притисни ентер »

Извори

Pharma News

Како да ги препознаеме анксиозните растројства?
Како да ги препознаеме анксиозните растројства?

Како да ги препознаеме анксиозните растројства?

Споделете со пријателите! Tweet Анксиозните растројства вклучуваат чести, претерани или несоодветни реакции, карактеризирани со чувство на сомнеж, интензивен страв, несигурност и беспомошност кои не се тригерирани од надворешна закана или опасност. С травот и стресните реакции им овозможуваат на луѓето соодветно да реагираат на опасни ситуации. Кај

Препораки за населението за заштита од штетни здравствени ефекти од топлотни бранови

Препораки за населението за заштита од штетни здравствени ефекти од топлотни бранови

Споделете со пријателите! Tweet На поголемиот дел од Европа ова лето му се закануваат опасни топлотни бранови, објави метеоролошкиот сервис AccuWeather во својата голема прогноза за летото што доаѓа. Л етото веќе започна во некои делови на Европа минатиот викенд со температури кои се искачија до 30 степени целизусови. Топлотните бранови би можеле да

Одговори за една љубопитна мајка со тироидизам
Одговори за една љубопитна мајка со тироидизам

Одговори за една љубопитна мајка со тироидизам

Споделете со пријателите! Tweet Може ли доењето да ми предизвика дополнителни проблеми со тироидната жлезда? З а време на породувањето или дури и во текот на доењето (лактацијата), телото на жената поминува низ низа хормонални промени. Овие промени доведуваат до промени и во функцијата на тироидната жлезда . Некои имаат нарушувања на тироидната жлезда

Исхраната и здравјето на забите на вашето дете

Исхраната и здравјето на забите на вашето дете

Споделете со пријателите! Tweet Овошјето и зеленчукот се добра алтернатива за закуска наместо храната којашто содржи јаглехидрати. Н авиките во исхраната и грижата на забите во голема мера влијаат врз здравјето на забите кај децата. Премногу јаглехидрати , шеќер (содржан во торти, колачиња, бонбони и друга слатка храна и пијалаци) и скроб може да предизвикаат

Oва е oнa што тајно сакате луѓетo да го знаат за вас

Oва е oнa што тајно сакате луѓетo да го знаат за вас

Споделете со пријателите! Tweet Хороскоп за 24 та недела : Што луѓето потајно ги интересира во врска со вас, вистини базирани на вашиот Хороскопски знак! Овен Овните сакаат да ja потенцираат нивната спонтаност, бидејќи мразат да прават долгорочни планови. Бик Бикот е сигурен и друштвен, а луѓето можат да се здружат со него кога станува збор за бизнис

Не пропуштајте оброк пред тренинг

Не пропуштајте оброк пред тренинг

Споделете со пријателите! Tweet Дали сте подготвени да одите во теретана? Не брзајте! Иако многумина од вас веројатно ја пропуштаат исхраната пред вежбање, тоа е од најголемо значење за вашето тело. Д али сте подготвени да одите во теретана? Не брзајте! Иако многумина од вас веројатно ја пропуштаат исхраната пред вежбање, тоа е од најголемо значење

Неопходни витамини и минерали во бременоста

Неопходни витамини и минерали во бременоста

Споделете со пријателите! Tweet Бременоста трае 40 гестациски седмици, и е период во животот на жената кога се случуваат голем број телесни и емоционални промени „Бременоста трае 40 гестациски седмици, сметано од првиот ден на последниот менструален циклус.“ Б ременоста е период во животот на жената кога се случуваат голем број телесни и емоционални

Кои чекори може да се презмат во насока на превенција на остеопороза?

Кои чекори може да се презмат во насока на превенција на остеопороза?

Споделете со пријателите! Tweet Последиците од остеопорозата се зголемен ризик од фрактура на коските а пред се на пршлените на ‘рбетниот столб и на колковите О стеопорозата е прогресивна коскена болест која најчесто ги погодува постменопаузалните жени и која се карактеризира со намалена коскена маса и промени во коскената минерална микроархитектура

Преспивањето напладне може да помогне за одржување на крвниот притисок

Преспивањето напладне може да помогне за одржување на крвниот притисок

Споделете со пријателите! Tweet Се чини дека пладневниот сон ги намалува нивоата на крвниот притисок исто како и другите промени во животниот стил. Н ови истражувања коишто беа презентирани на 68-та годишна научна сесија на Американскиот универзитет за кардиологија покажаа дека луѓето кои преспивале напладне имале поголема веројатност за намалување

Што ги очекува хороскопскте знаци во топлите летни денови

Што ги очекува хороскопскте знаци во топлите летни денови

Споделете со пријателите! Tweet Хороскоп за 23 та недела : Летниот период секогаш знае да биде пресвртница во животот на секој хороскопски знак, за некого поради започување на нова врска, за некого поради летна авантура која ќе се памети долго, а за некого промена на работно место. Но, што кажува хороскопскиот знак за вас? Со што ќе имате прилика да

Физичка активност и менструален циклус

Физичка активност и менструален циклус

Споделете со пријателите! Tweet Доколку спаѓате во несреќната група девојки кои страдаат од изнемоштеност и грчеви во текот на месечниот циклус, може би сметате дека треба целосно да го отфрлите вежбањето. „Наместо да се повлечете во кревет и да боледувате една недела во месецот, слушајте го сопственото тело.“ М енструалните циклуси се сосема природни,

„Junk free, guilt free” нова едукативна кампања на Виталиа за здрава исхрана без грижа на совест

„Junk free, guilt free” нова едукативна кампања на Виталиа за здрава исхрана без грижа на совест

Споделете со пријателите! Tweet Иако изборот на здрава храна е оној логичниот, неретко знаеме да посегнеме по нешто junk, вештачко и висококалорично. Б рзо темпо на живот значи и донесување брзи одлуки за исхрана во текот на денот. Иако изборот на здрава храна е оној логичниот, неретко знаеме да посегнеме по нешто junk, вештачко и висококалорично.