притисни ентер »

Извори

News24

Од 1 јули ќе можете да вратите до 464 евра годишно, стартува враќањето на 15% од ддв
Од 1 јули ќе можете да вратите до 464 евра годишно, стартува враќањето на 15% од ддв

Од 1 јули ќе можете да вратите до 464 евра годишно, стартува враќањето на 15% од ддв

Од 1 јули стартува мерката „Мој ДДВ“ за враќање 15% од ДДВ на граѓаните. Преку мерката граѓаните на нашата земја, заедно со финансиските институции, ќе остварат две главни цели. Да се вратат пари кај граѓаните и да учествуваат во намалувањето на сивата економија и во елиминацијата на даночното затајување. Благодарение на оваа мерка едно четиричлено

Студентка решила со несекојдневен шорц да влезе во автобус, еве како реагираа патниците

Студентка решила со несекојдневен шорц да влезе во автобус, еве како реагираа патниците

На друштвените мрежи се појави едно навистина забавно видео, кое до солзи ги насмеа сите. На видеото е прикажана девојка во градски превоз, која изгледа многу пати доживеала непpистојни движења и гледања од мажите во јавен превоз, па одлучила да облече шорц со боцки. Погледнете што се случи кога патник се доближи до шорцот: Њуз24 се оградува од коментарите

Екипите се на терен, поројниот дожд направи поплава во Неготино

Екипите се на терен, поројниот дожд направи поплава во Неготино

Поплавени се неколку објекти во Неготино, како последица на невремето кое попладнево го зафати градот, а на пожарникарите на помош им дојдоа и колегите од Кавадарци. Оваа информација за МИА ја потврди Иле Илиев, командир на неготинската Територијална противпожарна единица. Со пумпи црпевме вода од неколку објекти во градот. Дадовме се од себе за

Антонио Милошоски: Ќе дадам оставка ден по Заев, Османи и Димитров

Антонио Милошоски: Ќе дадам оставка ден по Заев, Османи и Димитров

Најголемите ширачи на лaж ни вести дека Македонија добила датум за преговори со ЕУ се премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Бујар Османи и министерот Никола Димитров. Подготвен сум да дадам оставка ден по поднесување оставка од нивна страна, рече вечерва пратеникот Антонио Милошоски во „24 Анализа“, прашан во врска со неговиот јавно објавен став за добивањето

Вода до колена во Кисела Вода, колите како глисеpи плoвaт по улиците

Вода до колена во Кисела Вода, колите како глисеpи плoвaт по улиците

Дождот кој кратко врнеше во Скопје, но беше пороен направи проблеми. Според фотографиите објавени на Ѕидот на сообраќајниот срам, кај надвозникот во Кисела Вода има река вода на улицата, а додека вода до колена по дождот и невремето има и кај Цементара во скопска Кисела Вода буквално има вода до колена на улиците. Поплавен е и делот кај Теферич. Фотографиите

Репортер видео: Девојка тверкаше во центарот на Скопје и тоа на семафори додека се чекаше зелено светло
Репортер видео: Девојка тверкаше во центарот на Скопје и тоа на семафори додека се чекаше зелено светло

Репортер видео: Девојка тверкаше во центарот на Скопје и тоа на семафори додека се чекаше зелено светло

Девојка со кратки тексас панталони излезе од автомобил на раскрсница среде Скопје и мешаше со задникот, објави „Репортер“ . Возачите кои беа зад нејзиното возило веднаш го снимија „врелиот“ танц. Видеото од нејзиното секси играње се споделува и на социјалните мрежи. Погледнете: Њуз24 се оградува од коментарите на содржините

Фатиме Фетаи: Има илјадници снимки и пораки за Смилковци, гарантирам дека ќе има правна квалификација

Фатиме Фетаи: Има илјадници снимки и пораки за Смилковци, гарантирам дека ќе има правна квалификација

Специјалната јавна обвинетелка Фатиме Фетаи на 1ТВ рече дека има многу снимки и пораки за случајот „Moнcтpум“ кај Смилковци. Има илјадници снимки, пораки, траскрипти кои секако ќе бидат предложени како докази. Сметам дека голем дел од тие снимки и пораки нема сусштински да влијаат, сепак дури и она што јас лично сметам дека не е премногу битно, ќе

Видео снимка од грчка плажа ги зaпpeпqcти cите, опacнocт дeмнe на чекоp од лeжалкитe

Видео снимка од грчка плажа ги зaпpeпqcти cите, опacнocт дeмнe на чекоp од лeжалкитe

Додека многу наши сограѓани се подготвуваат пеколните денови да ги поминат на море во Грција, мора да се наведат и опасностите кои демнат на плажите кои им се омилени на македонските туристи. Иако за многумина тоа значат измамите, кражбите и другите криминални дела, опасноста е често многу поблизу, само на чекор од удобната лежалка на сонце. Најнова

Се појавија фотки од 18-тиот роденден на Цеца, била млада и убава, а сите фолк ѕвезди присуствувале на забавата

Се појавија фотки од 18-тиот роденден на Цеца, била млада и убава, а сите фолк ѕвезди присуствувале на забавата

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ неодамна наполни 48 години. Пејачката изјавила дека нема да прави забава, затоа што добро си поминала на роденденот на ќерката Анастасија, чија забава за одржа неодамна. Интересно е што Цеа за својот 18. роенден имала спектакуларна забава. Иако била на почетокот од кариерата, колегите го препознале нејзиниот потенцијал,

Овој македонски град е како Венеција, пловат автобуси и коли, улиците се како реки, подрумите базени

Овој македонски град е како Венеција, пловат автобуси и коли, улиците се како реки, подрумите базени

Поројниот дожд што попладнево го зафати Куманово предизвика проблеми во повеќе населби во градот. Според првичните информации од Регионалниот центар за управување со кризи, поплавени се куќи во населбата „Перо Чичо“ и во селото Доброшане, како и подрумски простории, гаражи и дворови зад гимназијата и на дел од булеварите. Првичните информации од оперативците

Регулаторната комисија денес донесе одлука за нови цени на бензините, цените важат од полноќ

Регулаторната комисија денес донесе одлука за нови цени на бензините, цените важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика ја објави најновата одфлука за новите цени на нафтените деривати кои ќе важат оваа недела. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не се променуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со Одлуката од 10.06

Дожд и грмотевици, а во Пелагонија град со големина на орев

Дожд и грмотевици, а во Пелагонија град со големина на орев

Невреме со град вчера го зафати пелагониското погранично село Егри, нанесувајќи голема штета врз градинарските и житните култури, па уништи се што е засадено, пренесе САКАМДАКАЖАМ. – Град голем колку орев врнеше 45 минути. Невидено досега. Зафати околу 200 хектари од полето“, се пожали Манојле Ристевски, жител на Егри, пренесе СДК.МК. Пиперките се

Заев, Пендаровски, Шеќеринска, Османи и министрите со шлемови и двогледи на Криволак

Заев, Пендаровски, Шеќеринска, Османи и министрите со шлемови и двогледи на Криволак

На армискиот полигон „Криволак“ денеска се реализира Денот за високи гости на вежбата „Одлучен удар“ и ќе се презентираат офанзивни операции на пешадиската баталјонска група на Армијата на Република Македонија, заедно со припадници на Националната гарда на Пенсилванија. Како што информираат од Министерството за одбрана, дел од вежбата на Денот за високи

Избран нов состав на Извршниот одбор на СДСМ, нови претседатели на ОК, но предвремени избори нема да има

Избран нов состав на Извршниот одбор на СДСМ, нови претседатели на ОК, но предвремени избори нема да има

Владејачката партија СДСМ на состанокот на поширокото партиско раководство што се одржува во Охрид го избра новиот Извршен одбор на партијата, именуван е нов организациски секретар на партијата, како и новиот секретар за меѓународна соработка и директорот на Центарот за истражување и аналитики на СДСМ. Одлучено е премиерот Зоран Заев нема да го врати

Се донесоа првите одлуки на Централниот одбор на СДСМ

Се донесоа првите одлуки на Централниот одбор на СДСМ

Директорот на „Водовод и канализација“, Душко Васковски е новиот организациски секретар на СДСМ. Тој доаѓа на местото на Миле Зечевиќ, додека Дане Талески повторно ќе биде секретар за меѓународна соработка на СДСМ, брифират за ТВ 24 извори од ЦО на СДСМ во Охрид. Според истите извори, новите потпретседатели најверојатно денеска нема да се бираат, туку