притисни ентер »

Извори

Независен

Катастрофална бура во Истанбул, двајца мртви
Катастрофална бура во Истанбул, двајца мртви

Катастрофална бура во Истанбул, двајца мртви

Катастрофална бура го зафати денеска во попладневните часови Истанбул и други делови од Турција, при што загинаа најмалку двајца. Бурата предизвика голема материјална штета во градот со околу 15 милиони жители. Како што пренесуваат туските медиуми, една жена загинала откако откорнат покрив паднал врз неа и нејзиното дете. Анадолу пренесе дека детето

Меркел избра на церомонијата за збогум да се свири панк хит на Нина Хаген

Меркел избра на церомонијата за збогум да се свири панк хит на Нина Хаген

Панк иконата Нина Хаген и Ангела Меркел се врснички. И двете пораснаа во Источна Германија Изборот на музиката за военото испраќање на германската канцеларка зачуди многумина во Германија Ангела Меркел ги остави Германците да се прашуваат колку добро ја познаваат канцеларката која управува со нив 16 години, откако избра песна од панкерката Нина Хаген

Наградени шест автори од земјава и странство на Меѓународниот фестивал за кратки книжевни форми

Наградени шест автори од земјава и странство на Меѓународниот фестивал за кратки книжевни форми

Фото: Б. Грданоски Шест автори од земјава и странство се добитници на наградите од конкурсот на Меѓународниот фестивал за кратки книжевни форми, што го организираше Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност ИНАКУ од Скопје. Творбите беа во шест категории: поезија, проза, есеј, критика, драма и творештво за деца, а единствен услов беше трудовите

Се запали двокатен автобус на ЈСП на „Трета македонска бригада“

Се запали двокатен автобус на ЈСП на „Трета македонска бригада“

Илустрација: Фото: Б. Грданоски На булевар „Трета македонска бригада“, кај „Раде Кончар“ пријавено е дека во 18.50 часот настанал пожар во автобус на Јавно сообраќајно претпријатие – Скопје, информира Министерството за внатрешни работи. Од страна на УПС од Полициската станица Аеродром, констатирано е дека на местото на настанот автобусот е опожарен

Како Вирџил Абло ја промени модата засекогаш ?

Како Вирџил Абло ја промени модата засекогаш ?

САД- Во денешната модна сфера, малкумина се оние кои владееле со нивото на широко распространето влијание што Вирџил Абло го стекна од лансирањето на неговата етикета Off-White во 2012 година. По повеќекратните модни и уметнички соработки со Канје Вест, двајцата родени во Чикаго , Абло започна бројни проекти, партнерства и истражувања на раскрсниците

Дука: Автопатот „Патот на Арбр“ е можност за економски просперитет на поширокиот регион
Дука: Автопатот „Патот на Арбр“ е можност за економски просперитет на поширокиот регион

Дука: Автопатот „Патот на Арбр“ е можност за економски просперитет на поширокиот регион

Изградбата на автопатот „Руга е Арбрит“ (патот на Арбр), кој вчера беше пуштен за сообраќај, а ги поврзува Албанија и Северна Македонија, кај Дебар, е од огромно значење за економски процут на поширокиот регион од двете страни на границата, оцени за МИА, градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука. Тој заедно со делегација на Општината, по покана на префектот

Долгот на Тетово на бројчаник на плоштадот

Долгот на Тетово на бројчаник на плоштадот

Фото: Б. Грданоски Долгот на Општина Тетово изнесува повеќе од 24 милиони евра, а граѓаните ќе може да ја следат сосотјбата на бројчаник поставен на плоштадот, објави денеска градоначалникот. –За да бидеме транспарентни се подготвуваме преку монитор долгот на општината да биде видлив за граѓаните на плоштадот. Исто така долгот детално ќе биде објавен

Почна аплицирањето за субвенции за произведени и предадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети

Почна аплицирањето за субвенции за произведени и предадени градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети

Фото: Б. Грданоски Сите земјоделци кои од 26 декември 2020 година до 25 декември годинава произвеле и предале градинарски и овошни култури во преработувачки капацитети, од денеска до 25 декември ќе може да аплицираат за добивање субвенции преку мерките 1.6 и 1.8. Право на користење на овие дополнителни директни плаќања имаат сите што оствариле производство

Шаќири: Мораме да се грижиме за безбедноста на луѓето во сајбер просторот

Шаќири: Мораме да се грижиме за безбедноста на луѓето во сајбер просторот

Како Влада мораме да се грижиме за безбедноста на луѓето во сајбер просторот и да воведеме нови заштитни и безбедносни мерки, не само за владините системи, туку и за целата инфраструктура која е од суштинско значење за благосостојбата на граѓаните, рече денеска министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири. Тој во своето обраќање

Бислимоски очекува пониски берзански цени на струјата од април следната година, но само во однос на сегашните

Бислимоски очекува пониски берзански цени на струјата од април следната година, но само во однос на сегашните

Намалување на цените на електричната енергија може да се очекува од втората половина на април следната година, но тоа намалување е во однос на денешните, поскапени цени, а не во однос на цените од минатата година, вели во разговор со дописничката на МИА од Атина претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски,

Што значат трите двојки во 2022, низата од  2-2-2 носи нешто величенствено

Што значат трите двојки во 2022, низата од 2-2-2 носи нешто величенствено

Годината 2022 содржи три двојки како број, што има посебна симболика во нумерологијата – ова е неговото значење Годината што ни доаѓа е специфичена, меѓу другото, и по тоа што има три двојки во својот состав. Која е симболиката на 2022 година во нумерологијата и што ќе ни донесе? Бројот 2 значи двојност, рамнотежа и приспособливост, вера и доверба,

Во третиот квартал починале 7.209 лица, за 30 отсто повеќе од истиот период лани

Во третиот квартал починале 7.209 лица, за 30 отсто повеќе од истиот период лани

Фото: Б. Грданоски Бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2021 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3,8 проценти и изнесува 5.065, додека бројот на умрените лица во истиот период годинава бележи зголемување од 30,7 отсто во споредба со истото тримесечје од 2020 година и изнесува 7.209 лицa, а од нив

Родители го принудувале детето да дава сексуални услуги на постаро лице

Родители го принудувале детето да дава сексуални услуги на постаро лице

Во понеделникот, по претходно донесена наредба за спроведување истражна постапка од страна на Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во содејство на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе- Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје-Единица за интервентна

САД ќе протераат уште 54 руски дипломати

САД ќе протераат уште 54 руски дипломати

САД ќе протераат уште најмалку 54 руски дипломати следната година, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, додавајќи дека влошените односи ги оставија амбасадите и конзулатите на двете земји со недоволно персонал и неспособни да пружат рутински услуги. Амбасадорот Анатолиј Антонов рече дека 27 руски дипломати треба да ги напуштат САД со своите семејства

Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Фото: Б. Грданоски Во периодот од 22 ноември до 28 ноември во лабораториите во кои се спроведува молекуларно и антигенско тестирање за присуство на Ковид-19 се тестирани вкупно 18.781 материјали, што е за 5,1 отсто помалку во однос на претходната недела, се наведува во извештајот на Институтот за јавно здравје. Во посочениот период се регистрирани