притисни ентер »

Извори

Наслов

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола
Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

Обрезание Господово и Свети Василиј Велики – Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола

На 14 јануари кога го празнувавме Обрезанието по тело на Спасителот наш Господ Исус Христос и споменот  на Светиот Василиј Велики , Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоерејот Атанас Лажовски и протоѓаконот Драган  Ѓоргиевски, отслужи Света Божествена Василиева Литургија во храмот

Успех во лекувањето на ковид-пациенти: Инфективниот оддел на „Аџибадем Систина“ досега третираше 2.265 пациенти

Успех во лекувањето на ковид-пациенти: Инфективниот оддел на „Аџибадем Систина“ досега третираше 2.265 пациенти

Во изминатиот исклучително критичен период на пандемијата со коронавирус, кога целокупниот здравствен систем се соочуваше со огромен наплив на пациенти и намалени капацитети на сместување, Клиничката болница „Аџибадем Систина“ даде значителен придонес во справувањето со коронавирусот и спаси стотици животи. Во последните 5 месеци во инфективниот интензивен

Божиќно послание на Митрополитот г. Петар

Божиќно послание на Митрополитот г. Петар

„Си нè посетил од висините, Спасителу наш, Истоку на истоците, и оние што беа во темнина и сенка смртна најдоа светлина, зашто од Дева се роди Господ“  (Светилен на празникот) Возљубени браќа и сестри во Христа Богомладенецот! Денес ја славословиме силата и големината на Божјата љубов, со која човекољубивиот Бог го прегрнува човекот и светот. Денес,

Историја: Македонија на еуро 2021

Историја: Македонија на еуро 2021

Македонија ќе настапува на Европско во фудбал. Тоа е моментот кој целокупната македонска јавност, па и онаа што помалку ги следи спортските или фудбалски возбудувања, но секако вечерва со трепет во душата го гледаше настапот на македонските фудбалери во Тбилиси. А, таму. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски забележаа минимална победа со 1-0 над

О’Нил: ултиматумите на Софија не треба да бидат пречка за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ!

О’Нил: ултиматумите на Софија не треба да бидат пречка за почеток на преговорите на Македонија за членство во ЕУ!

Британскиот амбасадор и прв медијатор во грчко-македонските односи за државното име Македонија, Робин О’Нил, за форумот “Гласот на народот“ на Слободан Томиќ, за почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија и бугарското вето, вели: – Сите членки на Европската Унија мора да и’ кажат на Бугарија, дека следејќи го советот на Комисијата,

Робин О Нил: Преговорите на Македонија со Европската Унија треба да почнат сега

Робин О Нил: Преговорите на Македонија со Европската Унија треба да почнат сега

Британскиот амбасадор и прв медијатор во грчко-македонските односи за државното име Македонија, Робин О’Нил, за форумот “Гласот на народот“ на Слободан Томиќ, за почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија и бугарското вето, вели: – Сите членки на Европската Унија мора да и’ кажат на Бугарија, дека следејќи го советот на Комисијата,

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври – викенд без ДДВ

Државата ќе ви го врати сиот платен данок: Од 10 до 12 октомври – викенд без ДДВ

Викендот без ДДВ кој е планиран за празничниот викенд од 10 до 12 октомври впрочем треба да опфати повеќе од 350.000 граѓани, корисници на апликацијата „МојДДВ“. Премиерот Зоран Заев го промовираше денеска објавувајќи го четвртиот пакет антикризни мерки тежок 470 милиони евра. Целиот пакет содржи 31 мерка. Граѓаните кои за време на продолжениот викенд

По 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти – вкупно 280.000 луѓе

По 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти – вкупно 280.000 луѓе

Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 283.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе добијат пензионерите, граѓани од ранливи категории, студенти Премиерот Зоран Заев соопшти кои се мерките од четвртиот пакет антикризни мерки, меѓу нив една е мерката за платежни картички. „Овој пат

Продолжениот викенд oд 10 до 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Продолжениот викенд oд 10 до 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ

Продолжениот викенд 10, 11 и 12 октомври ќе биде викенд без ДДВ за сите граѓани, мерка што ја најавивме пред некое време, а со овој пакет истата ќе се реализира, па граѓаните низ три неработни денови ќе можат да ја реализраат својата потрошувачка, по пониски цени, изјави премиерот на државава, Зоран Заев во интервју за Локално . За време на овој период,

Се намалува данокот на личен доход во ИКТ

Се намалува данокот на личен доход во ИКТ

Четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата ќе биде објавен денеска, а дел од мерките ќе бидат даночни олеснувања за одредени сектори. Владата планира од следната година повеќе расходи на фирмите да бидат даночно признат расход. Денеска ќе бидат обелоденети дел од нив, а тие ќе бидат со важност од следната година. Така од 1 јануари следната година расходите