притисни ентер »

Извори

Нетпрес

ФОТО| Се урна хеликоптерот со началникот на генералштабот на Индија
ФОТО| Се урна хеликоптерот со началникот на генералштабот на Индија

ФОТО| Се урна хеликоптерот со началникот на генералштабот на Индија

Хеликоптерот кој го превезувал началникот на индискиот генералштаб, генералот Бипин Рават, се урна во средата во сојузната во државата Тамиланд, а загинале најмалку три лица, пренесуваат индиските медиуми. Според објавата на Twitter на прес-службата на индиските воздухопловни сили, несреќата се случила во округот Нилгирис во близина на градот Кунур,

Најмалку 38 загинати во пожар во затвор во Бурунди

Најмалку 38 загинати во пожар во затвор во Бурунди

Најмалку 38 затворенци го загубиле животот и уште 69 други се сериозно повредени, во пожарот кој во вторникот избувнал во затвор во Гитега, главниот град на Бурунди, изјави заменикот претседател на државата Проспер Бозомбанза. Локалните жители изјавиле дека пожарот избувнал во мугрите по локално време, но властите сѐ уште не можат да кажат која е причината

Блупринт Групата бара извршната власт и политичките партии треба да се воздржат од изјави и дејствија со кои се доведува во прашање независноста на судската власт

Блупринт Групата бара извршната власт и политичките партии треба да се воздржат од изјави и дејствија со кои се доведува во прашање независноста на судската власт

Блупринт групата за реформи во правосудството изразува загриженост за изјавата дадена од претседателот на Владата дека е постигната согласност со лидер на политичка партија за Владата да испрати официјално барање до Европската комисија со кое ќе побара тим од независни експерти да извршат меѓународна истрага за неколку правосилно завршени судски процеси

Протоѓер: Тенденциозно неточни и вон контекст се еуфоричните наслови по мојот исказ за случајот „Плацеви на Водно“

Протоѓер: Тенденциозно неточни и вон контекст се еуфоричните наслови по мојот исказ за случајот „Плацеви на Водно“

Насловите и текстовите објавени во некои медиуми дека сум го потврдил обвинението за случајот „Плацевите на Водно“, текстови во кои еуфорично се пренесува мојот исказ, се целосно извадени од контекст, реагираше во вторникот Мартин Протуѓер. Реакцијата на некогашниот шеф на кабинатот на поранешнипот премиер Никола Груевски следуваше, по низата натписи

Донев: Власта е спремна да попушти пред Бугарија и да прикаже дека постигнале компримис

Донев: Власта е спремна да попушти пред Бугарија и да прикаже дека постигнале компримис

Власта не се надева на притисок кон Бугарија, туку сака тоа што се спремни да го направат, да попуштат на бугарските барања, и тоа е очигледно, тоа да го претстават дома дека постигнале компримисно решение кое ги задоволува двете страни. Ја користат истата шема со Преспанскиот договор, изјави во „Што не е јасно“ на Алфа, поранешниот амбасадор Јован

Дилер на наркотици приведен во Гевгелија
Дилер на наркотици приведен во Гевгелија

Дилер на наркотици приведен во Гевгелија

Кривична пријава за двајца скопски дилери Во средата утрото околу 7,40 часот во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при ОВР Гевгелија го уапсиле 41-годишниот К.П. од Гевгелија. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени кафеава прашкаста материја, повеќе шприцеви

Повеќето Германци сметаат дека Шолц ќе биде канцелар само еден мандат

Повеќето Германци сметаат дека Шолц ќе биде канцелар само еден мандат

Близу две третини од Германците очекуваат дека новиот канцелар Олаф Шолц ќе остане на должноста семо еден мандат, покажува истражувањето на јавното мнение кое го спровела агенцијата YouGov за новинската агенција DPA објавено во средата на денот која социјалдемократот беше потврден во парламентот на канцеларската должност. Дваесет отсто од испитаниците

ВМРО-ДПМНЕ: Бранејќи го Заев, Бучковски само го потврди несупехот на Владата на меѓународен план

ВМРО-ДПМНЕ: Бранејќи го Заев, Бучковски само го потврди несупехот на Владата на меѓународен план

Бучковски зборува за неизвесност, додека Владата е сигурна дека само што не сме добиле датум за преговори. Бучковски со истиот наратив како Заев пред две години, се обидува да внесе несигурност кај јавноста и граѓаните најавувајќи неизвесност за државата, која исто како и соседна Бугарија е членка на НАТО, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „За каква ‘неизвесност’

ВИДЕО|  Кинескиот ровер откри „таинствена колиба“ на Месечината

ВИДЕО| Кинескиот ровер откри „таинствена колиба“ на Месечината

Кинеското вселенско возило именувано „Зајак од жад 2“ (Yutu 2) открил необичен објект во форма на коцка на невидливата од Земјата односно „темната“ страна на Месечеината, опишан како „мистериозна колиба“. Нејасниот бојект предизвикал различни нагаѓања во научната заедница, извести кинеската службена новинска агенција Xinhua. Корисниците на социјалните

„Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните во Кисела Вода целосна сопственост на имотот

„Моја земја, мој дом” ќе им овозможи на граѓаните во Кисела Вода целосна сопственост на имотот

Кампања насловена „Моја земја, мој дом” започна денес во Општина Кисела Вода. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски одржа прес конференција на која ги изнесе деталите за оваа акција која има за цел да ги стимулира граѓаните кои ги легализирале своите објекти да го откупат и земјиштето, како и дворното место. – Денес започнуваме со една поголема кампања која

Тројца македонски државјани уапсени во Белград запровали во станови

Тројца македонски државјани уапсени во Белград запровали во станови

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Македонија, од кои едниот има и српско државјанство јави дописникот на МИА од Белград. Полицијата ги уапси Б.С.(24), Б.Н.(31) и А.К.(23), кои се сомничат дека во текот на ноември и декември годинава провалиле во

Започна кампањата „Внеси боја во сивата економија“

Започна кампањата „Внеси боја во сивата економија“

Со симболично боење сива инсталација поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска беше означен почетокот на кампањата „Внеси боја во сивата економија“, чија цел е да ја подигне свеста за последиците од нерегистрираните економски активности врз квалитетот на животот на секој граѓанин, како и да поттикне нивно намалување. Кампањата ја спроведува

Нухиу: Косовскиот заменик министер нема да се сретне со осудените од „Диво Насеље“

Нухиу: Косовскиот заменик министер нема да се сретне со осудените од „Диво Насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

Децата заразени со Омикрон може да добијат невообичаен осип

Децата заразени со Омикрон може да добијат невообичаен осип

Децата заразени со варијантата на коронавирус Омикрон може да добијат „невообичаен и агресивен осип“, изјави британскиот лекар Дејвид Лојд за Скај њуз. Како што забележа лекарот, постојат одредени разлики во симптомите на децата инфицирани со Омикрон во споредба со возрасните. „Симптомите како што се замор, главоболки и губење на апетит изгледаат доста

Музички „Калеидоскоп“ во Филхармонија

Музички „Калеидоскоп“ во Филхармонија

„Калеидоскоп“ е насловен концертот, кој в петок во 20 часот ќе се одржи во Филхармонија. Диригент е Најден Тодоров од Бугарија, а како солист на флејта ќе настапи Дејан Гавриќ од Србија. На програмата се „Слики од изложба“ од Модест Мусоргски и Концертот за флејта и оркестар во де-мол од Карл Филип Емануел Бах. Рускиот композитор Модест Мусоргски (1839