притисни ентер »

Извори

Работник

Пренџов: Тешко на држава во која само минималната плата расте
Пренџов: Тешко на држава во која само минималната плата расте

Пренџов: Тешко на држава во која само минималната плата расте

Одговорна влада прво ги гледа цените во јули и август и вели ги замрзнувам оние кои билево јули и август, а не овие сега цени, рече Љупчо Пренџов од ГРОМ на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема обакајќи се на министерот за економија Крешник Бектеши кој беше дел од дебатата. Според него владата се однесува по онаа купи ден продај и

Лекција по трудово право: Вознемирување на работно место – МОБИНГ

Лекција по трудово право: Вознемирување на работно место – МОБИНГ

Рубрика трудово и социјално право Тема: Вознемирување на работно место – МОБИНГ Конфликтите на работното место не се непозната појава. Постојат докази од истражувања кои тврдат дека здравиот конфликт во голема мера може да биде корисен за бизнисот, но што кога настанува ситуација кога истото прераснува во вознемирување (мобинг) на работното место.

Доколку ЕСМ не обезбеди струја, после Нова Година не очекува раст на цената од 30 до 50%

Доколку ЕСМ не обезбеди струја, после Нова Година не очекува раст на цената од 30 до 50%

На последната владина седница, Владата ја утврди Предлог – одлуката за распределба на средствата, со што ќе се обезбедат финансии за справување со енергетската кризата. Се уште е неизвесно и дали државната ЕСМ ќе обезбеди доволно струја за домаќинствата за следната 2022 година. Веќе два тендери на ЕВН хоум пропаднаа, откако државната ЕСМ не се јави

Уште едно ветување дека минималната плата ќе се зголеми на 18,000 денари, но после Нова година

Уште едно ветување дека минималната плата ќе се зголеми на 18,000 денари, но после Нова година

Доколку податоците од Државниот завод за статистика покажат дека има зголемување на цените на другите производи, ние ќе ја прошириме листата на замрзнати цени, рече министерот за економија Крешник Бектеши. Тој во вечерашното гостување на Телма телевизија информираше дека одлуката за замрзнување на цените која што беше донесена на последната седница

Синдикатот поддржува протест за секое укинато работничко право, но нема да дозволи искористување на работниците за гол квази синдикален популизам

Синдикатот поддржува протест за секое укинато работничко право, но нема да дозволи искористување на работниците за гол квази синдикален популизам

Самостојниот синдикат на Водовод отсекогаш се заложувал за унапредување и зачувување на работничките права и затоа ги поддржува сите протести кои се однесуваат на истите, од причина што работничките права се права на сите работници во Македонија. Меѓутоа, барањата кои што ги упати Сојузот на синдикати на Македонија – ССМ за претстојнот протест не коренсподираат

Дали замрзнатите цени може да ги испразнат полиците во маркетите?
Дали замрзнатите цени може да ги испразнат полиците во маркетите?

Дали замрзнатите цени може да ги испразнат полиците во маркетите?

Може ли да се јави недостиг на основни прехранбени производи во земјава? Владата вели не, производителите не се сигурни. Според нив, во моментов има залихи за следните два месеци и можат да ја издржат мерката за замрзнување на цените, но што потоа. Владата во коментов ги замрзнува излезните цени, во услови кога влезните вртоглаво растат. Поскапуваат

Дали ви следува К-15 ако во текот на годината се пензионирате?

Дали ви следува К-15 ако во текот на годината се пензионирате?

Во јули фирмата исплати К-15 на вработените. Мене и на другите пензионирани во 2021 година не ни исплати. Кои се нашите права и како да постапам? Одговара Јована Тренчевска од Државниот инспекторат за труд. Извор: Само Прашај

Анкета на ССНМ: 62 проценти од новинарите на возраст земаат плата пониска од просечната

Анкета на ССНМ: 62 проценти од новинарите на возраст земаат плата пониска од просечната

КЛУЧНИ ПОДАТОЦИ – Половина од анкетираните 54,5 би ја напуштиле професијата ако им се укаже прилика – 72,7 % од младите новинати немаат ментор кога започнувата да работат. – 62 проценти од новинарите на возраст од 18-35 години земаат плата пониска од просечната Во време на светска пандемија и брз проток на (не)проверени информации на интернет, како

Британските компании одлучиле: Без поголеми прослави во колективите

Британските компании одлучиле: Без поголеми прослави во колективите

Многу компании во Велика Британија одлучиле да одржуваат помалку божиќни прослави внатре во компаниите, а не поголеми настани, бидејќи ситуација со новата варијанта на коронавирусот „омикорн“ довела до поголема загриженост за безбедноста во текот на големите собири. Компаниите NatWest, Aviva i Deloitte одлучиле дека присуството на свечените настани

Пандемијата просечното работно време го намалила на 32 часа, велат од Finance Think

Пандемијата просечното работно време го намалила на 32 часа, велат од Finance Think

Бобан Илијевски Минатата недела пишував за тоа дали во Македонија ќе се зголеми фондот на работни часови , кој според Заводот за статистика на Европската унија Евростат, во 2020 година изнесувал 39.6 часа. Пред 2020 година, според Евростат, македонските работници работеле во просек 41 до 42 часа неделно. Сепак и податоците на Евростат треба да се земат

Бошков за УБ: Потребен е постојан дијалог со Владата – купувањето на социјален мир не е само низ пари

Бошков за УБ: Потребен е постојан дијалог со Владата – купувањето на социјален мир не е само низ пари

Миле Бошков, претседателот на Бизнис конфедерацијата на Македонија смета дека во моментов трипартитниот социјален дијалог е на многу ниско ниво и од бизнис заедницата сведен само на аплаудирање на владините мерки и проекти. -Како дел од бизнис заедницата најзастапени сме со аплаудирање, ова го кажувам во сатиричен контекст, но дијалогот во овој момент

Планираат да воведат задолжителна вакцинација за некои работни места

Планираат да воведат задолжителна вакцинација за некои работни места

Идната германска влада сака од 16 март да ги направи вакцините против коронавирус задолжителни за сите вработени во болниците, домовите за стари и изнемоштени лица и другите здравствени установи, според нацрт-закон во кој имале увид некои агенции. Германија досега се воздржуваше од воведување задолжителна вакцинација поради страв од зголемен недостиг

„ПАРИ“ АНАЛИЗА: Над 200 милиони евра годишно се собираат од еколошки даноци, на што се трошат овие пари?

„ПАРИ“ АНАЛИЗА: Над 200 милиони евра годишно се собираат од еколошки даноци, на што се трошат овие пари?

Од еколошките даноци за енергентите, за транспортот и од надоместокот за загадување, во државната каса годишно се собираат над 200 милиони евра, или тоа е износ еднаков на 1,9 проценти од бруто-домашниот производ. Покрај еколошките даноци, се собираат и пари од разни надоместоци за извршени услуги за заштита на животна средина (во 2020 година се собрале

11-то издание на TOP 100™ во организација на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија

11-то издание на TOP 100™ во организација на Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија

Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија и оваа година го организира веќе добро познатиот и ексклузивен настан за избор на најуспешни и најмоќни компании „ТОП 100™“. Овој настан и оваа година ќе ги истакне најдобрите компании од различни индустрии и категории, кои покажале поголем успех во повеќе области од својата дејност. Тие се членки на

Анкета на ССНМ: 60 % од медиумските работници би ја напуштиле професијата доколку имаат можност да влезат во други професионални води

Анкета на ССНМ: 60 % од медиумските работници би ја напуштиле професијата доколку имаат можност да влезат во други професионални води

КЛУЧНИ ПОДАТОЦИ –70 отсто медиумски работници не се осигурани во случај на повреда на работното место – 61 отсто од испитаниците дале позитивен одговор на прашањето дали известувањето во кризни состојби влијае врз менталното здравје, додека 39 отсто одговориле дека тоа не влијае врз нив – Мал е бројот на газди кои платиле тестирање за ковид-19 за вработените