонија

Филмови од поновата мексиканска продукција ќе бидат прикажани во рамки на Деновите на современ мексикански филм, што од 21-ви до 25-ти јуни ќе се прикажуваат во Кинотека на Македонија. Публиката ќе може да ги погледне филмовите: “Не е виновно детето” според сценарио и режија на Густаво Лоза, “Почетокот на времето” во режија и според сценарио на Бернардо

Пеце Стоикоски: Со Милошоски се гледаме на суд

Пеце Стоикоски: Со Милошоски се гледаме на суд

Неодамна музичкиот портал Музика24 имаше објавено текст по повод изјавата на македонскиот познат продуцент, композитор, музичар и пејач Горан Милошески за тоа дека шоуто кое веќе се емитува на 1 ТВ, а е во организација на “МелФест”, однапред се знае кој ќе победи и кој ќе ја добие главната награда, стан во Скопје и договор со продукцијата (читај текст:

Џијан: Музиката е најмистериозната појава

Џијан: Музиката е најмистериозната појава

Предавање на тема “Музиката денес” се одржа синоќа во црквата “Света Софија” во Охрид, во организација на Националната установа “Охридско лето” и генералниот спонзор на оваа музичко-сценска манифестација “Македонски телеком”. На оваа тема говореше познатиот македонски композитор, аранжер, продуцент, диригент и организатор на спектакуларни музички проекти,

Кои се градовите во кои вреди да се замине на одмор?!

Кои се градовите во кои вреди да се замине на одмор?!

Градот Вилниус во Литванија е прогласен за град со најдобри вредности за мини одмор, ако ги земеме предвид цените и она што градот може да го понуди за посета. Извештајот ги споредува просечните цени што туристите ќе треба да ги платат за 12 видови содржини, за одмор во 48 европски дестинации. Понудата вклучува разни пијалаци, вечерен оброк за двајца

Одберете една свеќа и откријте ја вашата моментална состојба на ум

Одберете една свеќа и откријте ја вашата моментална состојба на ум

Едноставно е, но ќе ви ја покаже вашата моментална состојба на ум и може да ви помогне да пронајдете решение за проблемите. Одберете свеќа. Црна свеќа Ние секогаш ја гледаме црната боја како симбол за негативност. Но, оваа боја не е само тоа. Има моќ да ја повика енергијата на луѓето кои веќе си заминале и добри спомени кои се изгубени. Па затоа ја