притисни ентер »

Извори

Panacea

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Омикрон можеби презел дел од генот на вирусот на настинка
СПОРЕД АМЕРИКАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Омикрон можеби презел дел од генот на вирусот на настинка

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ: Омикрон можеби презел дел од генот на вирусот на настинка

Со вклучувањето на таа секвенца во сопствената структура, омикрон би можел да изгледа „почовечки“, што би му помогнало да избегне напад од човечкиот имун систем, вели Венки Соундарарајан од компанијата за анализа на податоци со седиште во Кембриџ. В аријантата на коронавирусот – омикрон , која предизвикува КОВИД-19, можно е да добила најмалку една

ДОСЕГА НЕПОЗНАТИ: Откриени два нови симптома што може да укажуваат на рак на панкреас во рана фаза

ДОСЕГА НЕПОЗНАТИ: Откриени два нови симптома што може да укажуваат на рак на панкреас во рана фаза

Ракот на панкреас со право се нарекува “тивка и подмолна“ болест, бидејќи симптомите ретко се воочливи во рана фаза. Н аучниците откриле два нови симптома на рак на панкреас, што е важен чекор кон пораната дијагностика и подобрувањето на инаку драматично ниската стапка на преживување кај заболените од овој вид на рак. Двата новооткриени симптоми се

СМРТОНОСНИ КОМПЛИКАЦИИ: Хоспитализираните пациенти со КОВИД-19 се соочуваат со мозочен удар, крварење и воспаление на мозокот

СМРТОНОСНИ КОМПЛИКАЦИИ: Хоспитализираните пациенти со КОВИД-19 се соочуваат со мозочен удар, крварење и воспаление на мозокот

Прегледите со магнетна резонанца (МР) и компјутерска томографија (КТ) потврдиле абнормалности на централниот нервен систем, кои најверојатно биле поврзани со вирусот, кај десет проценти од тие пациенти, со вкупна зачестеност од 1,2 проценти. О колу еден процент од пациентите хоспитализирани со КОВИД-19 веројатно ќе имаат компликации на централниот

СТУДИЈА: Лицата со крвни групи А, Б и Рх+ се изложени на поголем ризик од зараза со корона
СТУДИЈА: Лицата со крвни групи А, Б и Рх+ се изложени на поголем ризик од зараза со корона

СТУДИЈА: Лицата со крвни групи А, Б и Рх+ се изложени на поголем ризик од зараза со корона

Во текот на пандемијата со коронавирусот, научниците внимателно го анализираа вирусот и дојдоа до бројни откритија, а едно од нив се однесува и на поврзаноста помеѓу крвните групи и ризикот од зараза со коронавирусот. О бјавени се неколку студии во кои се наведува дека лицата со одредена крвна група се посклони кон заболување од КОВИД-19. Нова студија

Ако имате КОВИД-19, овие се симптомите што многу веројатно први ќе ги почувствувате

Ако имате КОВИД-19, овие се симптомите што многу веројатно први ќе ги почувствувате

Новата варијанта на коронавирусот наречена омикрон се шири, а се чини дека е огромна причина за загриженост, бидејќи брзо се шири и научниците и понатаму не знаат колку може да биде опасна. П ојавата на новиот сој на коронавирусот предизвика проблеми низ светот, па иако научниците активно работата на проучување на вирусот, важно е да останеме свесни

Можат ли брзите домашни тестови да ја детектираат омикрон варијантата на коронавирусот?

Можат ли брзите домашни тестови да ја детектираат омикрон варијантата на коронавирусот?

Омикрон варијантата на КОВИД-19 веројатно меѓународно ќе се прошири и претставува “многу висок“ глобален ризик, а поголемиот број на заразени може во некои подрачја да има “тешки последици“, порача пред два дена Светската здравствена организација (СЗО). С ветската здравствена организација ја класифицираше варијанта Б.1.1.529 ( Омикрон ) како варијанта

ЕЦДЦ објави во кои држави е забележана омикрон варијантата

ЕЦДЦ објави во кои држави е забележана омикрон варијантата

Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) објави во кои држави досега е регистрирана новата варијанта на коронавирусот, омикрон. Д о почетокот на декември забележани се вкупно 59 случаи на омикрон во државите на ЕУ/ЕЕО. Новата варијанта забележана е во 11 држави: Австрија (3), Белгија (2), Чешка (1), Данска (4), Франција (1), Германија

ОМИКРОН СЕ ШИРИ: Еве кои се симптомите на новата варијаната и како да се заштитите

ОМИКРОН СЕ ШИРИ: Еве кои се симптомите на новата варијаната и како да се заштитите

Новата варијанта на коронавирусот, омикрон, откриена е неодамна во Јужна Африка, а досега е детектирана во неколку држави, вклучувајќи ја Австрија, Белгија, Франција, Германија, Данска, Италија, Португалија и Обединетото Кралство. Освен во Европа, омикрон се прошири и во Азија и во Северна Америка. Н овата варијанта омикрон има над 30 мутации на S-протеинот,

СИДА: Децениски истражувања, а вакцина сè уште нема

СИДА: Децениски истражувања, а вакцина сè уште нема

Вакцините против КОВИД-19 ветуваат само неколку месеци откако коронавирусот се прошири низ светот. Зашто тогаш децениските истражувања за ХИВ и СИДА (AIDS) не постигнаа напредок во развојот на вакцина против болеста која само минатата година однесе околу 680.000 животи? С ветот на 1. Декември го одбележува Меѓународниот ден за борба против СИДА-та,

ДАЛИ СМЕ ЗАШТИТЕНИ И БЕЗБЕДНИ: Што значи појавата на омикрон сојот за оние вакцинирани со две дози

ДАЛИ СМЕ ЗАШТИТЕНИ И БЕЗБЕДНИ: Што значи појавата на омикрон сојот за оние вакцинирани со две дози

Во моментов најмногу се зборува за тоа колку вакцината против КОВИД-19 може да им помогне на лицата кои ќе се заразат со новата омикрон варијанта на коронавирусот. П ојавата на нова варијанта на коронавирусот веднаш ја доведе во прашање ефикасноста на заштитата од постоечките вакцини. Но, што таа значи за оние кои се два пати вакцинирани, односно ревакцинирани

Д-р Арсов: Како настанува ГЕРБ – Како да го заштитите желудникот

Д-р Арсов: Како настанува ГЕРБ – Како да го заштитите желудникот

Околу 50% од пациентите со нејасна градна болка имаат ГЕРБ која е третата најчеста причина за хронична кашлица после алергискиот ринит и астмата и често може да биде единствена манифестација на болеста. Пишува: Д-р Цветко Арсов Интернист, субспецијалист гастроентерохепатолог – ЈЗУ Општа болница Велес Г астроезофагеален рефлукс е медицинска состојба

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИОТ ЦДЦ: Надополнети препораките кој треба да прими “бустер“ доза вакцина против КОВИД-19

СПОРЕД АМЕРИКАНСКИОТ ЦДЦ: Надополнети препораките кој треба да прими “бустер“ доза вакцина против КОВИД-19

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) вчера вечер информираше дека сите возрасни лица вакцинирани против КОВИД-19 треба да добијат “бустер“ доза. Д ополнувајќи ги своите препораки, ЦДЦ објави дека сите возрасни вакцинирани лица треба да примат “бустер“ доза ако својата втора доза вакцина (Фајзер или Модерна) ја примиле пред

Зошто чувствувате замор по јадење? Еве неколку причини

Зошто чувствувате замор по јадење? Еве неколку причини

Заморот по изедениот оброк може да биде последица од намирниците што сте ги јаделе или навиките во спиењето. Н екои намирници и одредени оброци може да предизвикаат силен замор дополнително, а Постпрандијалната сомноленција е состојба на замор што ја чувствуваме по консумирањето на оброк и означува нагло зголемување, но и намалување на енергијата.