притисни ентер »

Извори

Нова Македонија

Руската честитка за братскиот македонски народ наиде на негодување во Бугарија
Руската честитка за братскиот македонски народ наиде на негодување во Бугарија

Руската честитка за братскиот македонски народ наиде на негодување во Бугарија

За жал, имаме уште една руска провокација, која има за цел да забие клин меѓу Бугарија и РС Македонија и да ја искриви вистината до крајно невозможен степен. Ова за „БГНЕС“ го изјави професор Пламен Павлов, еден од најголемите познавачи на бугарската и балканската средновековна историја, реагирајќи на честитката на амбасадата на Руската Федерација

Груевски: Изјавата на Протоѓер за земјиштето на Водно е неточна и дел од притисокот врз него

Груевски: Изјавата на Протоѓер за земјиштето на Водно е неточна и дел од притисокот врз него

Обвинителството нема апсолутно никаков доказ дека јас сум купил, а подоцна и продал земјишта и сум купил станови за кои всушност постои писмен доказ дека се изнајмени. Ниту пак може да има доказ, бидејќи такво нешто не се случило, тврди поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во статус на неговиот фејсбук-профил, реагирајќи на сведочењето

Бугарите сакаат фалсификувањето на историјата да биде критериум за влез во ЕУ

Бугарите сакаат фалсификувањето на историјата да биде критериум за влез во ЕУ

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ за бугарското вето за Македонија Бугарија би можела со години да го блокира приклучувањето на Македонија во Европската Унија, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ (ФАЦ) во текстот насловен „Софиското фалсификување на историјата“. – Фалсификувањето на историјата досега не е критериум за приклучување

Реџепи: Обидот за рушење на Владата беше лоша авантура

Реџепи: Обидот за рушење на Владата беше лоша авантура

Фото: Принт-скрин Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи – Зејди, го оцени како лоша авантура неодамнешниот обид за рушење на Владата, во неговото вечерашно гостување во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21. – Обидот за рушење на Владата беше лоша авантура. Тоа е лошо политичко искуство. Избрзавме, но иницијатори беа ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците

Четворица повредени во судир на пет возила кај „Мавровка“

Четворица повредени во судир на пет возила кај „Мавровка“

Фото: Илустрација Четири лица се повредени во сообраќајна незгода која попладнево се случи на раскрницата кај трговскиот центар „Мавровка” во Скопје. Во сообраќајката учествувале пет возила објави МИА, повикувајќи се на информации од МВР. Повредените се пренесени во ГОБ „Климент Охридски”, но засега не е позната тежината на повредите.

Јапонски милијардер стана вселенски турист
Јапонски милијардер стана вселенски турист

Јапонски милијардер стана вселенски турист

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ИСС) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз, во кое беше сместен 46-годишниот моден магнат и колекционер на уметнички дела, беше успешно лансиран од космодромот Бајконур во Казахстан. Тој ќе стигне до ИСС за околу шест часа, објави руската вселенска

Приведени 17 осомничени за поседување дрога кај СЦ „Борис Трајковски“

Приведени 17 осомничени за поседување дрога кај СЦ „Борис Трајковски“

Седумнаесет лица биле приведени под сомнение дека кај нив била пронајдена дрога за време на синоќешниот „Таксират Фестивал 23“ кој се одржа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, соопшти МВР во дневниот билтен. Приведените се на возраст од 18 до 38 години. Кај 15-мина од нив дрогата била пронајдена во салата, а кај двајца на паркинг-просторот пред спортскиот

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Европското подобро утре им припаѓа на сите од Стразбур до Скопје

Европското подобро утре им припаѓа на сите од Стразбур до Скопје

Европската Унија е изградена и се гради на помирување, на мир, на соработка, на взаемна доверба меѓу земјите-членки преку своите вредности, своите права и заедничките аспирации, рече Лилијана Танги, пратеничка, заменик-претседателка на Комисијата за европски прашања во Националното Собрание на Франција за време на Регионалната либерална конференција

Бучковски: Ќе влеземе во нова неизвесност, ако сега не се договориме со Софија

Бучковски: Ќе влеземе во нова неизвесност, ако сега не се договориме со Софија

Фото: Маја Јаневска-Илиева Ако не се договориме сега, додека Заев е премиер, ќе влеземе во нова неизвесност. Ќе изгубиме пак многу време, а ние веќе немаме време за чекање! Предолго ја чекавме Бугарија да има политичка Влада, истакна специајалниот претставник на македонската влада за Бугарија, Владо Бучковски за „Дојче Веле“, додавајќи дека Заев останува

Балканот со оптимизам го дочекува мандатот на новиот германски канцелар

Балканот со оптимизам го дочекува мандатот на новиот германски канцелар

Фото: Принт-скрин Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во т.н. семафор-коалиција со Зелените и Слободните демократи (ФДП), чиј прекар доаѓа од трите партиски бои на коалицијата – црвено, жолто и зелено. Тој доаѓа на местото

„Стелт“ верзијата на омикрон ги сокрива трагите?

„Стелт“ верзијата на омикрон ги сокрива трагите?

Фото: Маја Јаневска-Илиева Научниците тврдат дека идентификувале „стелт“ верзија на омикрон-видот која не може да се разликува во однос на другите варијанти на коронавирусот преку ПЦР-тестови кои здравствените установи ги користат, пишува „Гардијан“. Ваквите заклучоци се должат на зголемувањето на бројот на детектирани случаи на омикрон во Обединетото

Германија со апсења ја потиснува трговијата на работници од Балканот

Германија со апсења ја потиснува трговијата на работници од Балканот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници кои доаѓаат од земји надвор од Европската унија, вклучително и балканските земји. Федералната полиција во Берлин на Твитер објави дека рациите започнале во 7 часот, а полицијата претресувала куќи и фирми,

Бајден ги стави картите на масата, без да знае каква рака држи Путин

Бајден ги стави картите на масата, без да знае каква рака држи Путин

Фото: Бела куќа/Твитер Видеоповикот помеѓу американскиот претседател Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин траеше околу два часа, но можеби ќе бидат потребни месеци за да се види дали двете страни успеале да ја смират кризата поврзана со Украина, објавува „Блумберг“. Бајден имаше цел да испрати јасна порака – Русија не смее да изврши инвазија

Моштите на Свети Климент растурени во три држави

Моштите на Свети Климент растурени во три држави

Фото: маја Јаневска-Илиева Од Македонската православна црква-Охридска архиепископија велат дека тоа што моштите на Свети Климент се наоѓаат во Охрид е заштитно обележје за темелите на Охридската архиепископија Најголемиот дел од моштите на Свети Климент Охридски се чуваат во манастирот „Свети Пантелејмон“ на Плаошник, во Охрид. Остатоците од черепот,