притисни ентер »

Извори

Популарно

Петочки Midday Madness забава со KiNK од 17 часот во Three Kitchen & Bar
Петочки Midday Madness забава со KiNK од 17 часот во Three Kitchen & Bar

Петочки Midday Madness забава со KiNK од 17 часот во Three Kitchen & Bar

По некое време, повторно журка продуцирана по светски стандарди со врвен артист, KiNK 20-ти септември, петок, во Three Kitchen & Bar со почеток од 17 часот. KiNK е еден од најбараните продуценти во хаус музиката, артист со исклучетелен талент и богати способности. Навистина посебен музички креатор. Тој се истакнува истовремено со своите продукции и

Во четврток почнува „Вино фест“ пред Веро центар

Во четврток почнува „Вино фест“ пред Веро центар

Специјално селектирани вина и различни деликатеси, зачинети со музиката на реномирани домашни изведувачи, ќе бидат во фокусот на годинешното издание на „Вино фест 2019“ што од 19 до 21 септември (од четврток до сабота) ќе се одржува на отворениот паркинг пред Веро центар во Скопје. Настанот „Вино фест“, кој традиционално го организира компанијата „Веропулос“

Само уште неколку денови до концертот на David Garrett во А1 Арена Борис Трајковски

Само уште неколку денови до концертот на David Garrett во А1 Арена Борис Трајковски

Започна одбројувањето на последните денови до Големиот концерт на David Garrett кој ќе се случи на 25 Септември во А1 Арена Борис Трајковски. “Ѓаволот на виолина”, како што многумина го нарекуваат ветува дека на 25 Септември во Скопје на своите обожаватели ќе им приреди една незаборавна музичка вечер. “Со нетрпение ја очекувам турнејата”–UNLIMITED-GREATEST

DERUN MUSIC во склоп на Intermezzo Music Rituals – незаборавна скопска журка по рецепт на оние од „Скорпиос“ – Миконос!

DERUN MUSIC во склоп на Intermezzo Music Rituals – незаборавна скопска журка по рецепт на оние од „Скорпиос“ – Миконос!

Во петок, во рамки на музичкото патување под мотото Intermezzo Music Rituals гостуваат DERUN MUSIC – диџеите на „Скорпиос“, кои со себе ја носат вибрацијата на островот Миконос, а во Скопје ни доаѓаат по одличната, минатонеделна забава со неповторливиот Lannka, чиј настап уште долго ќе се прераскажува. „Скорпиос“, инаку го носи епитетот за најдобар

Освести се човеку!!!
Освести се човеку!!!

Освести се човеку!!!

Она што е присутно со своето неприсуство – е, токму тоа понекогаш ме инспирира да создавам во времето што се движи низ нас и во нас…како во бескрајни вртлози. Сакам да се движам во таа безвременост, нечујно и неприметливо, но, копнеам да направам барем нешто за да остане печат на нашето изживеано и преживеано…. Се почесто се прашувам – дали во овој

Трчај бе – нов спектакл во спортскиот календар на Битола

Трчај бе – нов спектакл во спортскиот календар на Битола

Точно 770 пријавени натпреварувачи од 10 земји, меѓу кои македонската атлетска елита и актуелната балканска шампионка, викендов ја истрчаа Битола на првата градска трка Трчај бе, организирана од група ентузијасти кои решија Битола да стане град на трчачи. “И се случи Трчај бе на Битола, успеавме да го организираме најмасовниот спортски настан кој некогаш

Младите откриваат нов јазик на меѓусебно разбирање – танцот

Младите откриваат нов јазик на меѓусебно разбирање – танцот

Танцот отсекогаш бил значаен дел од човековата култура. Некои археолошки откритија покажуваат дека тој постоел во Индија пред 9.000 години и Египет пред 5.300 години. Во модерно време, кога живееме динамично и брзо, кога исхраната не ни е секогаш на највисоко ниво и кога не сме активни физички, танцот е клучен, посебно кај младите. Влијанието на танцот

Јубилејното издание на „Браќа Манаки“ отворено со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман

Јубилејното издание на „Браќа Манаки“ отворено со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман

Битола започна да дише со фестивалот „Браќа Манаки“. На црвениот килим пред Центарот за култура поминаа бројни странски и домашни филмски работници, режисери, кинематографери, членови на меѓународното жири како и претставници на највисокиот политички врв на земјата, јавни личности и голем број битолчани. Пред да стигнат на црвениот килим гостите и

Пристигнува „СКОПСКО IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

Пристигнува „СКОПСКО IPL“ – првото крафт пиво од Пивара Скопје

Пивара Скопје започна со производство на ново пиво – „СКОПСКО IPL“, прво од ваков вид на македонскиот пазар. Најновата бренд екстензија на СКОПСКО претставува автентично „крафт“ пиво, што како термин во пивската индустрија се користи за пива со уникатни карактеристики кои се резултат на употребата на квалитетни состојки во производството и голема умешност

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело, Едвард Лакман пристигна во Македонија

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело, Едвард Лакман пристигна во Македонија

Со големо задоволство ве известуваме дека еден ден пред почетокот на 40-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Северна Македонија пристигна Едвард Лакман, годинашнит лауреат на Златна камера 300 за животно дело. Тој на скопскиот аеродром пристигна утринава. Задоволен е што утревечер ќе му биде врачена

Звуците на чаршијата од 16 до 18 септември во Скопје

Звуците на чаршијата од 16 до 18 септември во Скопје

Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17 и 18 септември (понеделник, вторник и среда) ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел, веќе неколку години, да ја заживее чаршијата преку концерти од сите жанрови, перформанси, фолклорни настапи, поезија, ликовна колонија и презентација на стари занаети

Intermezzo Music Rituals продолжува и оваа сабота – следува сетот на LANNKA

Intermezzo Music Rituals продолжува и оваа сабота – следува сетот на LANNKA

Оваа сабота нашето музичко патување патување во рамки на Intermezzo Music Rituals продолжува со звуците на LANNKA, талентираниот артист кој доаѓа од Атина и е еден од творците на епските забави во култниот „Скорпиос“ на Миконос. Неговите сетови започнуваат од Ориентот, патуваат низ Блискиот Исток и кулминираат со дип бас линијата на Африка. Ум загубен

Нова, различна и модерна: Погледнете ја Дани Димитровска во новиот спот

Нова, различна и модерна: Погледнете ја Дани Димитровска во новиот спот

Дани конечно се враќа на своето. По албумот „Град за љубов“ со поп-џез призвук, една од највредните пејачки на нашата естрада се враќа на својот претпознатлив рок-стил и ви го претставува најновото музичко остварување од „купчето“ нумери кои допрва ќе ги слушнете. Новата рок-тема носи наслов „Четири ѕида“ и очекувано како автори се потпишуваат брачниот

Васил Гарванлиев: Најголем предизвик е да споделам искрена емотивна приказна (ИНТЕРВЈУ)

Васил Гарванлиев: Најголем предизвик е да споделам искрена емотивна приказна (ИНТЕРВЈУ)

Македонскиот исклучителен баритон Васил Гарванлиев, кој кариерата успешно ја гради на меѓународните сцени (Чикаго, Милано, Торонто, Лондон) во сферата на класичната музика, но и во водите на поп-музиката, ќе настапи во улогата на Енеј на премиерата на барокната опера „Дидо и Енеј“ која ќе се случи во Камерната сала на Филхармонија на 20 септември во