притисни ентер »

Извори

Поглед

Докторите плачат само пред испит
Докторите плачат само пред испит

Докторите плачат само пред испит

Кога станува збор за опасни професии, медицината не е баш полето кое прво ни доаѓа на памет. Секако, полицијата, пожарникарите, градежните работи се професии каде што работниците се соочуваат со ризици константно, но докторите? Малку се тие кои се запознаени со суштинските ризици на медицинската професија, но, од друга страна, и оние кои се, не мислам

Лавовска битка и историска победа: Македонија ја сруши Белорусија

Лавовска битка и историска победа: Македонија ја сруши Белорусија

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја забележа првата победа во историјата на Европските првенства, откако во четвриот дуел против Белорусија, по тешка и мачна борба славеше со 1-3 во сетови (25-23, 19-25, 27-29, 20-25). Феноменална партија имаше капитенот Никола Ѓорѓиев со 37 поени, Љафтов освои 15 поени, додека кај Белорусија, прво име беше

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева – секојдневно прима терапија во затворот во Шутка

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева – секојдневно прима терапија во затворот во Шутка

Влошена е здравствената состојба на поранешната специјалната јавна обвинителка Катица Јанева потврди нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска во интервјуто за ТВ21. Претходната недела во затворот во „Шутка“ каде се наоѓа Јанева речиси еден месец како третоосомничена во „Рекет“, била доставена и лекарската документација со цел здравствениот персонал да определи

Златев: На Фетаи не и се извинувам затоа што ја сметам за еден од главните подривачи на правниот систем во Македонија

Златев: На Фетаи не и се извинувам затоа што ја сметам за еден од главните подривачи на правниот систем во Македонија

Се извинувам на секој оној кој во мојот статус пронашол било каква дискриминација. Всушност, тоа што некој видел дискриминација во моите залагања за европски вредности и еманципирани жени (кои смеат да пијат) – не би требало да е мој проблем, ама ете… нек ви буде… На Фатиме Фетаи не и се извинувам, затоа што ја сметам за еден од главните подривачи

Тричковски со недолични коментар за децата на Мицкоски – Јоци прашува: Има ли соодветни институции за пензионеров

Тричковски со недолични коментар за децата на Мицкоски – Јоци прашува: Има ли соодветни институции за пензионеров

„Кога му се родиле децата, Мицковски отишол на Телма и изјавил дека за се е виновен Заев“. Ова на фејсбук го напиша новинарот Бранко Тричковски кој постојано е критички настроен кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Говорот на Тричковски кој го окрактеризираа како „говор на омраза“ го коментираше и новинарката Јорданка Ивановска Јоци. Еве што напиша таа на

Мицкоски: Добро утро Македонијо, ќе посведочиме за уште еден криминално рекетарски скандал
Мицкоски: Добро утро Македонијо, ќе посведочиме за уште еден криминално рекетарски скандал

Мицкоски: Добро утро Македонијо, ќе посведочиме за уште еден криминално рекетарски скандал

Уште еден ден од “животот” на Заев кој станува пекол. На почеток на денот, а бензините поскапеле, владата ги задолжува граѓаните за 61 милиони евра, и веројатно ќе посведочиме за уште некој криминално рекетарски скандал. Добро утро Македонијо! Оставка, ПредвремениИзбори, ОбноваНаМакедонија, напиша претседателот на ВМРО-ДПМНЕ на неговата официјална

Потресна приказна на две момчиња: Мајка ни не напушти и не планира да се врати, кога таткото е на работа брат ми готви за да јадеме

Потресна приказна на две момчиња: Мајка ни не напушти и не планира да се врати, кога таткото е на работа брат ми готви за да јадеме

Азур и Омер Хусејновиќ, момчиња кои ги оставила мајка им, ја раскажуваат својата тага и ја отвориле својата детска душа. Мајка им со сестра им отишла во Германија, а тие останале да живеат со татко им, раскажуваат во емисијата „Исполни ми ја желбата“. Престојуваат во колективниот центар Караула, во Живинице ( град во североисточна Босна и Херцеговина,

Поучна приказна ќе те натера да го цениш убавото во твојот живот

Поучна приказна ќе те натера да го цениш убавото во твојот живот

Слепото момче седеше на скалите пред една зграда со шешир до своите нозе. Тоа држеше мала табличка со натпис: Јас сум слеп! Ве молам помогнете ми! Во шеширот имаше само неколку монети. По улицата одеше еден човек. Тој извади неколку монети од џебот и ги фрли во шеширот до момчето. После тоа мажот ја зеде табличката, ја сврти од другата страна и напиша

Малите партии бараат промена на изборниот модел во Македонија една изборна единица – меѓу нив и Амди Бајрам

Малите партии бараат промена на изборниот модел во Македонија една изборна единица – меѓу нив и Амди Бајрам

Во Собранието на Македонија е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник. Групата, како што информираат од Иницијативата, е формирана на средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, од пратеници кои се залагаат за пропорционален изборен модел

Јоци до Фонд и Влада: Вие сте бирократчиња кои ветуваа живот, но ги заборавија ветувањата откако седнавте во фотелји

Јоци до Фонд и Влада: Вие сте бирократчиња кои ветуваа живот, но ги заборавија ветувањата откако седнавте во фотелји

По објавата за протест утре, Жане, денеска доби повик од Влада и од Фонд, со ветување дека ќе и’ го решат проблемот. И во тој дух, го одложи протестот. Колку типично за бирократчиња кои ветуваа #живот, но ги заборавија ветувањата само што седнаа во фотелји. Веднаш ги фати паника вчера. Значи, дечки, Жане ве чека за одговор до петок. Толку. После ви

Маж и ја плаќа по 13 евра на час за да го гледа нивното дете и да се грижи за куќата: После една година побарала покачување

Маж и ја плаќа по 13 евра на час за да го гледа нивното дете и да се грижи за куќата: После една година побарала покачување

Мелиса Перто и нејзиниот сопруг се рамноправни партнери. Двајцата работеле полно работно време, тој како консултант во дигитална компанија, таа како пишувач по што еднакво придонесувале за домашниот буџет. Потоа на свет дошол нивниот син и многу нешта се промениле. – Бев психички и физички исцрпена од доење и домашни обврски. Ја изгубив некогашната

Мажот ме плаќа 13 евра на час за да бидам добра домаќинка, но еве зошто после година дена побарав покачување

Мажот ме плаќа 13 евра на час за да бидам добра домаќинка, но еве зошто после година дена побарав покачување

Мелиса Перто и нејзиниот сопруг се рамноправни партнери. Двајцата работеле полно работно време, тој како консултант во дигитална компанија, таа како пишувач по што еднакво придонесувале за домашниот буџет. Потоа на свет дошол нивниот син и многу нешта се промениле. – Бев психички и физички исцрпена од доење и домашни обврски. Ја изгубив некогашната

Колев преку промотивно видео го најави следниот чекор на ГДУ – Битола е нашата следна дестинација

Колев преку промотивно видео го најави следниот чекор на ГДУ – Битола е нашата следна дестинација

Претседателот на партијата Граѓанско Демократска Унија-ГДУ, Петар Колев преку промотивно видео објавено на неговата facebook страна го најави следниот чекор на неговата партија. Граѓанско Демократската Унија во сабота 21 септември ова година ќе го промовира својот 5-ти поред локален клуб во градот на конзулите Битола. На промоцијата ќе бидат претставени

Колумна на Петар Марков: Докторите плачат само пред испит

Колумна на Петар Марков: Докторите плачат само пред испит

Кога станува збор за опасни професии, медицината не е баш полето кое прво ни доаѓа на памет. Секако, полицијата, пожарникарите, градежните работи се професии каде што работниците се соочуваат со ризици константно, но докторите. Малку се тие кои се запознаени со суштинските ризици на медицинската професија, но, од друга страна, и оние кои се, не мислам

Колумна на Д-р Петар Марков: Докторите плачат единствено пред испит

Колумна на Д-р Петар Марков: Докторите плачат единствено пред испит

Кога станува збор за опасни професии, медицината не е баш полето кое прво ни доаѓа на памет. Секако, полицијата, пожарникарите, градежните работи се професии каде што работниците се соочуваат со ризици константно, но докторите. Малку се тие кои се запознаени со суштинските ризици на медицинската професија, но, од друга страна, и оние кои се, не мислам