притисни ентер »

Извори

Неа

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!
Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ресторан „Lоve“: Од ова лето во Скопје ќе уживаме под магично ѕвездено небо!

Ова лето во Скопје, започнува Вашата и наша вкусна приказна наречена „Løve“ (Лав). Тимот на веќе добро познатиот – Аlikas Wedding Center отвора нов престижен ресторан. Ресторанот „Løve“ располага со волшебен ентериер, совршено подготвена храна, сончев покрив кој навечер го претвора ресторанот во магичен простор под ѕвездено небо и капацитет за безбедно

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина.

Славиме 10 успешни години на македонскиот пазар и целиме кон уште посветла заедничка иднина. Успешната приказна на брендот Халкбанк АД Скопје, која започна на нашиот пазар пред 10 години, уште од првиот ден во центарот на своето работење ги става луѓето. Важноста на луѓето како основно јадро во целокупното дејствување, но и во значењето на името на

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Маја готви од А до Ш: Ч како чорбица во три бои

Стигнати сме до чудни букви, буквата Ч е денес на ред. Ч- ЧУДО! Така беше на бушава азбука! Кај мене е Ч- Чораба – три бои. Рецептот е мој, склопен во далечната 2017 година. Некако ми се врати мозоков во 2017 и 2015, абер немам зошто. Едно време бев навлечена на чорба од тиква, душата и ја вадев и пробав да ја модифицирам и дополнувам или да ја упропастам

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Зошто носиме фармерки на 28 Април – ден за борба против сексуалното насилство

Секоја година на последна среда од месец април се обележува т.н. Denim Day чија цел е да придонесе во капањата за подигање на свесност за сексуалното насилство. Обележувањето на овој ден има започнато откако Италијанскиот Уставен Суд пресудил во полза на обвидентит за силување. Според судот причината е што жртвата носела тесни фармерки за кои ‘најверојатно

Прашај пријателка: 3 девојки спорелија како ја негуваат својата кожа

Прашај пријателка: 3 девојки спорелија како ја негуваат својата кожа

Често на социјални медиуми гледаме најразлични рутини за нега на кожа. Тие се во 2, 3, 5, 10… 1000 чекори. Од друга страна има девојки кои викаат дека прават многу малку, а имаат одлични резултати. Најпосле, завршуваме прашувајќи ги нашите блиски за совет. Тоа го направивме и тука во nea.mk. Прашавме три девојки што прават во однос на нега на кожата

За сите љубители на растенијата: Време е за пролетно будење!

За сите љубители на растенијата: Време е за пролетно будење!

Дали конечно дојде пролет или пак ќе не изненади априлскиот снег? Вообичаено пролетната сезона ја започнуваме кон крајот на февруари и почеток на март кога денот станува подолг, температурите потопли, сонцето сјаее посветло, а растенијата почнуваат да се будат и ни даваат знаци дека треба да превземеме активности околку нив. Кокичето е предвесникот

Го пробавме домашниот пилинг од кафе и шеќер…

Го пробавме домашниот пилинг од кафе и шеќер…

Тоа што сме дома во 19:30 ни остави време да направиме некои работи кои порано само сме си ветувале. Дел од нив е и правењето на домашни маски и пилинзи. Секогаш ме привлекувала идејата дека маската која ја имам на лице е безбедна за јадење. Секако дека нема да ја изедам, но едноставно ми звучи кул. Еден од најпознатите домашни пилинзи е токму тој

Маја готви од А до Ш: Ц како Црнобог – намазот од нане на Маја

Маја готви од А до Ш: Ц како Црнобог – намазот од нане на Маја

Исто како што Црнобог е мистериозно божество за кое многу се претпоставува, но малку се знае со сигурност така и за денешниов мој рецепт малку се знае, не верувам дека се претпоставува. Во деновиве меѓу рецепти се случија луѓе и настани, разни манџи, копање бавчи, трчање по ветеринари, боцкање антибиотици, гледање со драги луѓе. Еднаш порано, во 2017

Сѐ што треба да знаете за повторното обединување на FRIENDS

Сѐ што треба да знаете за повторното обединување на FRIENDS

По дооолго очекување, кое беше дополнително продлонгирано поради пандемијата, конечно ќе ги видиме омилените Пријатели заедно! Имено, екипата од серијата FRIENDS ќе снима нов материјал за нас, нивната верна публика. Специјалната „епизода“ ќе биде објавена на HBO. Еве неколку интересни работи кои е добро да ги знаете: СНИМАЊЕТО Е ЗАВРШЕНО Снимањето

Кажете ги „работите за кои не зборувате“ и станете дел од претставата на Wonderland Theatre

Кажете ги „работите за кои не зборувате“ и станете дел од претставата на Wonderland Theatre

Најновата претстава на театарот Wonderland Theatre на режисерката Нела Витошевиќ е насловена “Работи за кои не зборуваме”. Таа ќе биде заснована на лични приказни на публиката и актерите. Па така, и Вие може да станете инспирација за истата зборувајќи за она што ве мачи, а не го кажувате. Вашите изјави ќе останат целосно анонимни, но ќе добијат лик