притисни ентер »

Извори

Off.net

И Германски медиуми почнаа да им цртаат
И Германски медиуми почнаа да им цртаат

И Германски медиуми почнаа да им цртаат

Ако Скопје ги исполнеше барањата на Софија, тогаш навистина ќе ја фалсификуваше историјата, пишува  „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во текстот со наслов „Софиското фалсификување на историјата“. Се бара бугарското малцинство кое живее во Северна Македонија да биде спомнато во Уставот. Неопходното двотретинско мнозинство за такво нешто во Скопје можеби

Гол на Бобан Николов во Лига на шампиони за голем бод на Шериф

Гол на Бобан Николов во Лига на шампиони за голем бод на Шериф

Шериф Тираспол сосема заслужено обезбеди европска пролет откако во дебитантскиот настап во Лига на шампиони одигра јуначки во група со Реал Мадрид, Интер и богатиот Шахтјор. Шериф вечерва одигра 1-1 кај Шахтјор благодарение на гол на нашиот репрезентативец Николов кој влезе во игра на старт на вториот дел и постигна гол во последните секунди од мечот,

Како корупцијата и аматерите ја делегираа, а партиите ја спроведоа енергетската катастрофа

Како корупцијата и аматерите ја делегираа, а партиите ја спроведоа енергетската катастрофа

Неделава е направен увоз на струја за рекордни 325 евра по мегават час. Во меѓувреме ЕСМ престана да ги објавува дневните извештаи за купената електрична енергија. И институциите и партиите знаеле што ја чека државата во пресрет на светската енергетската криза, но било премолчано и излажно затоа што локалните избори биле приоритет. Причина за немањето

Под жарта сач, под сачот - ништо особено.

Под жарта сач, под сачот - ништо особено.

Прво почнале да пијат па отпосле некому му дошла идеја да стават месо под сач, да се гоштеваат ко богови кога ќе ги залути ракијата. Доаѓа моментот да се провери до кај е месото. „Куме, да го видиме тоа телешко!“, ќе го најави свечениот чин кумашинот.

ЦИЕС: Елмас вреди 70 милиони евра

ЦИЕС: Елмас вреди 70 милиони евра

Според последната анализа на фудбалската опсерваторија и истражувачки центар (ЦИЕС), највредни фудбалери до 23 години од Серија А се Елиф Елмас и Матијс Де Лихт. Елмас е втор највреден во европски рамки на позициите дефанзивен фудбалер за врска, а колку него вредат и англиските репрезентативци, Куртис Џонс од Ливерпул и Деклан Рајс од Вест Хем. Највредни

Феминистичка верзија на „1984“ одобрена од наследниците на Орвел
Феминистичка верзија на „1984“ одобрена од наследниците на Орвел

Феминистичка верзија на „1984“ одобрена од наследниците на Орвел

Романот на американската писателка Сандра Њуман ќе ја раскаже дистописката приказна од перспектива на љубовницата на Винстон Смит. Наследниците на Џорџ Орвел одобрија феминистички „спин“ на романот „1984“, чиј централен лик веќе не е Винстон Смит, туку неговата девојка Џулија. Започнувајќи со една од најпознатите реченици во историјата на книжевноста

Демонстрација на моќ на Ливерпул среде „Сан Сиро“, Атлетико го размонтира Порто на гости и оди понатаму

Демонстрација на моќ на Ливерпул среде „Сан Сиро“, Атлетико го размонтира Порто на гости и оди понатаму

Шесткратниот европски првак демонстрираше сила и како брз воз ја помина групната фаза со максимален број победи 6/6 и гол разлика 17:6. Милан заврши последен на табела, Атлетико Мадрид го преброди Порто и како втор оди понатаму. Македонскиот репрезентативец Бобан Николов влезе од клупата на полувреме од мечот Шахтјор Доњецк - Шериф Тираспол и постигна

Мбапе и Меси блеснаа за нов триумф на ПСЖ, Сити поразен но остана лидер

Мбапе и Меси блеснаа за нов триумф на ПСЖ, Сити поразен но остана лидер

Во последното коло од Лига на шампиони се доби расплет во групата А каде единствена непознаница беше кој тим ќе продолжи на пролет во Лига Европа. Првите две места се резервирани за гигантите Манчестер Сити и ПСЖ. РБ Лајпциг во последните две рунди успеа да се избори за Лига Европа како трет во групата. Лига на шампиони, групна фаза, последно коло,

Како Ајфеловата кула ќе завршеше на отпад

Како Ајфеловата кула ќе завршеше на отпад

Најпознатиот споменик во Франција и една од најголемите светски туристички атракции е изградена во знак на одбележување на годишница од Француската револуција и како симбол на француската индустриска моќ. Меѓутоа овој симбол не беше планирано вечно да трае, па ни нешто посебно долго. Самиот избор на дизајнот предложен од компанијата на Ајфел за главно

Никогаш не сме биле побезбедни од климата

Никогаш не сме биле побезбедни од климата

Од Грета Тунберг до 15 денари за ќеса, од наука до НВО слогани,  на планетава постои консензуална загриженост за климата и нашиот ефект врз неа. Но, кога некој наратив станува монополски доминантен, постои опасност кон темата да се пристапува испразно и паролашки. Да видиме како размислува другата страна, колку да си ги баждариме аргументите. * Алекс

Во Франција уапсен осомничен за убиството на Кашоги

Во Франција уапсен осомничен за убиството на Кашоги

На аеродромот Шарл де Гол, уапсен е Халид Аед ал Отаиби, еден од 26 Саудијци барани од Турција заради убиството на саудискиот новинар. Поранешниот припадник на саудиската гарда патувал под свое име и е ставен во притвор. Саудиска Арабија тврди дека Кашоги бил убиен од тимот агенти кои само требале да го убедат да се врати назад во земјата.

Порака од СЗО: Не треба плазма

Порака од СЗО: Не треба плазма

Крвна плазма од пациенти кои се опоравиле од ковид не би требало да се користи за лечење на заболени бидејќи нема доволно докази дека ги зголемува шансите за опоравување, порачува СЗО. Препораката важи и за поблаги но и за пожестоки форми на болеста бидејќи податоците велат дека употребата на крвна плазма не ја намалува потребата од респиратор. Препораката

Контроверзите со имињата на вирусите и болестите

Контроверзите со имињата на вирусите и болестите

Од шпанскиот грип до „кинескиот вирус“, именувањето на болестите и вирусите согласно земјата на нивното потекло е криткувано поради поттикнување ксенофобија и расизам. Но именувањето на варијантите на коронавирусот согласно грчкиот алфабет исто така си има свои последици. Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, беше прв кој го нарече SARS-CoV-2

Како во ’80-те и ’90-те почнуваа акции од голман?

Како во ’80-те и ’90-те почнуваа акции од голман?

Наместо модерниот, современ тики-така фудбал кој до совршенство го доведе Пеп Гвардиола, на времето немаше многу трте-мрте и изнесување на топката од последна линија. Голман ја лупаше што посилно напред па кому оди. Нека се м’кнат напред.

Британски војник бара 1 милион евра отштета затоа што му студело

Британски војник бара 1 милион евра отштета затоа што му студело

Припадникот на гардата на Кралицата, Чилеше Мвамба, ја бара отштетата од британското министерство за одбрана заради студот што го претрпел дури бил на вежби во Естонија, каде по негови зборови бил изложен на екстремно студени температури. Од студот Мвамба стекнал „не-замрзнувачки повреди“, траен ПТСД и дткање од кое кога зборува тој е едвај разбирлив