притисни ентер »

Извори

Охрид Прес

„Сенка од дим“, најновата песна на 15-годишниот музичар од Охрид Кристијан Танески
„Сенка од дим“, најновата песна на 15-годишниот музичар од Охрид Кристијан Танески

„Сенка од дим“, најновата песна на 15-годишниот музичар од Охрид Кристијан Танески

Охрид, 28. април 2021 (ОХРИДПРЕС) – По „Vegas“ која ја објави кон крајот на април оваа година, „Сенка од дим“ е најновата песна на 15-годишниот музичар од Охрид Кристијан Танески – Kikster. Текстот е на Кристијан, а песната е снимана во студиото на Стефан Николоски SN, кој се погрижи и за миксот. – Кога имав 13 години за прв пат се сретнав со Hip-Hop

Вредна донација на Амбасадата на Јапонија за охридската Општа болница

Вредна донација на Амбасадата на Јапонија за охридската Општа болница

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Денеска во Општина Охрид беше потпишан договор за имплементација на проект од Грант програмата за мали проекти за човекова безбедност (GGP), преку кој Амбасадата на Јапонија доделува вредна донација на охридската Општа болница. Вредноста на проектот е 60.000 евра, а средствата ќе бидат наменети за набавка на нов

Продолжува да расте езерското ниво, денес е на кота од 693,23 м.н.в

Продолжува да расте езерското ниво, денес е на кота од 693,23 м.н.в

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Водостојот на Охридското Езеро расте во континуитет веќе една недела. Според денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија (УХМР), водата е на кота од 693,23 м.н.в, што е за 9 сантиметри под просечното ниво за овој месец (693,32 м.н.в), односно веќе 13 сантиметри над дозволениот

Утре почнуваат свеченостите за одбележување на Св.Климент Охридски – Патрон на Охрид

Утре почнуваат свеченостите за одбележување на Св.Климент Охридски – Патрон на Охрид

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Од утре во Охрид започнуваат свеченостите по повод одбележување на празникот на заштитникот и Патрон на Охрид, Св.Климет Охридски. Утре од 17:00 часот во концертната сала музички концерт ќе одржат учениците од ОМУ „Методи Патче”, а од 18:00 часот во изложбениот салон на Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе бие

101 нови случаи на Covid-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирани 37 оздравени лица

101 нови случаи на Covid-19, во Охрид нема новозаболени, регистрирани 37 оздравени лица

Скопје, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, при што се регистрирани 101 нови случаи на Covid-19, информираат од Министерството за здравство на Република Македонија. По градови: • Скопје 59 • Кавадарци 10 • Битола 8 • Прилеп 7 • Штип 3 • Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино по 2 • Кичево,

Градоначалникот Пецаков се сретна со Министерката за култура Ирена Стефоска
Градоначалникот Пецаков се сретна со Министерката за култура Ирена Стефоска

Градоначалникот Пецаков се сретна со Министерката за култура Ирена Стефоска

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Градоначалникот на Охрид д-р Кирил Пецаков денес оствари средба со Министерската за култура во Владата на Република Македонија Ирена Стефоска. На средбата било разговарано за активностите што се реализираат како и за активности кои треба да се преземат во насока на зачувување на статусот заштитено подрачје од УНЕСКО

Советниците дадоа зелено светло за Предлог одлуките за утврдување фискална стратегија и развојни програми и Предлог-Одлуката за усвојување на Нацрт буџетот на Општина Охрид за 2022 година

Советниците дадоа зелено светло за Предлог одлуките за утврдување фискална стратегија и развојни програми и Предлог-Одлуката за усвојување на Нацрт буџетот на Општина Охрид за 2022 година

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Со мнозинство гласови За, советниците во Советот на Општина Охрид на денешната, четврта Седница ги изгласаа 53 точки кои беа на дневен ред. Дел од изгласаните точки се однесуваа на Нацарт развојни или годишни програми од различни сфери. Нацрт-програма за поттикнување на развојот на туризмот на Општина Охрид за

Избрани најдобрите поетски творби во чест на Св. Климент Охридски

Избрани најдобрите поетски творби во чест на Св. Климент Охридски

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Избрани се најдобрите поетски творби на Конкурсoт за најдобра поетска творба што го распишува градоначалникот на општина Охрид по повод Св. Климент Охридски – Патронот на Охрид, за стимулирање на творештвото на учениците од прво одделение до четврта година од средните училишта. Oд вкупно 72 пристигнати поетски

Приведен охриѓанец кој се однесувал агресивно кон полициски службеници

Приведен охриѓанец кој се однесувал агресивно кон полициски службеници

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – На 6-ти декември 2021 година, во 00:15 часот во СВР Охрид приведен е 31-годишниот Ј.А. од Охрид, кој претходно агресивно се однесувал кон полициските службеници кои, на булеварот „Туристичка“ во Охрид преземале службени дејствија. – Против него ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат од СВР Охрид. (Крај)

Ученици од СОСУ „Св. Кирил и Методиј“ учествуваа на средношколските натпревари во претприемачки вештини

Ученици од СОСУ „Св. Кирил и Методиј“ учествуваа на средношколските натпревари во претприемачки вештини

Скопје/Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Сто и шеесет средношколци од прва до четврта година од различни струки од средните училишта во Охрид, Струмица, Крива Паланка и Тетово учествуваат на четири натпревари во претприемачки вештини кои во текот на ноември и овој месец ги спроведува организацијата „Џуниор ачивмент Македонија“ со поддршка на Агенцијата

Оваа зима „Визер“ целосно или делумно укинува голем број летови од Скопје и Охрид

Оваа зима „Визер“ целосно или делумно укинува голем број летови од Скопје и Охрид

Скопје/Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Нискобуџетната компанија „Визер“ (WizzAir) е во процес на привремено суспендирање на повеќе од четириесет линии од својата мрежа во земјите од поранешна Југославија, со одложување на дел од планираните нови дестинации. Ова доаѓа како резултат на слабеењето на побарувачката во услови на зголемени случаи на

Оглас за вработување: Иммобиларе дизајн вработува Архитект, проектант на мебел и ентериер

Оглас за вработување: Иммобиларе дизајн вработува Архитект, проектант на мебел и ентериер

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Иммобиларе дизајн Охрид, компанија за производство на мебел и уредување на ентериери, распишува оглас за вработување на Архитект, проектант на мебел и ентериер. Потребни квалификации: – Високо образование – Претходно работно искуство е пожелно, но не е услов за вработување – Одлично познавање на работа на компјутери

Десет електротротинети заминаа кај среќните играчи на 2win.mk

Десет електротротинети заминаа кај среќните играчи на 2win.mk

Скопје, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Наградната игра „Играј без нервози и Мерцедес вози“ направи среќни, многу од верните играчи на единствената легална платформа за интернет игри на среќа 2win.mk. Благодарение на забавата во второто коло, имаме десет нови среќни сопственици на електротротинети. Второто коло од наградната игри „Играј без нервози

Камион излета од патот во близина на охридскиот аеродром, втора сообраќајка на истото место за десетина дена

Камион излета од патот во близина на охридскиот аеродром, втора сообраќајка на истото место за десетина дена

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – Камион излета од патот и се преврти денеска во близина на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“. Според првичните информации, несреќата се случила околу 10:00 часот, кога камион со македонски регистарски таблички се превртело од засега непознати причини. Неофицијално, во незгодата е причинета поголема материјална

Сообраќајка кај Опеница, повредени пет лица

Сообраќајка кај Опеница, повредени пет лица

Охрид, 6. декември 2021 (ОХРИДПРЕС) – На 5-ти декември 2021 година, во 17:35 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Ресен, кај селото Опеница, се случила сообраќајна несреќа во која се повредени пет лица. – Незгодата се случила помеѓу патничко возило марка „Тојота“, со битолски регистарски ознаки, управувано од Т.П.(61) од