притисни ентер »

Извори

Прес 24

МВР: Арсовска е надлежна да го регулира сообаќајот во Скопје - нека си ги научи надлежностите
МВР: Арсовска е надлежна да го регулира сообаќајот во Скопје - нека си ги научи надлежностите

МВР: Арсовска е надлежна да го регулира сообаќајот во Скопје - нека си ги научи надлежностите

Сообраќајот на раскрсниците во Скопје е надлежност на Градот, службите на Арсовска го создадоа метежот, а МВР го расчисти, велат од полицијата во писмено соопштение испратено вечерва „Наместо да бара објаснување од МВР и да ги дезинформира граѓаните со произволни Фејсбук статуси, градоначалничката на град Скопје Данела Арсовска да почне да си ја врши

Трајанов: Јас не поддржувам трансфер на пратеници и сум голем противник на политички пазарења

Трајанов: Јас не поддржувам трансфер на пратеници и сум голем противник на политички пазарења

Лидерот на Демократскиот Сојуз Павле Трајанов реагира на изјавата на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во која го нарече „последниот бастион на СДСМ“ „Во интерес на објективно информирање на јавноста, сакам да укажам дека јас сум претседател на Демократскиот сојуз, автентична политичка партија и моето дејствување, како и на партијата

Протуѓер сведочеше против Груевски: Ми рече дека купил плац на Водно ама сакаше да живее во Сопшите

Протуѓер сведочеше против Груевски: Ми рече дека купил плац на Водно ама сакаше да живее во Сопшите

Поранешниот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и на Владата, Мартин Протуѓер денеска сведочеше пред судот за случајот Плацеви на водно. „Би сакал да појаснам дека од 2005 година имавме коректен однос. Сме дискутирале на најразлични теми поврзани со секојденвниот живот, од политички до приватни теми. Се сеќавам дека во повеќе наврати зборувавме за тоа

ВМРО-ДПМНЕ: Власта бара продолжен кабел за да го обвини за несреќата во Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта бара продолжен кабел за да го обвини за несреќата во Бугарија

Трета недела одминува од катастрофалната автобуска несреќа во која 45 лица трагично ги загубија животите, а власта на СДСМ и ДУИ нема одгвоор како е возможно автобус без извод од лиценца 140 пати да ја напушти границата? - прашуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во писмено соопштение „МВР и Царина молчат како е можно табличката на кобниот автобус на Беса

ДВ: Зошто во Германија храната е поевтина отколку во Македонија?

ДВ: Зошто во Германија храната е поевтина отколку во Македонија?

Македонија беа замрзнати цените на основните прехранбени производи. Колку е тоа делотворно и зошто Германија не го практикува? За да даде одговор „ Дојче Веле “ направи споредба на цените на прехранбените производи во двете земји, при што испадна дека кај нас многу од нив се поскапи. Цените во Германија Репортер на Дојче веле во вторникот посети маркет

Утре и задутре исклучувања на струја во Скопје
Утре и задутре исклучувања на струја во Скопје

Утре и задутре исклучувања на струја во Скопје

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Сопиште, Аеродром, Центар, Студеничани, Зелениково, Бутел и Кисела Вода, соопштуваат од РЦУК – Скопје. Во периодот од 11:30 до 14:30 часот без напојување со електична енергија корисниците од дел ул.14 и ул.16 во

Стоиљковиќ до Бучковски: Е Буле, Буле додека траеше „србизацијата“ народот и јазикот беа македонски, а сега?

Стоиљковиќ до Бучковски: Е Буле, Буле додека траеше „србизацијата“ народот и јазикот беа македонски, а сега?

„Додека траеше процесот на србизацијата државата се викаше Македонија, народот беше македонски, а и службениот јазик беше македонски. Сега, нели, кога расчистивте (со) србизацијата, државата се вика Северна Македонија, народот е северномакедонски, а јазикот во воспоставената јазична федерација е со тенденција да стане бугарски со српски примеси. Е

Уапсени тројца Македонци во Белград

Уапсени тројца Македонци во Белград

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Белград расветлија повеќе кривични дела „тешки кражби“ и приведоа тројца државјани на Македонија, од кои едниот има и српско државјанство јави дописникот на МИА од Белград. Полицијата ги уапси Б.С. (24), Б.Н.(31) и А.К. (23), кои се сомничат дека во текот на ноември и декември годинава провалиле во

Министерството за правда демантира: Косовскиот колега нема да се сретне со осудените за Диво Насеље

Министерството за правда демантира: Косовскиот колега нема да се сретне со осудените за Диво Насеље

Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“. Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, но не и со

Заев: Св. Климент нека не води кон изградба на убава Република Северна Македонија

Заев: Св. Климент нека не води кон изградба на убава Република Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев по повод денешниот празник упати честитка до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. – Свети Климент, како голем човек и силна личност, е жив паметник на нашата историја и како основач на Охридската школа, позната и како „прв балкански и европски универзитет“. Записите

Владата испрати двајца министри и еден заменик да се поклонат пред Св. Климент

Владата испрати двајца министри и еден заменик да се поклонат пред Св. Климент

Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и се поклони пред споменикот на Св. Климент Охридски кај Националната и универзитетска библиотека која го носи неговото име по повод 8 Декември, државниот празник во негова

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Арсовски: Иновација за Коста Петров е набавка на дрон од 35.000 евра

Срамно е што СДСМ и Фондот за криминални иновации молчат една недела за скандалозните проекти кои ги поддржале, грото 40.000 евра по проект, а уште посрамно е што делеле пари за рецепти за јадење и станале како списание за гурмани, истакна на денешната прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски. -Целиот е конкурс е поврзан со рецепти

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Ковачки: Дали власта на СДСМ и ДУИ со закани изнудила промена на изјава на цариник за скандалот со шверц на 1 тон дрога?

Помина еден месец, а власта на СДСМ и ДУИ од петни жили се обидува да го прикрие скандалот со 1 тон дрога кој бил откриен и фатен во акција која многу потсетува на акцијата во која беше откриена големата пратка марихуана во близина на Прилеп, истакна на денешната прес конференција членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки. Во продолжение интегрален

Филипче се повлече уште пред да го сменат - за вакцинација во Македонија веќе не се ни зборува

Филипче се повлече уште пред да го сменат - за вакцинација во Македонија веќе не се ни зборува

Иако константно се намалува бројот на ковид тестови, процентот на позитивни и натаму останува висок.Вчера речи си 14% од тестираните биле позитивни. Но спроведени беа само 2744 тестови па затоа имавме 375 нови случаи. Но, бројката на починати останува многу висока. Вчера 16 нови смртни случаи со кои само во декември за 7 дена починале вкупно 93 лица

Тажна вест: На 48 годишна возраст почина познатиот македонски музичар

Тажна вест: На 48 годишна возраст почина познатиот македонски музичар

По кратко боледување на 48 годишна возраст почина џез музичарот, трубач и професор по труба Александар Николовски. -Александар Николовски работеше како наставник по труба во ДМБУЦ Илија Николовски-Луј, со голема љубов и посветеност кон инструментот и учениците, за да ги насочи и запознае со музиката и светот од другата страна на животот,поблескавата