притисни ентер »

Извори

ОК Работа

Либералната партија бара затварање на сите казина и спортски обложувалници во населените места
Либералната партија бара затварање на сите казина и спортски обложувалници во населените места

Либералната партија бара затварање на сите казина и спортски обложувалници во населените места

Либералната партија ги охрабрува Владата и Министерството за финансии, по примерот на нашиот западен сосед Република Албанија да направи измени во Законот за игри на среќа и забавни игри. За таа цел потребно е да ги укине активностите на електронските игри на среќа (слот машини) во населените места. Ваквите појави не одат во прилог на градење здрава

Град Скопје: Ги отстранивме предметите од паркот Жена борец, никој не побарал дозвола да го користи просторот

Град Скопје: Ги отстранивме предметите од паркот Жена борец, никој не побарал дозвола да го користи просторот

Од Град Скопје денеска соопштија дека ги отстраниле предметите од паркот Жена борец бидејќи никој не побарал дозвола да го користи просторот. Никола Наумовски од Град Скопје рече дека по редовните комунални активности на градот, во паркот Жена борец биле затекнати лом, шут, предмети коишто не припаѓаат никому. „Според Законот за комунален ред, ние

Традиционалната трка на Дедомразовци низ скопските улици

Традиционалната трка на Дедомразовци низ скопските улици

В недела на 23 декември, во Скопје, ќе се одржи традиционалната дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костими ќе трчаат во центарот на главниот град. Трката покрај натпреварувачки има и забавен карактер и на неа може да се пријават учесници од сите старосни групи. Должината на патеката е само два километра и можат да

Регулаторна одлучи: Пред Нова Година поевтинуваат горивата

Регулаторна одлучи: Пред Нова Година поевтинуваат горивата

Регулаторната Комисија за енергетика ја објави новата цена на горивата која важи од полноќ. Рафинериските цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 3,13%. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 1,83%. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР

Од 1 јануари наместо персонален, граѓаните ќе плаќаат данок на личен доход

Од 1 јануари наместо персонален, граѓаните ќе плаќаат данок на личен доход

Фирмите немаат причина за загриженост, УЈП е во постојана комуникација со нив ќе им помага да ги подготват софтверите за даночната реформа да почне навреме и без проблеми. Од 01 јануари наместо пероснален данок граѓаните ќе плаќаат данок на личен доход. За приходите до 90.000 денари данокот останува 10%, а сумата над тоа ќе се доплаќаат уште  8% данок

Прогласени најдобрите трговски објекти за 2018 година

Прогласени најдобрите трговски објекти за 2018 година

Градот Скопје и агенцијата „SWOT Research“, специјализирана агенција за анализа на квалитетот на услугата по пат на тајни купувачи, и годинава ја продолжија традицијата и го избраа најдобриот трговски објект во Скопје во рамки на проектот „Месец на трговијата”. Плакетите на најдобрите, денеска ги врачи Марко Тодоров, раководител на Секторот за локален

3 хороскопски знаци кои не уживаат во „новогодишното лудило“

3 хороскопски знаци кои не уживаат во „новогодишното лудило“

Најголем дел од луѓето уживаат во празниците, декорациите и празничното расположение. Се подготвуваат семејни собирања, убави јадења и подароци. Сепак, постојат хороскопски знаци кои не уживаат толку многу во тоа. Јарец Јарците се тврдоглави и имаат свој животен распоред до кој се држат грчевито и силно. Тие мразат забави и се околу забавите ги вади

Кој ќе биде најуспешен градоначалник за 2018 година?

Кој ќе биде најуспешен градоначалник за 2018 година?

есна и изедначена е битката на врвот во трката за најуспешен градоначалник за 2018 година. Филип Темелковски од Кисела Вода и Сашо Богдановиќ од Центар со речиси изендачен број на гласови во овој момент го делат првото место на анкетата. Кој ќе биде прво ќе покаже анкетата која започна на 17.12.2018, а трае до 10.01.2019. Десет градоначалници од исто

УЈП ги потсетува граѓаните дека наближува крајниот рок за регистрација во системот е-Персонален данок, 31 декември

УЈП ги потсетува граѓаните дека наближува крајниот рок за регистрација во системот е-Персонален данок, 31 декември

Од таму информираат дека покрај шалтерите лоцирани во Регионалната дирекција Скопје, отворени се и дополнителни шалтери лоцирани во: општина Ѓорче Петров – во зградата на урбаната заедница Ѓорче Петров (кај полициската станица) и општина Аеродром – во општинската зграда на втори кат. Канцелариите на УЈП во овие две општини се отворени секој работен

Sting во Скопје на 02-ри јуни 2019 година

Sting во Скопје на 02-ри јуни 2019 година

Иако се работи за стадионски концерт, влезниците за концертот на Sting кој ќе се одржи на 02-ри јуни 2019 година во арената „Филип Втори“, сепак ќе бидат во строго ограничен број, информираат од Авалон. Во договор со Cherrytree Management и Live Nation, Авалон Продукција воопшто нема да ги пушта западна трибина (затоа што е далеку од бината) и источна