притисни ентер »

Извори

ОК Работа

Откриен нов цртеж на Леонардо да Винчи „Богородица во пештерата“
Откриен нов цртеж на Леонардо да Винчи „Богородица во пештерата“

Откриен нов цртеж на Леонардо да Винчи „Богородица во пештерата“

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во пештерата“, соопштија од Националната галерија во Лондон. Експертите од Националната галерија во Лондон го анализирале делото и откриле дека Леонардо го започнувал, а потоа го оставал цртежот, пред да премине да го слика делото што

Претседателот Доналд Трамп ќе го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп ќе го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а ваквата можност ја разгледувале и советниците во Белата куќа, изјавија два извори за Си-ен-ен. Интересот на Трамп за купување на Гренланд за првпат го објави „Волстрит журнал“. Весникот објави дека луѓето запознаени со разговорите

Се отстранува сонцето од вергина од Градските шахти

Се отстранува сонцето од вергина од Градските шахти

Вчера почна да се отстранува сонцето на Вергина од градските шахти, како и од обележјата на јавните институции, објекти и јавните површини, што предизвика реакции кај дел од граѓаните.

Се појави гливична болест што ги напаѓа бананите

Се појави гливична болест што ги напаѓа бананите

Banana tree with a bunch of growing bananas, Alanya, Turkey Во Латинска Америка првпат се појави гливична болест што ги напаѓа бананите од видот кавендиш, соопштија властите, пренесе Би-би-си. Се работи за вид на габа наречена фусарум што предизвикува таканаречена панамска болест на плантажите со банани и е забележана во Колумбија. Оваа болест се шири

Волк нападна кампери

Волк нападна кампери

Во Националниот парк Банф, Канада, волк ги нападнал камперите и се обидел да одвлече еден човек, соопштија од „Паркови на Канада“. Тие наведуваат дека нападот се случил на 9 август во камп северно од езерото Луис во Алберта и забележуваат дека ваквите напади на волци се ретки. Експертот за диви животни од „Паркови на Канада“, Џон Стјуарт Смит, изјави

Пронајдена е вакцина за лицата алергични на мачки

Пронајдена е вакцина за лицата алергични на мачки

Швајцарски научници развиле вакцина, која на лицата со алергија од мачки, ќе им овозможи да се дружат со овие миленичиња. Истражувањата покажале дека најчестата причина за алергија е гликопротеин Фел д1, кој се наоѓа во плунката на мачката, дланките и кожата. Кога протеинот ќе навлезе во организамот на лицата со алергија на мачки, се активира реактивен

Скици за ,,Малиот принц” пронајдени во стара куќа во Швајцарија

Скици за ,,Малиот принц” пронајдени во стара куќа во Швајцарија

Скиците за „Малиот принц“ изработени од францускиот писател и пилот Антоан де Сент Егзипери се пронајдени во стара куќа на северот на Швајцарија, кадешто ги чувал еден богаташ заедно со десетици илјади други уметнички дела. Цртежите, купени пред повеќе од 30 години на аукција во Швајцарија, биле ставени во картони и добро се сочувани, изјави Елизабет

Топола паднала на децко фудбалско игралиште

Топола паднала на децко фудбалско игралиште

Вчера попладне на фудбалското игралиште на екипата на ФК „Превалец“ паднала топола. Инцидентот се случил околу 18.30 часот кога на теренот во велешката населба Превалец, тренирале фудбалерите на велешкиот третолигаш. Среќна околност е што паднала на половината од теренот каде не биле играчите. „Редно време е да се исечат тополите додека не настрадал

Свиња плови во реката Вардар

Свиња плови во реката Вардар

Вчера попладне околу 16 часот, во близина на Мало мовче во центарот на Велес видена е мрша од свиња во водите на реката Вардар. Минувачите кои тогаш го преминувале мостот биле зачудени  од глетката. Еден од нив и ја фотографирал пцовисаната свиња и фотографиите ги достави до медиумите. „Во моментите кога земјава се бори да не влезе африканса свињска

Жителите на Трнодол  Жданец и Козле револтирани од новиот ДУП Општина Карпош

Жителите на Трнодол Жданец и Козле револтирани од новиот ДУП Општина Карпош

Жителите на Трнодол  Жданец и Козле револтирани од новиот предлог на деталниот урбанистички план на Општина Карпош. Велат дека со него се предвидува да се затвори главниот и единствен влез во населбата Трнодол, за да може на тоа место да се зацрта маркица за изградба на нова зграда. Се предвидува да се гради и мост и тоа преку заштитниот канал кој