притисни ентер »

Извори

Порта3

Првата 3D печатена куќа во источна Европа, е направена во Чачак
Првата 3D печатена куќа во источна Европа, е направена во Чачак

Првата 3D печатена куќа во источна Европа, е направена во Чачак

Првата 3D печатена куќа во Србија „Прото дом“ е претставена во Научно-технолошкиот парк во Чачак. Таа е првата таква куќа направена со современа технологија во источна Европа. Куќата подготвена за вселување направена е за 24 часа. Со идеја да прават печатени куќи со помош на  3D технологија и тоа први во источна Европа, Никола Ракиќ и Милош Јовановиќ

Убавите згради убаво стареат

Убавите згради убаво стареат

На ист начин како што некои споменици се издигнуваат над градовите домаќини, речиси како ангели чувари (Статуата на слободата во Њујорк, споменикот „Мајката татковина повикува“ во Волгоград, Христос спасителот во Рио де Жанеиро), така се издига и Западната порта на Белград или „Генекс“ кулата над Нов Белград. Но „Генекс“ не е архетип, тоа е објект

Полскиот дипломат Андреј Лорковски, нов директор на Енергетската заедница

Полскиот дипломат Андреј Лорковски, нов директор на Енергетската заедница

Полскиот дипломат Артур Лорковски же го води Секретаријатот на Енергетската заедница во наредните три години. Тој го замени Јанез Копач после неговииот деветогодишен мандат. Одлуката за новиот директор ја донесе Министерскиот совет на Енергетската заедница на состанокот одржан во Белград на крајот од минатиот месец. Мандатот на новиот директор започна

Безвременскиот глазиран порцелан на Џио Понти

Безвременскиот глазиран порцелан на Џио Понти

Џовани „Џио“ Понти (1891 – 1979) италијански архитект, индустриски дизајнер, дизајнер на мебел, уметник, учител, писател и издавач. Во текот на својата кариера, која траеше шест децении, Понти изгради повеќе од сто објекти во Италија и во остатокот од светот. Дизајнирал значителен број предмети за украсна уметност и дизајн, како и мебел. Благодарение

„Патека на перспективи“ на Snøhetta над Инсбурк

„Патека на перспективи“ на Snøhetta над Инсбурк

Доживувањето на драматичниот планински хоризонт кој се издига над градскиот урбан пејзаж не е задоволство само за планинарите. Град во планина, планина во град – синергии што се надополнуваат. Секојдневната градска врева се чини далечна, иако се наоѓа на само неколку минути возење. Пешачењето под врвовите на еден од најпознатите планински венци го

Зимска идила во ресторан во Шведска
Зимска идила во ресторан во Шведска

Зимска идила во ресторан во Шведска

Архитектурата на ресторанот „Бјорк“ тежнее кон експресивна изразеност, ја нагласува поетичноста на пределот и му додава одредено ниво на ирационалност и бајковитост. Архитектите од бирото Мurman Аrchitects создале дело кое не е само врамен простор, туку објект кој ги преминува своите утилитарни граници и станува жив, еластичен, пулсирачки. Планинскиот

Бескраен океан: Најголемиот аквариум во светот во кој ќе запливаат 68.000 животни

Бескраен океан: Најголемиот аквариум во светот во кој ќе запливаат 68.000 животни

SeaWorld Abu Dhabi, огромниот воден парк во Обединетите Арапски Емирати, ќе ги отвори своите врати следната година на островот Yas и ќе им овозможи на посетителите да влезат во чудесниот простор од 183.000 квадратни метри, посветен на живиот свет во океаните и морињата. Уште сега големо внимание привлекува изградбата на најголемиот затворен аквариум

Храна, вино и прекрасен ентериер на хотелот Palazzo Margherita

Храна, вино и прекрасен ентериер на хотелот Palazzo Margherita

Хотелот Palazzo Margherita се наоѓа во Берналди, мало гратче на југот на Италија и дефинитивно припаѓа на оние места кои едноставно мора да се почувствуваат со сите сетила. Станува збор за вистинска палата од 19 век, изградена во 1892 година од семејството Маргарита, а неодамна целосно реновиран од познатиот режисер Френсис Форд Копола во соработка

На 3500 метри височина: Највисоката соба во Европа која може да се изнајмува преку Airbnb

На 3500 метри височина: Највисоката соба во Европа која може да се изнајмува преку Airbnb

Во височините на планинскиот венец на Алпите, поточно на височина од 3500 метри, сместена е највисоката соба во Европа која се наоѓа во понудата на интернетската платформа Airbnb. Собата е сместена во футуристичката жичарница Punta Helbronner во Италија, која со години се смета за највисока во Европа. Во очи на почетокот на скијачката сезона, Airbnb

Утре „Изгубени модернистички утопии?“, перформативен настан во јавен простор

Утре „Изгубени модернистички утопии?“, перформативен настан во јавен простор

Перформативниот настан во јавен простор „Изгубени модернистички утопии?“ ќе се одржи на 4.12.2021 (сабота) од 12:00 часот во близина на објектот зграда на поранешна месна заедница во Тафталиџе, спроти основното училиште „Јан Амос Коменски“, ул.„Варшавска“ бр.23 . Настанот е продуциран од организацијата „Факултет за работи што не се учат – ФР~У“. Произлезен

Протестот „Стоп за висококатници во центарот на Скопје“ одложен за понеделник

Протестот „Стоп за висококатници во центарот на Скопје“ одложен за понеделник

Од Зелен хуман град (ЗХГ) известуваат: „Во знак на сочувство со загинатите во автобуската несреќа чии посмртни останки денес ќе бидат пренесени во Македонија и кон нивните семејства, одлучивме да го одложиме протестот против изградба на висококатници во Центар закажан за 16 часот пред зградата на Јавното обвинителство. Петок нека биде ден за сочувство

„Животни кои одмараат“

„Животни кои одмараат“

Софија Лагерквист и Ана Линдгрен од Шведска се сопственички на дизајнерското студио „Фронт“ со седиште во Стокхолм. Развиваат интересни дизајнерски парчиња за брендови ширум светот, а некои од нив ги претставуваат во Galerie Kreo во Париз и Friedman Benda во Њујорк. Нивната работа може да се најде во колекциите на Музејот за дизајн Витра, МоМА Њујорк

Болница која ги третира своите пациенти како гости

Болница која ги третира своите пациенти како гости

Миланското биро Matteo Thun & Partners и германската архитектонска фирма HDR Germany проктираа ново крило на најголемиот ортопедски центар во Германија, Waldkliniken Eisenberg. Имено, Matteo Thun & Partners победија на меѓународниот конкурс за дизајн за новото болничко крило во 2013 година, а потоа одлучиле да соработуваат на проектот со HDR Germany,

„Zero è buono“: Новак Ѓоковиќ промовира автомобил со нулта емисија

„Zero è buono“: Новак Ѓоковиќ промовира автомобил со нулта емисија

Ако во реклама ставите еден од најдобрите италијански актери и светскиот рекет број еден се добива ефектен и симпатичен спот. Пежо го направи тоа за да го промовира својот нов автомобил со нулта емисија. Во спотот на Пежо, на италијански, го гледаме популарниот италијански актер Стефано Акорси како игра тенис на земјена подлога, или барем, се обидува

Мобилни сауни: Скандинавски дизајн во служба на здравјето

Мобилни сауни: Скандинавски дизајн во служба на здравјето

Како составен дел од културата на нордиските земји, сауните стануваат сè попопуларни ширум светот поради бројните позитивни ефекти што ги имаат врз физичкото и менталното здравје. Данскиот архитект Јакоб Гејт, ко-основач на компанијата Native Narrative & Scandinavian Sauna, сега отиде чекор понатаму и разви проект за сауна кој ја комбинира транспортната