притисни ентер »

Извори

Порта

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето
Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја следеа наставата, ОУ „Санде Штерјоски“ во Кичево, целосно го смени својот лик. На спроведувањето на оваа идеја работеа околу 30 ученици од повисоките одделенија, предводени од наставникот по ликовно воспитување м-р Енвер Селими,

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Видео на кое не можете а да не пуштите солзи…. © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од фатална несреќа за 37% и ризикот од повреда на главата за 69% Ставај кацига кога возиш! © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат многу пари и време. Во поново време се` позастапен е трендот од стари работи да се прават нови, па така и овој човек направил нешто неверојатно со стара гума. Ја закопал во дворот, ја обложил со фолија и украсен камен, а крајниот резултат

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. Ќе дува североисточен ветер, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 34 степени, а УВ индексот 7. Во Скопје во попладневниот дел најавуваат нестабилно

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда
Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата личност успеавте да остварите позитивен емотивен однос и добра комуникација. Можна е вртоглавица. БИК Не се посветувајте на нови работни задачи денес бидејќи не ви е лесно ниту да ги завршите и оние најосновните. Потребен ви

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година од животот. 4-минутното видео започнува со реченици на родители упатени кон нивните ќерки, како „Нема да почивам во мир сè дури не се омажиш“ , „Премногу си пребирлива“ и „Тврдоглава си“ . Фразата „Sheng nu“, која кај нас

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите дури минимум од планираното. Пред вас е период во кој ќе имате нови случувања на љубовно поле. Водете сметка за стомакот. БИК Може да се надевате дека ќе успеете да ги преболите проблемите и да ги исправите пропустите кои сте ги направиле

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите дури минимум од планираното. Пред вас е период во кој ќе имате нови случувања на љубовно поле. Водете сметка за стомакот. БИК Може да се надевате дека ќе успеете да ги преболите проблемите и да ги исправите пропустите кои сте ги направиле

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе помогаат

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе помогаат

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од нашиот кичевски Манастир – Св.Пречиста Богородица . За таа цел организиран е превоз за сите кои ќе пружат помош. Понесете соодветен алат за работа. Тргнувањето за двата дена е од 07:00 часот на утро од следните локации: Раштански

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува во текот на ноќните часови, почнувајќи од 8 часот навечер, па се до раните утрински часови. Ова е прва систематска дезинсекција во Општина Кичево спроведена летово. – Согласно Законот за заштита на населението од

Note 10 PRO се очекува да биде телефон на годината!

Note 10 PRO се очекува да биде телефон на годината!

Протекоа фотографии за изгледот на долгоочекуваниот премиум телефон од Samsung . Note серијата секогаш била најдоброто од корејскиот производител, а оваа година се очекува јубилејното десетто издание да донесе многу подобрувања во однос на претходникот. Note 10 Pro ќе има отпечаток на прсти вметнат во самиот дисплеј, edge – edge екран и на задната

Еве како само 2 намирници ќе ви помогнат да ги „светнете“ садовите!

Еве како само 2 намирници ќе ви помогнат да ги „светнете“ садовите!

Не ви требаат скапи хемикалии за да ги исчистите бакарните садови. Тоа можете да го направите со само две намирници – сол и винска киселина. Деталната постапка погледнете ја во видеото подолу: © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината

Ова се 10-те најнеобични парови и дефинитивно нема да ви е јасно како успеале да се спојат!

Ова се 10-те најнеобични парови и дефинитивно нема да ви е јасно како успеале да се спојат!

Видео компилација од најнеобични парови кои дефинитивно нема да ви разјаснат како се „фатиле“ 🙂 © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Нема да ви се допадне: Погледнете што му прават цигарите на вашето лице

Нема да ви се допадне: Погледнете што му прават цигарите на вашето лице

Време е да кажете НЕ на цигарите, а причините се добро познати… © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.