притисни ентер »

Извори

+Инфо

НЕМА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА ЗЕМЈАВА ВО ДЕКЕМВРИ Милошоски добил потврда од европски пратеници
НЕМА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА ЗЕМЈАВА ВО ДЕКЕМВРИ Милошоски добил потврда од европски пратеници

НЕМА ДАТУМ ЗА ПРЕГОВОРИ ЗА ЗЕМЈАВА ВО ДЕКЕМВРИ Милошоски добил потврда од европски пратеници

Земјава во декември нема да добие датум за преговори со ЕУ, ниту во првата половина на следната година, тврди пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски откако на маргините на конференцијата за трансатланска безбедност, во Вашингтон, разговарал со европски делегати. „Од разговорот со соговорниците произлегува заклучокот дека и овој декември Македонија

СТОМАТОЛОГ НА ЧЕЛО ВО ЗДРАВСТВО? Сали од Алтернатива ја мерка фотелјата на Филипче

СТОМАТОЛОГ НА ЧЕЛО ВО ЗДРАВСТВО? Сали од Алтернатива ја мерка фотелјата на Филипче

Алтернатива го сака Министерството за здравство и едно вицепремиерско место од четирите колку што постојат. И покрај тоа што Алтернатива смета дека е сè уште рано да се зборува за поделба на ресорите, неофицијални извори велат дека Беким Сали е името кое се спомнува во партиските тела за министер за здравство, објави Алсат-М. Беким Сали е стоматолог

АЛТЕРНАТИВА ВЛЕГУВА ПРАВО ВО УСТАТА НА ДУИ Следните избори би биле поразителни за партијата на Гаши?

АЛТЕРНАТИВА ВЛЕГУВА ПРАВО ВО УСТАТА НА ДУИ Следните избори би биле поразителни за партијата на Гаши?

Со отцепувањето од коалицијата со Алијанса за Албанците и со прифаќањето на предлогот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, да биде дел од владата, партијата на Африм Гаши, Алтернатива, практично ѝ прави огромна услуга на партијата на Али Ахмети, ДУИ, но по цена на политичко самоуништување, вели Владимир Божиновски од Институтот за политичко истражување

ИСТАНБУЛ НЕ ПАМЕТИ НА ВАКВО НЕВРЕМЕ Четири лица загинаа, падна саат-кулата, летаа покривите!

ИСТАНБУЛ НЕ ПАМЕТИ НА ВАКВО НЕВРЕМЕ Четири лица загинаа, падна саат-кулата, летаа покривите!

Како последица на временските непогоди во Истанбул загинаа четири лица, а 19 се повредени, јави агенцијата Анадолија. Кабинетот на гувернерот во Истанбул, повикувајќи се на податоците на Кабинетот за вонредни ситуации (АФАД), соопшти дека загинале четири лица, а меѓу нив има и странски државјанин. Наведено е дека се повредени 19 лица, меѓу кои три

ГОРДОСТА НА АВИЈАЦИЈАТА ПОТОНА ВО МОРЕТО Авионот Ф-35 важи за најмоќното орудие на НАТО

ГОРДОСТА НА АВИЈАЦИЈАТА ПОТОНА ВО МОРЕТО Авионот Ф-35 важи за најмоќното орудие на НАТО

На социјалните мрежи е објавена видео снимка, на може да се види како еден Ф-35, воен авион во составот на британската морнарица, паѓа во водата веднаш по полетувањето. Нема официјална потврда за несреќата, но од тоа што медиумите засега го имаат објавено, инцидентот се случил на британски носач на авиони, стациониран во Средоземното Море. Американскиот

12 ПОЧИНАТИ, 460 ЗАБОЛЕНИ Пет лица починале во домашни услови
12 ПОЧИНАТИ, 460 ЗАБОЛЕНИ Пет лица починале во домашни услови

12 ПОЧИНАТИ, 460 ЗАБОЛЕНИ Пет лица починале во домашни услови

Дванаесет починати и нови 460 заболени се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Направени се 2.424 тестирања, а регистрирани те нови случаи на ковид -19 се во: Скопје – 185, Прилеп – 54, Битола – 45,Кавадарци -28, Берово – 20, Куманово – 15,Гевгелија – 11, Велес – 10, Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево по 9, Кочани

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ОД ПУТИН Русија ќе мора да реагира доколку НАТО ја премине „црвената линија“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ОД ПУТИН Русија ќе мора да реагира доколку НАТО ја премине „црвената линија“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе биде принудена да реагира доколку НАТО ги премине нејзините „црвени линии“ во однос на Украина. Тој изјави дека Москва ќе го разгледа распоредувањето на одредени офанзивни ракетни капацитети на територијата на Украина како „активатор“. На инвестицискиот форум во Москва, Путин рече дека

ЗА ШТО СЛУЖИ МАЛАТА ВРАТИЧКА НА МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ? Таму ќе најдете необични предмети

ЗА ШТО СЛУЖИ МАЛАТА ВРАТИЧКА НА МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ? Таму ќе најдете необични предмети

Дали некогаш сте се запрашале за што служи малата вратичка на дното од машините за перење? Во неа завршуваат сите мали предмети, како копчиња или монети кои можат да го затнат одводот, а можеби би сакале да ги зачувате. Но, кога веќе се таму, мора да ги извадите за машината да продолжи да работи, пишува 7news . Значи тоа била тајната? А како се отвора

ЕРИКСЕН МУ КАЖУВА ЧАО НА ИНТЕР Данецот се сели онаму каде што веќе играше

ЕРИКСЕН МУ КАЖУВА ЧАО НА ИНТЕР Данецот се сели онаму каде што веќе играше

Данскиот фудбалер Кристијан Ериксен, кој доживеа срцев удар на натпреварот против Финска на Европското првенство, не се откажува од фудбалот и својата кариера ќе ја продолжи во првакот на Холандија, Ајакс. Како што објавија италијанските медиуми, фудбалерот на Интер дефинитивно нема да може повторно да го облече црно-синиот дрес поради вградениот дефибрилатор

БРОЈЧАНИКОТ ЌЕ ВРТИ И ВО ТЕТОВО Долгот на општината изнесува 24 милиони евра

БРОЈЧАНИКОТ ЌЕ ВРТИ И ВО ТЕТОВО Долгот на општината изнесува 24 милиони евра

Г радоначалникот на О пштина Тетово, Билал Касами одржа прес- конференција на која објави детали околу долговите на локалната самоуправа, како што најави на седницата на Советот. Тој потсети дека долгот е над 24 милиони евра . – За да бидеме транспарентни се подготвуваме преку монитор долгот на општината да биде видлив за граѓаните на плоштадот. Исто

ГИ ИСФРЛА МАСТИТЕ ОД ТЕЛОТО, А ТОКСИНИТЕ ОД ЦРЕВАТА Препородете го вашиот организам со овој здрав напиток

ГИ ИСФРЛА МАСТИТЕ ОД ТЕЛОТО, А ТОКСИНИТЕ ОД ЦРЕВАТА Препородете го вашиот организам со овој здрав напиток

Од утре започнувајте го секој ден со овој пијалак кој е полн со антиоксиданти, а помага и при слабеење. Напитокот се подготвува едноставно, предизвикува ситост и помага во регулирање на апетитот. Исто така, помага да го снабдиме нашето тело со витамини и минерали, спречува предвремено стареење, го подобрува варењето и помага во борбата против вишокот

ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА ЌЕ ПОЧНЕ ДА ПАЃА ОД АПРИЛ Бислимоски вели дека се очeкува да изнесува 120 евра за мегават

ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА ЌЕ ПОЧНЕ ДА ПАЃА ОД АПРИЛ Бислимоски вели дека се очeкува да изнесува 120 евра за мегават

Намалување на цените на електричната енергија може да се очекува од втората половина на април следната година, но тоа намалување е во однос на денешните, поскапени цени, а не во однос на цените од минатата година, вели за МИА од Атина претседателот на Регулаторната комсија за енергетика и водни услуги (РКЕ) Марко Бислимоски, кој претседава со Борд

ОМИКРОН-СОЈОТ КОСИ ВО ЈУЖНА АФРИКА Три пати повеќе луѓе завршиле во болница во последните две недели

ОМИКРОН-СОЈОТ КОСИ ВО ЈУЖНА АФРИКА Три пати повеќе луѓе завршиле во болница во последните две недели

И до 330 отсто повеќе граѓани на Јужноафриканската Република завршиле на болничко лекување во последните недели во провинцијата Гаутенг, а многумина веруваат дека тоа е поради малата вакцинираност. Нешто помалку од 40 отсто од 12-те милиони жители на Гаутенг имале примено прва доза, а регионот го вклучува и главниот град Јоханесбург, пренесува Нет

ЌЕ СЕ ЗАТВОРАТ ФИРМИТЕ КОИ ПРОИЗВЕДУВААТ КЕСИ Дали со 15 денари за кеса државата ќе ја намали употребата на пластиката?

ЌЕ СЕ ЗАТВОРАТ ФИРМИТЕ КОИ ПРОИЗВЕДУВААТ КЕСИ Дали со 15 денари за кеса државата ќе ја намали употребата на пластиката?

Забраната за употреба на оксоразградливите кеси и производите за еднократната употреба која стапува на сила од утре нема целосно да ги отстрани од употреба овие кеси, но ќе го намали производството од 70 до 80 отсто на 30 фирми производители на кеси. Тие велат дека со наметната цена од 15 денари која е неколкукратно повисока од производната цена нема

ПРИТВОР ЗА РОДИТЕЛИ-МОНСТРУМИ ОД СКОПЈЕ Таткото ја силувал ќерка си, мајката ја нудела по луѓе за 2.000 денари

ПРИТВОР ЗА РОДИТЕЛИ-МОНСТРУМИ ОД СКОПЈЕ Таткото ја силувал ќерка си, мајката ја нудела по луѓе за 2.000 денари

Скопјанец, татко на шест деца, извршувал обљуба со една од своите малолетни ќерки, а неговата сопруга, пак, мајка на децата, го подведувала девојчето да врши полови дејствија за паричен надомест, информираше Јавното обвинителство кое денеска издаде наредба за приведување на осомничените лица. Во акцијата приведени се три лица. Првоосомничениот татко