притисни ентер »

Извори

Pressingtv

Aнгел Димитров: Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на ЕУ, но секогаш постои едно „но“
Aнгел Димитров: Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на ЕУ, но секогаш постои едно „но“

Aнгел Димитров: Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на ЕУ, но секогаш постои едно „но“

Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на Европската Унија, но секогаш постои едно „но“, бидејќи членството зависи од подготвеноста на една земја кандидат за тоа, вели копретседавачот на бугарско-македонската Заедничка комисија за историски и образовни прашања, Ангел Димитров. – Би сакал да кажам дека Република 

Aнгел Димитров: Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на ЕУ, но секогаш постои едно „но“

Aнгел Димитров: Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на ЕУ, но секогаш постои едно „но“

Тешко дека постои држава која повеќе од Бугарија сака Македонија да стане членка на Европската Унија, но секогаш постои едно „но“, бидејќи членството зависи од подготвеноста на една земја кандидат за тоа, вели копретседавачот на бугарско-македонската Заедничка комисија за историски и образовни прашања, Ангел Димитров. – Би сакал да кажам дека Република 

Заев+Бучковски+Димитров-друштво на антимакедонска шашма!

Заев+Бучковски+Димитров-друштво на антимакедонска шашма!

Од нас зависи дали чашата ќе ја гледаме полуполна или полупразна! Ова беше главната синтагма со која пред и по потпишувањето на Договорот за добрососедство, соработка и пријателство  во 2017 година власта не убедуваше дека конечно решава еден децениски спор со соседна Бугарија, што широко ќе ни ги отвори вратите кон евроатлантските аспирации, Тогаш

Албанска лобистка од ЕУ си најде свој владика „Јован“ кој тврди дека СПЦ не постои

Албанска лобистка од ЕУ си најде свој владика „Јован“ кој тврди дека СПЦ не постои

Пратеничката во Европскиот парламент, Виола фон Крамон ,  се сретна со бискупот на Дизелдорф и цела Германија, Григориј Дуриќ, а по таа средба Виола фон Крамон ја укина Српската православна црква.Крамон важи за една од најголемите лобисти за независно Косово. Средбата меѓу Виола фон Крамон и владиката Григорије е јасен знак декаСПЦ не е во  интерес

Мицкоски: Новата коалиција е последниот чин од обидот за уништување на Македонија во режија на  Заев

Мицкоски: Новата коалиција е последниот чин од обидот за уништување на Македонија во режија на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прашања за медиумите од посетата во Штип, ја коментираше новата коалиција во која влезе и Алтернатива и распределбата на директорските и министерски места. Мицкоски рече дека ова наликува на последниот чин на обидот за уништување на Македонија, во режија на Зоран Заев и СДСМ. Ова што се случува изминативе

Бучковски призна дека Заев ќе биде премиер додека не го реши спорот со Бугарија
Бучковски призна дека Заев ќе биде премиер додека не го реши спорот со Бугарија

Бучковски призна дека Заев ќе биде премиер додека не го реши спорот со Бугарија

Ако не се договориме сега, додека Заев е премиер, ќе влеземе во нова неизвесност, вели  специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски за „ Дојче веле “. Ќе изгубиме пак многу време, а ние веќе немаме време за чекање! Предолго ја чекавме Бугарија да има политичка Влада. Премиерот Заев останува на позицијата за да го затвори

Oлаф ја наследи Меркел и официјално

Oлаф ја наследи Меркел и официјално

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Меркел како канцелар на Германија. Наскоро ќе положи заклетва. Лидерот на Социјалдемократската партија Шолц ќе ја предводи владата во коалиција со Зелените и Слободните демократи. Членовите на Бундестагот гласаа за именување на Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел. Левичарските социјалдемократи

Таравари: Oва е пазарџиска коалиција

Таравари: Oва е пазарџиска коалиција

Јас мислам дека фасадата на оваа коалиција не е пластелин, јас би рекол повеќе фасадата евроинтеграции, меѓутоа ова е пазарџиска коалиција за жал. Кога седнуваат повеќе партии два, три, пет часа не збореле ништо за евроинтеграции, за развој на државата, за енергетската криза, за инфлацијата што не чека, туку кој што ќе земе, не може друго да се нарече

Момчето од Харвард ни порача да не се надеваме на датум

Момчето од Харвард ни порача да не се надеваме на датум

Копретседателот на коалицијата „Промената продолжува“ Кирил Петков, што победи на парламентарните избори во Бугарија и кој е кандидат за иден премиер на Бугарија во интервју за германскиот весник „Шпигел“ во однос на прашањето меѓу Скопје и Софија, вели дека треба да се формираат работни групи и да се остават да преговараат шест месеци, за да не ги

Водачот на Земунскиот клан има син кој го кријат поради страв од одмазда

Водачот на Земунскиот клан има син кој го кријат поради страв од одмазда

Душан Спасојевиќ Шиптар, убиениот водач на „земунскиот клан“ има вонбрачен син а за него знаат само мал број најблиски! Спасојевиќ се ожени кога тој и неговата девојка Мирјана, сестра на соработник сведок С. П., го добија синот Милош, кој сè уште живее во Земун. Името му го дал името на детето по близок соработник Милош Симовиќ! Ова во ексклузивното

Бугарите си го присвоија и Св.Климент како бугарски просветител, Заев и комисијата за историја молчат

Бугарите си го присвоија и Св.Климент како бугарски просветител, Заев и комисијата за историја молчат

„Православната црква го слави големиот бугарски духовник и просветител св.Климент архиепископ Охридски. По тој повод, во сите епархии на Бугарската православна црква се служи празнична света литургија…“. Вака на 25 ноември годинава БНР ги најави чествувањата за големиот празник на Бугарската православна црква. БПЦ го користи новиот Грегоријански календар,

Koмисијата со Бугарија заглавила кај Цар Самоил, немале време да разговараат за Гоце Делчев

Koмисијата со Бугарија заглавила кај Цар Самоил, немале време да разговараат за Гоце Делчев

Во пресрет на следниот состанок на Комисијата, предвиден за в четврток, Димитров истакнува дека на него ќе се разговара за она „за што се зборува веќе пет состаноци по ред“. – Заглавивме во 10-11 век – крајот на Првото бугарско царство, времето на цар Самуил и неговите наследници. Не останува време да разговараме за заедничкото чествување на двете

Koмисијата со Бугарија заглавила кај Цар Самоил, немале време да разговараат за Гоце Делчев

Koмисијата со Бугарија заглавила кај Цар Самоил, немале време да разговараат за Гоце Делчев

Во пресрет на следниот состанок на Комисијата, предвиден за в четврток, Димитров истакнува дека на него ќе се разговара за она „за што се зборува веќе пет состаноци по ред“. – Заглавивме во 10-11 век – крајот на Првото бугарско царство, времето на цар Самуил и неговите наследници. Не останува време да разговараме за заедничкото чествување на двете

Албанска лобистка од ЕУ си најде свој владика „Јован“ кој тврди дека СПЦ не постои

Албанска лобистка од ЕУ си најде свој владика „Јован“ кој тврди дека СПЦ не постои

Пратеничката во Европскиот парламент, Виола фон Крамон ,  се сретна со бискупот на Дизелдорф и цела Германија, Григориј Дуриќ, а по таа средба Виола фон Крамон ја укина Српската православна црква.Крамон важи за една од најголемите лобисти за независно Косово. Средбата меѓу Виола фон Крамон и владиката Григорије е јасен знак декаСПЦ не е во  интерес

Ковачки  прашува: Зошто се молчи за шверц на еден тон наркотични супстанци преку скопскиот аеродром

Ковачки прашува: Зошто се молчи за шверц на еден тон наркотични супстанци преку скопскиот аеродром

Целосен молк од страна на надлежните институции за скандалот којшто вчера го објавивме, за шверц на 1 тон наркотични супстанци преку скопскиот аеродром, вели Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. -Молчи Јавното обвинителство, молчи Оливер Спасовски и МВР, молчи и Царина преку која била пропуштена дрогата на аеродромот. Нема одговори