притисни ентер »

Извори

News24

Се огласи д-р Даниловски: Да ги затвориме границите, мораме да се штитиме од новиот coj
Се огласи д-р Даниловски: Да ги затвориме границите, мораме да се штитиме од новиот coj

Се огласи д-р Даниловски: Да ги затвориме границите, мораме да се штитиме од новиот coj

И Македонија треба да преземе нови мерки поради новиот сој на коронавирусот наречен „омикpoн“, да ја ограничи работата на клубовите и кафеаните и да ги затвори границите на неколку недели за да се успори инвазијата на новата варијанта, вели епид емиологот проф.-д-р Драган Даниловски во изјава за Канал 5. Тој вели дека овој сој нема да можеме да го

Се огласи Апасиев за изборот на нов лидер на СДСМ

Се огласи Апасиев за изборот на нов лидер на СДСМ

Драги социјалдемократи на Нашата Земја. Тоа што ќе изберете нов лидер кој личи на пратеникот Крмов, нема да ве направи поголеми левичари. #GreetingsFromLevica – Напиша лидерот на Левица, Димитар Апасиев на фејсбук:

Се огласи Ковачевски: Граѓаните може да ме видат на кеј каде редовно трчам

Се огласи Ковачевски: Граѓаните може да ме видат на кеј каде редовно трчам

СДСМ треба интензивно да ја спроведува европската агенда, но не може да очекуваме дека ЕУ или некој друг ќе ни ги реши проблемите. Приоритет мора да е домашната политика, подигање на животниот стандард на граѓаните, јакнење на економијата. Ова во интервју за МИА го вели Димитар Ковачевски, актуелен заменик-министер за финансии и член на Извршниот одбор

Димитар Ковачевски, роден во Куманово, средно образование завршува во CAД, дипломира во Скопје

Димитар Ковачевски, роден во Куманово, средно образование завршува во CAД, дипломира во Скопје

Димитар Ковачевски, роден 1974 година во Куманово, е доктор на економски науки, вонреден професор на Факултетот за деловна економија и менаџмент на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. Тој е предавач на додипломските, последипломските и докторските студии и автор на голем број научни трудови од областа на економија и менаџмент објавени во меѓународни

Вечерва падна одлука, се прифаќа оставката на Заев, ќе се бира нов лидер на СДСМ на 12-ти декември

Вечерва падна одлука, се прифаќа оставката на Заев, ќе се бира нов лидер на СДСМ на 12-ти декември

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска доцна вечерва информира дека седницата на ЦО на СДСМ било одлучено дека со понудената оставка на Заев ќе започне процес на нови избори за претседател на партијата. Изборите ќе се одржат на 12-ти декември. Постапката за кандидирање започнува утре и ќе трае седум дена. Сите ќе можат да се пријават, кои ги исполнуваат

Лидерот Заев си оди фотељата во СДСМ, а за негов наследник го промовирал Ковачевски, брифира ТВ24

Лидерот Заев си оди фотељата во СДСМ, а за негов наследник го промовирал Ковачевски, брифира ТВ24

Како што јавува вечерва ТВ24, Заев го промовирал Димитар Ковачевски за наследник на фотељата во СДСМ. За ТВ24 висок брифира член на состанокот. Според него, членовите немале реакција за оваа најава. Како што пишува ТВ24, најверојатно на 12 декември ќе има избори за нов лидер на СДСМ. Фото Ковачевски:

Заев ја стави на маса својата оставка, СДСМ одлучува во моментов

Заев ја стави на маса својата оставка, СДСМ одлучува во моментов

Ќе расправаме за актуелната политичка состојба, ќе не информира претседателот на партијата до кај се разговорите со потенцијалните нови коалициски партнери и секако ќе се отвори дебата во однос на неговата оставка, информира вечерва пред седницата на Централниот одбор на СДСМ, членот на Извршниот и на Централниот одбор на партијата Мухамед Зеќири,

Акција во Тетово и Гостивар, 7 неиспpaвни автобуси откриени од 9 до 15 часот од СВР Тетово

Акција во Тетово и Гостивар, 7 неиспpaвни автобуси откриени од 9 до 15 часот од СВР Тетово

Денеска од 9 до 15 часот, Сообраќајната полиција на подрачјата на Тетово и Гостивар спровеле засилени контролни мерки со кои биле опфатени автобуси кои вршат јавен превоз. Притоа откриени се и законски санкциониpaни се седум такви возила. При контролата, откриени и санкциониpaни се седум технички неисправни автобуси од кои шест на тетовско и еден на

Лошо ќе биде ако политичkaта кpиза се прелее на улиците, вели Пендаровски на Сител

Лошо ќе биде ако политичkaта кpиза се прелее на улиците, вели Пендаровски на Сител

Претседателот Стево Пендаровски не смета дека земјава е влезена во бугарско сценарио. Политичките случувањата, оценува, се уште се одвиваат во рамки на Парламентот, низ процедура, и тоа е добро. Лошо ќе биде, вели, ако се прелеат на улица. Како што рече Пендаровски во вечерашното гостување на ТВ Сител, најголемата заблуда е дека тој во ваков случај

Се огласи Мицкоски од Охрид: Да покажеме дека не се сите исти

Се огласи Мицкоски од Охрид: Да покажеме дека не се сите исти

Промените во Охрид започнуваат со многу проекти и сериозна динамика во реализацијата на активности оние кои што беа започнати, но и оние кои што сега ќе започнат, а беа дел од ветувањата на програмата на Кирил Пецаков – Градоначалник на Општина Охрид , напиша Мицкоски на својата страница. Ново булеварско решение, се што сме ветиле ќе реализираме и