притисни ентер »

Извори

Радар

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија
Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Доналд Трамп ги продолжи вонредните мерки за санкции кон Северна Македонија

Претседателот на САД, Доналд Трамп, со писмото го извести Конгресот дека ја продолжува  американската национална вонредна состојба која го одобрува наметнувањето санкции за екстремистички активности во Северна Македонија и останатите земји од Западен Балкан. “Националната вонредна состојба во однос на Западен Балкан, објавена во Извршната наредба 13219

Масовни кражби во скопската населба Карпош

Масовни кражби во скопската населба Карпош

Изминатиов период во полициската станица Карпош се регистрирани неколку серии на криминални операции во домови на Карпошани. Во реонот од Зоолошката градина до Машинскиот факултет, повеќекратно се фатени осудувани криминалци за насилно разбојништво и тешки кражби, како преку цела ноќ оперираат во куќи и згради. Карпошани велат дека пријавиле во полициската

проф. д-р Светомир Шкариќ-Парадоксалната положба на претседателот

проф. д-р Светомир Шкариќ-Парадоксалната положба на претседателот

Претседателот на Републиката се наоѓа во парадоксална положба. Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план. Против ваква неправда не се побунил ниту еден од предходните претседатели. За разлика од нив, новиот претседател веќе бара решение за подобрување

Македонското електрично „фиќо“ се најде на страниците на „Њујорк Тајмс“

Македонското електрично „фиќо“ се најде на страниците на „Њујорк Тајмс“

Првиот електричен автомобил ЗАС Г20 произведен и развиен во нашата земја се најде на страниците на „Њујорк тајмс“ опишувајќи го како трансформација на малиот култен автомобил „застава 750“ од времето на социјализмот во возило од електричната ера. ЗАС Г20 е развиен како производ од проектот „Замена на мотор со внатрешно согорување на класичен автомобил

Што се‘ можете да селектирате и како тоа влијае на животната средина

Што се‘ можете да селектирате и како тоа влијае на животната средина

Животната средина е местото каде што постоиме, се движиме, работиме, дишеме. Таа е основна човекова вредност и право, кое сме должни да го заштитуваме и унапредуваме. Заштитата на животната средина е темелна вредност дури и на уставниот поредок на нашата држава. Имаме право на чиста животна средина, но што е со нашите должности кон истата? Заштитата

Беспарицата предизвикува мигрена и чир на желудник
Беспарицата предизвикува мигрена и чир на желудник

Беспарицата предизвикува мигрена и чир на желудник

Без разлика дали сте материјалист или не, недостатокот на пари сигурно ќе ве погоди – велат експертите од Универзитетот во Бостон. Врз основа на студијата која ја спровеле, тие заклучиле дека финансиските проблеми се предизвикувач на стрес, што е причина за здравствени проблеми. Тие често можат да бидат и многу сериозни. Луѓето кои ги мачи беспарица

Недовербата во вакцините е светски проблем!

Недовербата во вакцините е светски проблем!

Најголемото светско истражување кое ги опфатило ставовите на луѓето за имунизацијата покажува дека довербата е на ниско ниво. Недовербата на јавноста кон вакцините значи дека светот отиде чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести, предупредуваат експертите. Најголемото светско истражување за имунизацијата покажува дека луѓето во

Додека ги истражувал морските длабочини, го нападнал октопод: Го замотал со пипалата и сакал да го изеде

Додека ги истражувал морските длабочини, го нападнал октопод: Го замотал со пипалата и сакал да го изеде

Рускиот нуркач, Мајк Гамов, бил нападнат од голем октопод, додека ги истражувал длабочините на Јапонското Море. Октоподот почнал околу него да ги замотува пипалата, а на крајот сакал и да го гризне. Гамов едвај успеал да се ослободи, па октоподот се откажал и продолжил да плива во длабочините и да бара друга храна. Октоподите обично бегаат од луѓето

Видео-Силно невреме и големи поплави во Белград. Автомобили пловат во вода!

Видео-Силно невреме и големи поплави во Белград. Автомобили пловат во вода!

Силно невреме го зафати регионот и направи вистински хаос, но најголеми последици очигледно има во соседна Србија, особено во главниот град Белград. Според регионалните медиуми големо невреме со силен дожд направило хаос низ главниот град на Србија. Семафорите се расипале, трамваите стоеле во вода, автобусите како да пловеле, а автомобилите ги носела

Од 1 јули стартува мерката за враќање на 15 отсто ДДВ на граѓаните

Од 1 јули стартува мерката за враќање на 15 отсто ДДВ на граѓаните

Враќањето на 15 проценти од данокот на додадена вредност (ДДВ) на граѓаните се очекува да се применува од 1 јули, информираа денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска. „Преку мерката „Мој ДДВ“, граѓаните заедно со финансиските институции,

Историска заплена на кокаин: Пронајдоа 16 тони дрога со вредност од милијарда долари!

Историска заплена на кокаин: Пронајдоа 16 тони дрога со вредност од милијарда долари!

Американските федерални служби на пристаништето во Филаделфија запленија неверојатни 16,5 тони кокаин, чија што вредност се проценува на повеќе од една милијарда долари. Канцеларијата на државното обвинителство за источниот округ на Пенсилванија, ја потврди големата заплена на дрогата и откри дека стнува збор за најголемата заплена на дрога во

Шест атрактивни хотелски базени што ќе ви ја разбудат желбата за патувања

Шест атрактивни хотелски базени што ќе ви ја разбудат желбата за патувања

Кога патувамe на егзотични дестинации вообичаено сакаме да уживаме на плажа и во природните води на морето или океанот, но светските луксузни хотели нудат и друга атракција – необични базени со живописен поглед. Hanging Gardens of Bali Бали Ова е еден од најлуксузните бутик хотели не само на Бали туку и во светот. Како што кажува самото име, хотелот

Гир Олсен: Маврово има капацитет за 500.000 посетители годишно

Гир Олсен: Маврово има капацитет за 500.000 посетители годишно

Гир Олсен е надворешен консултант, ангажиран да изработи долгорочна и амбициозна студија на Скијачкиот центар „Заре Лазаревски“ – Маврово. Неговата цел, како и на инвеститорот, е да се привлечат 500.000 посетители годишно во овој туристички ски-центар. Норвежанецот работел на обезбедување инфраструктура и услови за алпско и крос-кантри скијање на две

Случајност или не? Том Круз се развел од секоја своја сопруга кога тие имале 33 години

Случајност или не? Том Круз се развел од секоја своја сопруга кога тие имале 33 години

Околу Том Круз секогаш се вртат најчудните приказни, а постои нешто исклучително бизарно што малкумина го знаат. Актерот, имено, поднел барање за развод од секоја своја жена токму кога тие имале 33 години. Не се знае дали е во прашање некој вид на суеверие или проста случајност, но ваквиот податок го привлече вниманието на јавноста. Мими Роџерс

Пет освежителни летни салати

Пет освежителни летни салати

Летото е на прагот, а со растењето на температурите, сите сакаме да се освежиме. Во овој период треба да почнете да јадете повеќе свежа и сирова храна, и тоа од две причини. Првата е за да го намалите времето поминато во кујна, каде ќе создавате уште поголема топлина во домот со пржење, варење и печење на храната. На овој начин ќе го намалите загревањето