притисни ентер »

Извори

Нова ТВ

Сведочење на  Протуѓер: Груевски купил плац од 10.000 квадратни метри на Водно, а го меркал и Сопиште
Сведочење на  Протуѓер: Груевски купил плац од 10.000 квадратни метри на Водно, а го меркал и Сопиште

Сведочење на Протуѓер: Груевски купил плац од 10.000 квадратни метри на Водно, а го меркал и Сопиште

Поранешниот премиер Никола Груевски кој е во азил во Унгарија во времето кога беше претседател на македонската влада му се доверил на својот близок соработник Мартин Протуѓер дека купил земјиште на Водно распослано на 10.000 метри квадратни. Потврдата за ова сознание денеска во свој исказ пред судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје даде токму

МВР: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот, службите на Арсовска го создадоа метежот, а МВР го расчисти

МВР: Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот, службите на Арсовска го создадоа метежот, а МВР го расчисти

Наместо да бара објаснување од МВР и да ги дезинформира граѓаните со произволни Фејсбук статуси, градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска да почне да си ја врши работата и кога веќе не знае, да научи кои се нејзините надлежности и надлежностите на службите на градот кој таа го управува, соопшти вечерва МВР. -Зачудува несериозноста на градоначалничката,

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“

Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори за настаните од мај 2015 година во Куманово, јави дописникот на МИА од Приштина . Во синоќешното интервју за телевизијата Т7, Салаху рече дека, по воспоставената

Груевски за Протоѓер: Жал ми е многу го почитував а падна на толку ниски гранки

Груевски за Протоѓер: Жал ми е многу го почитував а падна на толку ниски гранки

„Денес имаше нови сведочења и нови партиски мотивирани интерпретации на провладините медиуми, делумно и вадења од контекст, со наслови како да ги добиле од штабот на СДСМ. Јасно е дека власта и обвинителството, она што не го добиле во судницата или не го обезбедиле како доказ, се обидуваат да го добијат како перцепција кај граѓаните, со помош на повеќе

ЕК: Присуството на ЕУ во Кабул е прашање на недели, но не е знак на признавање

ЕК: Присуството на ЕУ во Кабул е прашање на недели, но не е знак на признавање

Европската Комисија (EK) денеска потврди дека Европската Унија (ЕУ) ќе биде присутна на терен во Авганистан и дека е тоа прашање на недели, а не месеци, јави дописничката на МИА од Брисел . Како ЕУ работиме со минимално присуство во Кабул, но од безбедносни причини не можеме да навлеземе во детали, прашање на недели е, не на месеци. Но, ова не е знак

МЦМС: Граѓаните не се оптимисти дека корупцијата ќе се намали во иднина
МЦМС: Граѓаните не се оптимисти дека корупцијата ќе се намали во иднина

МЦМС: Граѓаните не се оптимисти дека корупцијата ќе се намали во иднина

Корупцијата е најголем проблем за граѓаните кои не се оптимисти дека таа ќе се намали и во иднина. Според граѓаните, судиите, министрите, пратениците, градоначалниците и обвинителите се најкорупирани, покажува истражувањето за проценка на корупцијата спроведено од Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС). Вкупно 80 проценти од анкетираните

„Фајзер“ вели дека нивната бустер доза против Ковид обезбедува заштита од Омикрон

„Фајзер“ вели дека нивната бустер доза против Ковид обезбедува заштита од Омикрон

Kомпанијата Фајзер денеска соопшти дека засилувачката доза на нејзината анти-ковид вакцина може да заштити од Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, иако првите две дози се чини дека се значително помалку ефикасни. Фајзер и неговиот партнер Бионтек соопштија дека лабораториските тестови покажуваат дека бустер дозата ги зголемува таканаречените

Почнува кампањата „Внеси боја во сивата економија“

Почнува кампањата „Внеси боја во сивата економија“

Со симболично боење сива инсталација поставена на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска беше означен почетокот на кампањата „Внеси боја во сивата економија“, чија цел е да се подигне свеста кај граѓаните за последиците од нерегистрираните економски субјекти и да се поттикне намалувањето на сивата економија. Кампањата ја спроведува Програмата за

Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Во Белград уапсени тројца македонски државјани кои се сомничат за тешки кражби

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Северна Македонија, од кои едниот има и српско државјанство јави дописникот на МИА од Белград. Полицијата ги уапси Б.С. (24), Б.Н.(31) и А.К. (23), кои се сомничат дека во текот на ноември и декември годинава провалиле

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година

Врачена државната награда „Св. Климент Охридски” за 2021 година

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска беше врачена државната награда „ Св. Климент Охридск и” за 20 21 година. Добитници годинава се универзитетската професорка Ѓулумсер Касапи за остварување во областа на воспитанието и образованието, писателот Јован Павловски, музичкиот уметник Снежана Анастасова-Чадиковска и Елена Дончева, академски

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Нухиу демантира дека косовскиот заменик-министер за правда ќе има средба со осудените во „Диво насеље“

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

Околу светот со НоваТВ

Околу светот со НоваТВ

Периодичната синтеза на глобалните настани помага да се следат процесите во светот и меѓународната заедница, и можеби да се протолкуваат некои процеси кои се одвиваат и во македонското општество . Токму затоа НоваТВ, реши периодично да сумира одредени меѓународни настани како симболичен придонес кон толкување на светските случувања кои можат да имаат

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Деспотовски: започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за