притисни ентер »

Извори

Опсервер

Награда „Бели мугри“ за Славица Урумова-Марковска
Награда „Бели мугри“ за Славица Урумова-Марковска

Награда „Бели мугри“ за Славица Урумова-Марковска

Славица Урумова-Марковска за поетскиот ракопис „Алфа и Омега“ ја доби наградата „Бели мугри“ за книга од млад автор до 35-годишна возраст, која по тринаесетти пат ја додели Домот на култура „Кочо Рацин“-Скопје. Книгата ќе биде промовирана на 22 декември во рамки на традиционалната манифестација „Денови“, која установата ја организира во чест на раѓањето

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“

Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори за настаните од мај 2015 година во Куманово, јави дописникот на МИА од Приштина . Во синоќешното интервју за телевизијата Т7, Салаху рече дека, по воспоставената

Николоски: Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ, граѓаните не смеат да бидат заложници на неуспесите на Заев

Николоски: Македонија заслужува датум за преговори со ЕУ, граѓаните не смеат да бидат заложници на неуспесите на Заев

„Во рамки на посетата на Париз учествувам во работата на Комисијата за правни прашања и човекови права  на Советот на Европа. Една од основните точки за кои што се разговара денес е спроведувањето на пресудите на Европскиот суд за човекови права. Една од државите која што најмалку ги спроведува овие одлуки е нашиот сосед Бугарија, која што не сака

Дарија Андовска: Добро, не ве боли?

Дарија Андовска: Добро, не ве боли?

Добро, не ве боли? Не ве боли да ве прават будали при здрав разум? Не ве боли да ве крадат при отворени очи? Да ве лажат бесрамно со смешни изговори? Не ве боли да се будите во ѓубре и да заспивате во кошмари? Не ве боли урнисувањето на сегашноста? Не ве боли уринирањето врз минатото? Не ве болат сите изгубени животи за ова парче земја? Не ве болат

Свети Климент Охридски Чудотворец

Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што почна апостол Павле во Европа, ги даде светите браќа Кирил и Методиј, и преку делото свети Климент и свети Наум Охридски, постана расадник на словенската црковно-просветна и книжевна

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра
Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле пари за рецепти за јадење и станале како списание за гурмани. Целиот е конкурс е поврзан со рецепти за јадење, за храна, некакви си рецепти кои ги сметаат за иновации и дебело ги плаќаат,

Албанија одбележува 31 година од студентските протести, кои му ставија крај на тоталитарниот режим

Албанија одбележува 31 година од студентските протести, кои му ставија крај на тоталитарниот режим

Во Албанија денеска се одбележува 8 декември, Денот на младоста во Албанија, кога пред 31 година студентските протести го соборија комунистичкиот режим. Од 2009 година овој датум се одбележува како национален празник во чест на сите студенти од декември 1990 година и на целата албанска младина кога на 8 декември група студенти и професори од Универзитетот

Деспотовски: започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Деспотовски: започнуваме со креирање на тимот на СДСМ – не ни требаат готови туку чесни кадровски решенија

Јован Деспотовски, кандидат за претседател на СДСМ го повикува членството но и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа КАКОВ заменик на Претседател,

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Помина еден месец, а власта на СДСМ и ДУИ од петни жили се обидува да го прикрие скандалот со 1 тон дрога кој бил откриен и фатен во акција која многу потсетува на акцијата во која беше откриена големата пратка марихуана во близина на Прилеп. И од 5-ти Ноември навака нема никаква информација од надлежните институции. Молчи МВР, молчи Обвинителство,

Олаф Шолц посветено ќе работи за ЕУ, вели шефицата на Европската централна банка

Олаф Шолц посветено ќе работи за ЕУ, вели шефицата на Европската централна банка

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, рече дека е убедена дека новиот германски канцелар Олаф Шолц посветено ќе работи на зајакнување и интеграција на ЕУ. Два и пол месеци по изборите во Германија, социјалдемократот Олаф Шолц денеска ја презеде должноста канцелар и го враќа на власт левичарскиот центар и дефинитивно ја

Весела Чернева: Доделувањето средства за Бугарија, согласно планот за закрепнување, не треба да се поврзува со односите со Северна Македонија

Весела Чернева: Доделувањето средства за Бугарија, согласно планот за закрепнување, не треба да се поврзува со односите со Северна Македонија

Планот за закрепнување и развој како инструмент не може да се поврзува со ниту едно билатерално прашање меѓу поединечни земји, изјави за БНР Весела Чернева, шефица на канцеларијата на невладиниот Европски совет за надворешни односи. Сепак, како што јави дописникот на МИА од Софија, политички, според Чернева, тоа веројатно може да се поврзе. Таа додаде

Заврши 46-то издание на Млад отворен театар

Заврши 46-то издание на Млад отворен театар

Со претставите „Имагинарен, ти“ на Блерим Далишта и „Јовано, Јованке“ на Јована Зајкова заврши годинешново 46 – то издание на Млад отворен театар. -Со многу ентузијазам го направивме ова физичко издание на МОТ и не згрешивме. Публиката со уживање ја проследи меѓународната програма и независната домашна театарска продукција, која беше прифатена со одушевување

Велика Британија одбележува една година од првата доза на вакцината против Ковид-19

Велика Британија одбележува една година од првата доза на вакцината против Ковид-19

Велика Британија денеска одбележува една година откако првиот човек во светот, надвор од клиничките испитувања, ја прими вакцината против Ковид-19, развиена од Фајзер/БиоНТек, и ги повика луѓето да примат засилувачка доза веднаш штом ќе се укаже можност. На 8 декември 2020 година, Маргарет Кинан, 90-годишна жена позната на пријателите како Меги, стана

Коментар на министерот за надворешни работи на Украина Дмитрo Кулеба за телефонскиот разговор меѓу претседателите на САД Џо Бајден и Русија Владимир Путин на 7 декември:

Коментар на министерот за надворешни работи на Украина Дмитрo Кулеба за телефонскиот разговор меѓу претседателите на САД Џо Бајден и Русија Владимир Путин на 7 декември:

Уверени сме дека во вчерашниот повик Владимир Путин слушна некои многу јасни и силни сигнали поврзани со руската ескалација долж границата со Украина и во регионот. Во неколку наврати нашите американски партнери веќе ѝ ставија до знаење на Москва дека секоја понатамошна воена авантура ќе има исклучително висока цена. Сигурни сме дека овој повик не

Стопанската комора на Македонија со стратешки промени во работењето, од утре почнуваат со работа четири нови совети

Стопанската комора на Македонија со стратешки промени во работењето, од утре почнуваат со работа четири нови совети

Стопанската комора на Македонија најавува неколку стратешки промени во работењето со кои компаниите во Комората треба да препознаат силен партнер кој ќе ги имплементира современите трендови и практики на дејствување. Новиот концепт на работа насловен како „Комора на иднината“, како што информираат од Комората, е на барање на компаниите. Клучната промена