притисни ентер »

Извори

Наслов

Јазбец: Датумот за преговори е политички договор, за кој треба да се лобира и политички
Јазбец: Датумот за преговори е политички договор, за кој треба да се лобира и политички

Јазбец: Датумот за преговори е политички договор, за кој треба да се лобира и политички

Вашата земја е де факто веќе членка на НАТО. Ова е извонредно достигнување и мора постојано да се истакнува. На есен, реформскиот процес во вашата земја ќе треба да се префрли на “overdrive”. Да не заборавиме дека и првото и второто уште пред три години изгледаа недостижни и многумина не веруваа дека ова навистина ќе се случи, вели во разговор за Наслов,

Убавина на која не може да се одолее: „Инекс Олгица” со ултра модерен спа центар
Убавина на која не може да се одолее: „Инекс Олгица” со ултра модерен спа центар

Убавина на која не може да се одолее: „Инекс Олгица” со ултра модерен спа центар

Летната сезона почна, а за туристите, сепак најважно е во слободните денови да ги спојат убавината на природата и мирот со високо квалитетно уживање. Домашните и странските туристи во последно време ги менуваат навиките, па од одморот се повеќе се бара квалитетна суштина. Незаменливиот Охрид годинава очекува повеќе странски туристи, но и граѓани од

Пожарникарите евакуираат станари зградата која гори во Кисела вода

Пожарникарите евакуираат станари зградата која гори во Кисела вода

Гори стан во зграда во скопската населба Кисела Вода, спроти салата Расадник. Во моментов пожарникарите на скопската противпожарна бригада со неколку возила го гасат пожарот и ги евакуираат станарите. Владимир Симоновски, командат на Бригадата за противпожарна заштита за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека има станари на 7-кат од зградата кои не успеале да се

Јелена Карлеуша: „Душко и јас со години не сме заедно“

Јелена Карлеуша: „Душко и јас со години не сме заедно“

Поп пејачката Јелена Карлеуша првпат  пред ТВ екраните проговори за бракот со фудбалерот Душко Тошиќ. Претходните месеци, Јелена често беше на мета во медиумите поради нејзиниот брак со Душко и се пишуваше дека наводно парот се разведува. Во емисијата „Ѕвезде Гранда специјал“, таа се обрати на Саша Поповиќ и се пошегува: „Саша, знаеш ли што Душко ми

Јелена Карлеуша: „Душко и јас со години не сме заедно“

Јелена Карлеуша: „Душко и јас со години не сме заедно“

Поп пејачката Јелена Карлеуша првпат  пред ТВ екраните проговори за бракот со фудбалерот Душко Тошиќ. Претходните месеци, Јелена често беше на мета во медиумите поради нејзиниот брак со Душко и се пишуваше дека наводно парот се разведува. Во емисијата „Ѕвезде Гранда специјал“, таа се обрати на Саша Поповиќ и се пошегува: „Саша, знаеш ли што Душко ми

Ни следува пеколно топпло време

Ни следува пеколно топпло време

Топлото и спарно време со температури до 39 степени ќе се задржи во земјава до крајот на неделава. Најтопло ќе биде ќе биде од четврток до недела. Најниските утрински температури, пак, ќе бидат околу 12 степени. До средината на неделата претежно во попладневните часови понекаде ќе има појава на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи и услови

Откажана собраниската комисија за пописот

Откажана собраниската комисија за пописот

Собраниската комисија за европски прашања, закажана за денеска, а на која требаше да се разгледа предлог-законот за попис на населението е откажана. Како што соопшти првиот човек на Комисијата, Артан Груби, одложувањето следувало бидејќи не бил обезбеден претставник од мисијата на ЕУ за расправа по првата точка, односно разгледувањето на извештајот

Еден живот, една љубов – „Аџибадем Систина“ и РК „Вардар“  шест години заедно на врвот

Еден живот, една љубов – „Аџибадем Систина“ и РК „Вардар“  шест години заедно на врвот

ШАМПИОНСКИ ТРЕТМАН ЗА ШАМПИОНИТЕ! Шампионскиот пехар од ракометната Лига на шампионите пристигна и во Клиничката болница „Аџибадем Систина“. Горди сме што веќе шеста година заедно со нашиот и ваш РК „Вардар“ ги допираме височините на ракометна Европа и светот и што нашите доктори се грижат за здравјето на шампионските вардарци. Бајка чијшто крај никој

НБРМ: Каматите на кредитите повисоки од ЕУ, но на ниво на регионот

НБРМ: Каматите на кредитите повисоки од ЕУ, но на ниво на регионот

Каматните стапки на банкарските кредити во Македонија се се уште релативно високи. Македонските граѓани на банките им плаќаат камати кои се повисоки во однос на оние во земјите од Западна Европа. Сепак, според Гувернерката на Народната банка на Македонија, Анита Бежоска, каматните стапки кај нас не се разликувале многу од оние во регионот и оти во

Црвенковски: Недобивањето датум за почеток на преговорите во јуни ќе предизвика големо разочарување

Црвенковски: Недобивањето датум за почеток на преговорите во јуни ќе предизвика големо разочарување

Република Македонија својот кандидатски статус го стекна во далечната 2005 година, значи точно пред 14 години. Оваа година ја добивме десеттата по ред препорака од страна на ЕК за почеток на преговорите, рече денеска поранешниот претседател и премиер на Република Македонија Бранко Црвенковски на регионална конференција „Проширувањето на ЕУ на крстопат“,

Барате работа, отворени се 9.100 слободни места

Барате работа, отворени се 9.100 слободни места

Во првото тримесечје од годинава има 9.100 слободни работни места, објави денеска Државниот завод за статистика. Најголем број на слободни работни места, односно 2.443 има за услужните дејности и продажба. Според статистичките податоци, највисока стапка на слободни работни места има секторот Објекти за сместување и сервисни дејности со храна, а најмала