притисни ентер »

Извори

Пост

По невремето попладнево, поплавени неколку објекти во Неготино
По невремето попладнево, поплавени неколку објекти во Неготино

По невремето попладнево, поплавени неколку објекти во Неготино

Поплавени се неколку објекти во Неготино, како последица на невремето кое попладнево го зафати градот, а на пожарникарите на помош им дојдоа и колегите од Кавадарци. Оваа информација за МИА ја потврди Иле Илиев, командир на неготинската Територијална противпожарна  единица. – Со пумпи  црпевме вода од неколку објекти во градот. Дадовме се од себе за

УШТЕ ЕДЕН РУСИН ВО „ЦРВЕНО-ЦРНО“: Павел Атман е нов вардарец!

УШТЕ ЕДЕН РУСИН ВО „ЦРВЕНО-ЦРНО“: Павел Атман е нов вардарец!

Уште еден руски репрезентативец, средниот бек Павел Атман е новиот играч на Вардар. Ракометарот, кој за нас е добро познат од времето кога го носеше дресот на Металург, сега одново се враќа во Скопје, а со европскиот првак потпишал договор на две години. Атман денеска стави крај на соработката со бундеслигашот Хановер, а Скопје и Вардар веќе во неколку

Сеад Кочан на 17. јули оди во затвор на 4 години и 8 месеци

Сеад Кочан на 17. јули оди во затвор на 4 години и 8 месеци

Сеад Кочан на 17. јули треба да почне да ја одлежува казната затвор во траење од 4 години и 8 месеци за предметот „Труст“. Ова е одлука на Основниот кривичен суд – Скопје, надлежен надлежен да постапува по предметот од обвинителството, кој изготви и достави упатен акт за обвинетиот кој со правосилна пресуда е осуден на ефективна казна затвор. Кочан

СДСМ: Милошоски dа си поднесе оставка од функцијата пратеник

СДСМ: Милошоски dа си поднесе оставка од функцијата пратеник

„Милошоски лажеше додека беше на власт, денес лаже и во опозиција, на штета на сопствената држава. Милошоски, најнеуспешниот поранешен министер за надворени, потона во сопствената лажна вест. Лагите на Антонијо Милошоски дека дури 7 земји членки биле против нашата држава да ги започне преговорите со ЕУ и официјално се демантирани. Се потврди дека пратеникот

Еуфорија во Форино, со зурли и тапани се слави пласманот во Втората лига 🎥

Еуфорија во Форино, со зурли и тапани се слави пласманот во Втората лига 🎥

Со денешната победа од 5:1 против Фортуна, меч кој се одржа на Градскиот стадион во Тетово, екипата на Вардар Форино и официјално стана член на Втората Лига – Запад. А како беше прославен успехот во Форино – погледнете на видеата. Извор: https://sportmedia.mk/ Post Views: 1

Родителите и МОН се договорија: Нема приемен испит во гимназијата „Орце Николов“
Родителите и МОН се договорија: Нема приемен испит во гимназијата „Орце Николов“

Родителите и МОН се договорија: Нема приемен испит во гимназијата „Орце Николов“

Во гимназијата Орце Николов во Скопје  ќе нема приемен испит, односно квалификациско тестирање за селекција поради надминат број кандидати за упис во прва година. Сите полуматуранти со 5.0 успех во основно образование кои конкурираа на првото јунско пријавување ќе бидат примени во гимназијата и распределени во деветте паралелки колку што се планирани

ОФИЦИЈАЛНО: Љоретне се прости од Реал и премина во Атлетико

ОФИЦИЈАЛНО: Љоретне се прости од Реал и премина во Атлетико

Атлетико Мадрид го компетира трансферот на младиот играч за врска Маркос Љоренте од Реал Мадрид. Сумата што „јорганџиите“ ќе му ја исплатат на градскиот ривал изнесува 40 милиони евра, а фудбалерот потпиша петгодишен договор. Овој фудбалер никогаш не бил во плановите на Зинедин Зидан, а покрај се подобриот Касемиро немаше шанса да избори стандарно

Предавање „Илјада маргини“ на Артан Садику вечерва на КРИК

Предавање „Илјада маргини“ на Артан Садику вечерва на КРИК

Годинешниот КРИК – фестивал за критичка култура продолжува вечерва во 20 часот во Чифте амам со предавањето со наслов „Илјада маргини“ на Артан Садику, истражувач, истражувач, теоретичар и активист, кој има докторат по филозофија. Негови примарни научни интереси се теориите на субјектот, феминизмот, радикалните практики во политиката и уметноста. Садику

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Првиот електричен автомобил ЗАС Г20 произведен и развиен во нашата земја се најде на страниците на „Њујорк тајмс“ опишувајќи го како трансформација на малиот култен автомобил „Застава 750“ од времето на социјализмот во возило од електричната ера. ЗАС Г20 е развиен од македонската компанија „ВВ Класик карс“ со помош од Фондот за иновации и технолошки

Столе се пофали: Карачиќ дојде во Скопје да ја бара петката

Столе се пофали: Карачиќ дојде во Скопје да ја бара петката

Игор Карачиќ пристигна во Скопје за да бара „дозвола“ од Столе Стоилов за бројот пет во неговиот нов клуб Келце. Хрватскиот репрезентивец по седум години минати во Скопје, сега ќе се пресели во Полска, но и натаму останува другар со Стоилов. Откако по промоцијата официјално го праша Стоилов дали може да го земе дресот со број пет, сега пристигна во

Унгарски суд осуди на доживотен затвор четири лица

Унгарски суд осуди на доживотен затвор четири лица

Унгарски суд денеска правосилно осуди на доживотен затвор четири лица одговорни за смрт на 71 мигрант, чии тела беа пронајдени во камион, оставен на автопат во Австрија во август 2015 година. Судијата Ерик Мезолаки изјави дека тројца од криумчарите ќе немаат можност за помилување, додека четвртиот ќе одлежи најмалку 30 години затвор. Осудени се Авганистанец,

Малезија не ги прифаќа резултатите за срушениот авион во кој загинаа 298 патници

Малезија не ги прифаќа резултатите за срушениот авион во кој загинаа 298 патници

Малезискиот премиер ја оцени одлуката како „смешна“ дека ќе им се суди на тројца Руси и еден Украинец за несреќата на авионот МХ17 на „Малезија Ерлајнс“ кој во 2014 година со проектил беше срушен во областа околу Доњецк (Украина). Судењето се одвива во Холандија. „Многу сме незадоволни дека тоа од почеток е претворено во исполитизирана афера за да

Скопје: Одбележан Меѓународниот ден на бегалците

Скопје: Одбележан Меѓународниот ден на бегалците

СКОПЈЕ (АА) – Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје го одбележа Меѓународниот ден на бегалците, при што се доделени сертификати за студентите кои успешно ја завршија практикантската работа во рамките на „правната клиника“, јавува Anadolu Agency (AA). Освен студентите и професорите, на овој настан присуствуваа и претставници на Агенцијата на

Арсовски: Анѓушев е еден од најзаслужните за уништувањето на Македонија, има многу причини поради кои мора да си оди

Арсовски: Анѓушев е еден од најзаслужните за уништувањето на Македонија, има многу причини поради кои мора да си оди

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски, денеска на прес-конференција истакна пет причини поради кои вицепремиерот Кочо Анѓушев мора да си замине од функцијата. „Најнеспособната Влада во историјата на Република Македонија, предводена од најнеспособниот премиер Зоран Заев е пред реконструкција која што не ветува ништо ново и не ветува ништо подобро

Јевтоски „раскина“ со Арсенал Киев и го тужи поради неисплатени плати

Јевтоски „раскина“ со Арсенал Киев и го тужи поради неисплатени плати

Стефан Јевтоски не е повеќе дел од Арсенал Киев. Тој го раскина договорот со тимот, и дури го даде на суд поради неисплатени плати во последните шест месеци. Тој ова го изјави во интервју за казахстанскиот „Футбум“. „Атмосферата во екипата беше катастрофална. Играчите не сакаа да се гледаат еден со друг. Јас во целина имав нормални односи со сите.