притисни ентер »

Извори

Пелагонија

Кајмакоски проговори за разводот, ова ми е прво и последно обраќање
Кајмакоски проговори за разводот, ова ми е прво и последно обраќање

Кајмакоски проговори за разводот, ова ми е прво и последно обраќање

Пред неколку дена во македонските медиуми одекна веста дека пејачот Даниел Кајмакоски и неговата сопруга Кристина се разведуваат. Имено, естрадниот ТВ магзин „Бекстејџ“ на Инстграм профилот го најави интервјуто на Кајмакоски, како и тоа дека тој го потврдил разводот пред нивната камера. Даниел Кајмакоски само за Бекстејџ ја потврдува веста за неговиот

Објавено видео како се уништуваат македонските возила во Грција

Објавено видео како се уништуваат македонските возила во Грција

Многу Македонци за продолжениот велигденски викенд заминаа во Грција, а некои од таму се вратија разочарани. Десетици семејства наместо да се вратат со убави спомени од продолжениот викенд, велат дека долго ќе го паметат празникот кој буквално им преседнал, бидејќи им биле уништени возилата, објави ФОКУС. Кавадаречко семејство кое било сместено во

Заев: Подготвен системот за поврат на ДДВ, нема картички и собирање фискални сметки

Заев: Подготвен системот за поврат на ДДВ, нема картички и собирање фискални сметки

Електронскиот систем за повратот на ДДВ на граѓаните е подготвен и во мај и јуни ќе се тестира, а за да го остварат ова право на граѓаните нема да им треба никаква електронска картичка или чување на фискалните сметки, туку едноставно со сликање на фискалната сметка и прикачување на посебна апликација. Ова го соопшти вечерва премиерот Зоран Заев на

Од скршени стакла, ретровизори, гребаници до избушени гуми, Македонците ќе го паметат овој празник во Грција

Од скршени стакла, ретровизори, гребаници до избушени гуми, Македонците ќе го паметат овој празник во Грција

Многу Македонци за продолжениот велигденски викенд заминаа во Грција, а некои од таму се вратија разочарани. Десетици семејства наместо да се вратат со убави спомени од продолжениот викенд, велат дека долго ќе го паметат празникот кој буквално им преседнал, бидејќи им биле уништени возилата, објави ФОКУС . Кавадаречко семејство кое било сместено во

Детали: Откриено кој го поставил албанското знаме на Самоиловата тврдина во Охрид, приведени неколку лица

Детали: Откриено кој го поставил албанското знаме на Самоиловата тврдина во Охрид, приведени неколку лица

Фолклорно играорна група од Косово утрово го поставила знамето на Република Албанија на Самоиловата тврдина во Охрид. Како што дознава редакцијата ОхридСкај играорците, сакале да направат сопствен играорен перформанс. Знамето е отстрането, СВР Охрид веднаш излегла на терен и играорците се приведени, а се чекаат понатамошни инструкции од Јавен Обвинител

Лекар херој ја затвори амбулантата и заминува од земјава, ова е неговиот последен ден

Лекар херој ја затвори амбулантата и заминува од земјава, ова е неговиот последен ден

„Денеска е последен ден за мене бидејќи сум разочаран. Барам прошка од 532 мои пациенти“ вели лекарот за ТВ21. Вака ја заврши својата 3 годишна работа како општ лекар, Сали Садику од велешко Јаболчиште. Тој е принуден да ја затвори оваа амбуланта поради разните притисоци и многу други фактори, како и поради неисплатените средства од ФЗО. Решението

Погледнете ги подароците кои си ги разменија Путин и Ким после состанокот во Владивосток

Погледнете ги подароците кои си ги разменија Путин и Ким после состанокот во Владивосток

Владимир Путин и Ким Џонг ун ја искористија првата средба, освен за политички разговори, и за размена на подароци. Двајцата лидери си размениле мечеви. Првата средба на претседателите на Русија и Северна Кореја, Владимир Путин и Ким Џонг ун, во Владивосток траела околу 2 часа. За претставниците на медиумите, отворен бил само вовдениот дел од состанокот

Склучен договор вреден 64 милјарди долари – Обнова на „Патот на свилата“

Склучен договор вреден 64 милјарди долари – Обнова на „Патот на свилата“

Денеска завршува кинескиот форум „Еден појас, еден пат“со потпишани договори вредни 64 милијарди долари. Кинескиот претседател Си Џинпинг во својот завршен говор на форумот истакна дека во сите проекти на соработката во рамки на „Појас и пат“ ќе бидат применети пазарни принципи. „Појас и пат“ е актуелен кинески надворешно политички приоритет кој има

Регионот го зафати невреме, улиците побелени од град кој паѓал 15 минути без прекин

Регионот го зафати невреме, улиците побелени од град кој паѓал 15 минути без прекин

Најавената промена во времето пристигна на Балканот, температурите нагло опаднаа а во поединечни градови побелеа од град. Во Хрватска паѓало град со големина на лежник, а паѓал околу 15 минути. Според метеоролозите нестабилно ќе биде во текот на целиот ден. Loading...

АМСМ: Од 30 до 45 минути се чека на граничните премини поради зголемен интензитет на сообраќај(Фото граничен премин Богородица)

АМСМ: Од 30 до 45 минути се чека на граничните премини поради зголемен интензитет на сообраќај(Фото граничен премин Богородица)

Од АМСМ информираат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини задржувањата за влез и излез од државата се во интервал од 30 до 45 минути. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, погледнете ја утрово фотографијата од граничниот премин „Богородица“: Loading...