притисни ентер »

Извори

Press Centar

СДСМ: Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ повторно е фатен како ги лаже граѓаните
СДСМ: Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ повторно е фатен како ги лаже граѓаните

СДСМ: Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ повторно е фатен како ги лаже граѓаните

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски повторно е фатен како ги лаже граѓаните. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ на Христијан Мицкоски, немаат идеја, немаат програма, шират лажни вести, безобрано и дрско лажат. Не е точно дека која било држава e против Република Северна Македонија да започне преговори за влез во ЕУ,  како што лаже Милошоски. Напротив, ниту една

Уапсен и приведен скопскиот „Рамбо“ пронајдено еден куп оружје и муниција во неговиот дом!

Уапсен и приведен скопскиот „Рамбо“ пронајдено еден куп оружје и муниција во неговиот дом!

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија до надлежното Основно јавно обвинителство – Скопје ќе поднесе кривична пријава против Б.Б.(64) од Скопје поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, казниво по член 396 од Кривичниот

ДОМ: Рудник во Иловица треба да се заборави!

ДОМ: Рудник во Иловица треба да се заборави!

ДОМ е континуирано на страната на отпорот против отворање на рудникот Иловица на падините над Струмичко Поле. Тој проект е антиеколошки и ја загрозува животната средина и здравјето на граѓаните. Гледано правно, тој замислен рудник има документи со одамна истечени рокови, слично на Казандол. Нема ниедна основа институциите да дозволуваат однесување

Лукаревска: Стартува проектот за поврат на 15% од ДДВ кај граѓаните

Лукаревска: Стартува проектот за поврат на 15% од ДДВ кај граѓаните

Од 1 јули, 15% од платениот ДДВ се враќа кај секој граѓанин со наполнети 15 години. Денеска Управата за јавни приходи заедно со премиерот Зоран Заев и со министерот за финансии Драган Тевдовски го најави почетокот на мерката. Во изминатиот период, тим составен од Управата за јавни приходи заедно со Министерството за финансии работеше на креирање на

Заев: Решено е се, заклучокот донесен со консензус – Октомври е месец на Република Северна Македонија!

Заев: Решено е се, заклучокот донесен со консензус – Октомври е месец на Република Северна Македонија!

На Министерскиот совет написмено добивме правно формална гаранција дека не подоцна од октомври ќе добиеме датум за почеток на преговорите. Нема можност да се донесе ваква одлука без сите земји да бидат согласни што значи дека има консензуална одлука, порача денеска премиерот Зоран Заев. -Заклучокот е сериозна порака и апсолутна гаранција која мене

Невремето пустоши: Неготино под вода!
Невремето пустоши: Неготино под вода!

Невремето пустоши: Неготино под вода!

Поплавени се неколку објекти во Неготино, како последица на невремето кое попладнево го зафати градот, а на пожарникарите на помош им дојдоа и колегите од Кавадарци. Оваа информација ја потврди Иле Илиев, командир на неготинската Територијална противпожарна  единица. – Со пумпи  црпевме вода од неколку објекти во градот. Дадовме се од себе за најдобро

Британец изработил пиштол со помош на 3Д принтер

Британец изработил пиштол со помош на 3Д принтер

Британецот Тендај Мусвер е првиот осуден поради изработка на оружје со помош на 3Д принтер, кој може да испука смртоносен куршум, објави полицијата. Деловите од оружјето биле откриени во рација во која се барала дрога во стан во централен Лондон, во октомври 2017 година. Мусвер, кој ја признал вината пред лондонскиот суд, им рекол на истражителите

Мета испрати известување до ОБСЕ/ОДХИР дека на 30 јуни нема избори

Мета испрати известување до ОБСЕ/ОДХИР дека на 30 јуни нема избори

Албанскиот претседател, Илир Мета, попладнево испрати писмо до Канцеларијата на ОБСЕ-ОДИХР во Албанија, во кое информира за уредбата за одложување на датум на локалните избори и оти според истат,а избори на 30 јуни ќе нема. Во писмото кое е адресирано до министерот за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак,чија земја е претседавач

Девојките зафатени со нов бизарен тренд: За предизвикот ви се потребни пијалак и гради

Девојките зафатени со нов бизарен тренд: За предизвикот ви се потребни пијалак и гради

На некои девојки изгледа никогаш не им здодевно. Се сеќавате ли на трендот кој започнал на Инстаграм кога девојките се фотографирале како држат пенкало под полуголите гради? Сега е смислен и нов тренд – а за овој предизвик ви се потребни пијалак во пластична чаша со капак и цевка. 個人的な意見ですが 巨乳で良かったことは、 1位 食べ過ぎてお腹出てもバレない 2位 たまに抜群に似合う服がある 3位 カフェラテ飲みながらパソコン打てる

Најновиот филм на Адам Сендлер ги урна рекордите за гледаност на Нетфликс

Најновиот филм на Адам Сендлер ги урна рекордите за гледаност на Нетфликс

Најновиот филм на Адам Сендлер „Мистериозно убиство“ го урна рекордот на Нетфликс, кога станува збор за бројот на луѓе кои го погледале објави „Индепендент“. Сенделр, кој пред две години го потпиша својот втор четиригодишен договор со Нетфликс, се здружи со Џенифер Анистон во комедијата за двојка од Њујорк, која се вплеткува во мистерија околу смртта

Ја колнат сопствената држава ,од која се богатеа.

Ја колнат сопствената држава ,од која се богатеа.

Откако претседателот Стево Пендаровски побара разрешување на професорката Иванка Додовска која беше претставник во Националниот совет за евроинтеграции на претходниот Кабинет, со свој став се изнесе и самата Додовска, која порача дека со задоволство ќе ја напушти функцијата.„Секако дека бара и секако дека со задоволство му ја препуштам плодната работа

Каде се загуби златото на Комунистичката партија на СССР

Каде се загуби златото на Комунистичката партија на СССР

Судбината на златото на Комунистичката партија на Советскиот сојуз веќе 30 години ја интригира јавноста во Русија и целиот свет. Со распадот на СССР се создаде фама околу парите кои со децении се слевале во касата на Комунистичката партија на Советскиот сојуз. После неуспешниот пуч на едно крило на КПСС во 1991-ва година, полицијата упадна во трезорот

Хонг Конг, тоа ли се бре демонстранти, ги чистеле улиците!

Хонг Конг, тоа ли се бре демонстранти, ги чистеле улиците!

Демонстрантите поминаа уште еднаш, за последен пат по улиците, за да го соберат отпадот“, напиша авторот Конг Цун-ган на Твитер во раните утрински часови следниот ден. „Два милиона луѓе протестираа вчера овде, местото беше окyпиpaно цела вечер, а сега нема ни тронка отпад по улицата“, додава тој. „Бев таму и видов со свои очи“, вели Ени Чен  учесник

10-те најкрадени филмови за оваа недела.

10-те најкрадени филмови за оваа недела.

Објавена е новата листа на десетте најпиратирани филмови на BitTorrent за изминатата недела. На првото место има нов наслов – „Dumbo“ – додека топ три го заокружуваат „ Pokémon Detective Pikachu“ и „Captain Marvel“ кој две недели беше на врвот на листата. Неделава има три нови наслови на листата. Податоците од оваа листа составена од TorrentFreak се

Македонската фотографија во Штип

Македонската фотографија во Штип

На 21 јуни во НУ Уметничка галерија „Безистен“ во Штип со почеток во 21,00 часот, ќе биде претставена изложбата од последните 57 „Денови на македонска фотографија“. Љубителите на добрата фотографија од Штип ќе можат да ја видат, специјално за нив репризирана поставката од последните ДМФ кои оваа година се одржаа во Прилеп. Фото сојузот на Македонија