притисни ентер »

Извори

Педијатар

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени деца да имаат нереално високи очекувања од себеси
М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени деца да имаат нереално високи очекувања од себеси

М-р Марина Крстиќ: Перфекционизмот кај надарените во комбинација со емоционалниот интензитет, води многу надарени деца да имаат нереално високи очекувања од себеси

Улогата на стручните служби, семејството и на општеството е да ги заштитат надарените, но и да ги уверат дека тие имаат доволно внатрешна сила да ја користат во служба на нивниот сеопфатен развој: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор ПИШУВА: М-р Марина Крстиќ, специјален едукатор и рехабилитатор магистер по образование на надарени

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Пилешко со моцарела и спанаќ

Потребно: 4 парчиња пилешки стек 400гр моцарела 300гр спанаќ 2 чешниња лук 200гр печурки 200мл павлака за готвење Подготовка: Секое парче пилешки стек засечете го како џеб, но не многу широк. Во него ставете парче моцарела и затворете со чепкалка. На малку масо, пропржете го месото да добие боја од двете страни. Ставете го месото во тавата за печење

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а кога е во прашање нешто посериозно

ВАШИОТ ТИНЕЈЏЕР ПОСТОЈАНО СЕ ЖАЛИ НА ГЛАВОБОЛКА? Кога се работи само за дехидрираност, а кога е во прашање нешто посериозно

Г лавоболките, за жал, се составен дел од животот поради чие појавување ретко се загрижуваме. Сепак, понекогаш може да предупредуваат и на сериозни проблеми. “Причините може да бидат различни, а често се работи за недоволна хидратација или преголема количина на кофеин“, вели д-р Сантос Касари. Кај нив може да се развие и мигрена, особено ако веќе се

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил, постојат правила за кои многумина не знаат

КАКО ДА ГО ОБЛЕЧЕТЕ БЕБЕТО ВО ЗИМА, А ДА НЕ НАСТИНЕ: Ако користите автомобил, постојат правила за кои многумина не знаат

К ако доаѓа зимата, а надвор станува се постудено, потребно е и децата доволно да се затоплат за да може да престојуваат надвор. Малите деца немаат доволно добра терморегулација, па се почувствителни на студ. Но, нема причина да останете затворени со вашето бебе ако надвор е студено, важно е единствено убаво да го облечете детето, а свежиот воздух

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би претпоставиле дека има врска со КОВИД-19

КАЈ ДЕЦАТА ЗАРАЗЕНИ СО ОМИКРОН ВАРИЈАНТАТА СЕ ЈАВУВА ЕДЕН НЕОБИЧЕН СИМПТОМ: Никогаш не би претпоставиле дека има врска со КОВИД-19

Р одителите треба да бидат свесни за “необичен осип“ кој е поврзан со случаевите на новиот сој омикрон КОВИД кај децата, вели лекарот по општа пракса. Д-р Дејвид Лојд, лекар по општа пракса во северен Лондон, детално ги опишува симптомите на новата варијанта, кои првично се забележани меѓу деца од помладите возрасни групи. Тој вели дека околу 15 проценти

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво
РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Домашни бисквити во празнично руво

Потребно: 100 мл маслиново масло 200 гр пченкарно или брашно од елда Една банана Половина јаболка Подготовка: Јаболката и бананата иситнете до форма на каша, а маслиновото масло ставете го во фрижидер да отстои еден час за да добие цврста форма за полесно да се замеси во тестото. Кога маслото ја добило потребната густина во него додадете го брашното,

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и велат дека најважна е големината на чинијата

КАКО ЈАПОНЦИТЕ ГИ УЧАТ ДЕЦАТА ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАТ: Тие откриваат 5 совети и велат дека најважна е големината на чинијата

В еројатно сте слушнале дека децата во Јапонија се многу добри и воспитани. Начините на воспитување и учење на детето на вистински вредности и убаво однесување е работа за восхит кога се во прашање тамошните родители. Покрај се, децата во оваа земја, не се пребирливи ниту кога станува збор за храната. Но, како родителите од Јапонија ги учат децата

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

ШЕСТ КЛУЧНИ СОВЕТИ: Како можете да ја избегнете болеста КОВИД-19?

Н овата варијанта на вирусот – омикрон, претставува закана, па и понатаму е важно да се преземат сите можни мерки за да се заштитиме. Еве што велат стручњаците, што е најдобро да правиме за да се заштитиме себеси, но и другите. ВАКЦИНИРАЈТЕ СЕ, СЕГА ТОА Е НАЈПОТРЕБНО Докажано е дека вакцинацијата спречува инфекција, а кога ќе се случи повторна инфекција,

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Омикрон може да го скрати интервалот помеѓу инфекцијата и заразноста, тврдат британските научници

Ј ужноафриканската лекарка која прва се посомнева во новиот сој на коронавирус, д-р Анџелик Коци, тврди дека симптомите на омикрон се благи и дека не е потребно болничко лекување. Засега има малку информации за тоа како новиот сој ги погодува луѓето надвор од Јужна Африка и дали симптомите на омикрон ќе бидат исти. Моментални симптоми Светската здравствена

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да внимаваат

Новата варијанта закана и за децата: Симптоми на омикрон на кои родителите треба да внимаваат

Д одека научниците собираат повеќе податоци за суперсојот на коронавирус, еден загрижувачки знак е дека омикрон би можел да ги заразува децата со поголема стапка од порано. Нешто се промени во врска со вирусот што сега ги погодува децата под пет години, а ние не знаеме што е тоа, вели проф. Кристина Пагел од Универзитетскиот колеџ во Лондон Податоците

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Како изгледа првиот час од животот на бебето?

Ш ведски научници внимателно следеле 28 бебиња за да воочат низ какви се промени минуваат на самиот почеток од животот. Ова истражување објавено во списанието “Acta Pediatrica” покажало дека новороденчињата се однесуваат инстиктивно, кога се препуштени на првите слободни движења на телото и првиот контакт со мајката. Раѓање: Бебето гласно плаче, на

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Кремаста супа од карфиол

Потребно: 1кг карфиол 60мл маслиново масло 60гр путер 1 гранче мајчина дишица 100гр кромид 4 чешниња лук 500мл павлака 500мл вода Сол Бел бибер во прав Подготовка: Измијте го карфиолот и поделете го на цветови. Во тенџере ставете го маслиновото масло, додадете го путерот и растопете. Кога ќе се растопи, додадете едно гранче свежа мајчина душица, ситно

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

5 тајни на децата кои никогаш не се болни

П ознавате ли и вие некое дете, на пријатели, роднини или на соседи кое никогаш не е болно? Знаат ли неговите родители нешто што вие не го знаете? Веројатно не, велат стручњаците, но овие пет навики на здравите деца може да бидат корисни за избегнување на различни болести: Секогаш чисти раце Редовното миење на рацете во огромен процент го намалува

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот на фетусот

ИСТРАЖУВАЊЕ: Блага до умерена форма на КОВИД-19 се чини дека не влијае на мозокот на фетусот

Н аучниците предводени од Софија Стоеклејн од Универзитетот Лудвиг Максимилијан во Минхен користеле магнетна резонанца за да проучат 33 бремени жени со блага или умерена форма на КОВИД-19. Снимките од магнетнатната резонанца покажала кај фетусот „нормален развој на мозокот соодветен на возраста во сите случаи. Немаше наоди кои укажуваа на инфекција

Интервју со доц. д-р Илир Хасани: Доверената организација на SPINE EXPERT GROUP MEETING 2021 покажува на високата позиција на нашата спинална хирургија во меѓународната заедница на спинални хирурзи

Интервју со доц. д-р Илир Хасани: Доверената организација на SPINE EXPERT GROUP MEETING 2021 покажува на високата позиција на нашата спинална хирургија во меѓународната заедница на спинални хирурзи

Идејата на Spine Expert Group Meeting е произлезена пред повеќе од 10 години, од нас, група на спинални хирурзи од Југоисточна Европа, за приказ и размена на искуства: Доц. д-р Илир Хасани, хирург – трауматолог ПИШУВА: Катерина Шекеровска-Димовска [email protected] „К овид пандемијата освен што ни го одложи минатогодишниот состанок, исто така и