притисни ентер »

Извори

Радио МОФ

Изгладнета поларна мечка залута во рускиот индустриски град Норилск
Изгладнета поларна мечка залута во рускиот индустриски град Норилск

Изгладнета поларна мечка залута во рускиот индустриски град Норилск

Фото: Ројтерс Поларна мечка се оддалечила од брегот и тргнала кон југ, оддалечувајќи се од своето природно живеалиште. Мечката е фотографирана додека шета низ улиците на Норилск барајќи храна. Локалните жители велат дека ова е првпат во 40 години да видат поларна мечка во нивниот град. Мечката поминала повеќе од 1000 километри за да пристигне во градот

„Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје со својот робот освоија второ место на светско првенство во Либан

„Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје со својот робот освоија второ место на светско првенство во Либан

Тимот „Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје се вратија од Либан со освено второ место на Првиот меѓународен  FIRST LEGO League настан, кој се одржуваше од 14 до 16 јуни. Во манифестацијата учествуваа повеќе од 500 деца од 46 земји во светот. „Space Walkers“ се натпреваруваше со роботска игра, поточно робот кој може да извршува 15 задачи. Тимот

Трет ден блокада на патот кон рудникот Иловица

Трет ден блокада на патот кон рудникот Иловица

Распоредени во смени, жители и активисти и денеска го блокираат патот кон Огражден каде треба да се гради рудникот Иловица-Штука. Велат дека се повеќе луѓе се приклучуваат во блокадите и од утринските часови ги зафаќаат позициите. Блокадите ги започнаа откако изминатава недела се вршеа археолошки истражувања. „Луѓето од Еуромакс со археолозите повторно

Основците кои се пријавиле во скопската гимназија „Орце Николов“ ќе полагаат квалификациони тестови во петок

Основците кои се пријавиле во скопската гимназија „Орце Николов“ ќе полагаат квалификациони тестови во петок

Дури 400 ученици се пријавиле за да учат во гимназијата „Орце Николов“ за учебната 2019/2020 година, но слободни места има за 285. Од пријавените, 330 завршиле со просек 5.0. За да се направи ранг листата, учениците со сите петки, во петок ќе полагаат квалификациони тестови по математика и македонски јазик. Одговорни за тестовите се Министерството

Млади уметници ќе се претстават со свои графити, фотографии и документарец во Битола

Млади уметници ќе се претстават со свои графити, фотографии и документарец во Битола

Невладината организација СФЕРА за денеска организира отворен настан насловен „ГРАФИТИ КУЛТУРИ“ кој ќе започне во 11 часот, а ќе трае до 13 часот во паркот кај Офицерски дом (спроти тениското игралиште) во Битола. Настанот ќе се состои од цртање графити, изложба на фотографии и прикажување на краток документарен филм. Станува збор за активност која

За упис во две медицински училишта и гимназија ќе има квалификациони тестови, вкупно запишани 11 826 ученици
За упис во две медицински училишта и гимназија ќе има квалификациони тестови, вкупно запишани 11 826 ученици

За упис во две медицински училишта и гимназија ќе има квалификациони тестови, вкупно запишани 11 826 ученици

Квалификациони тестирања на 21 јуни ќе има во СУГС Гимназија „Орце Николов“ во Скопје (за гимназиско образование на македонски наставен јазик) , во СУГС „Д-р Панче Караѓозов“ – Град Скопје (за стручно образование- здравствена струка за образовниот профил медицинска сестра на македонски наставен јазик), во СОУ „Димитар Влахов“ – Струмица  (за стручно

Дискусија од читалната во „Стив“ – Како до подобри студентски домови?

Дискусија од читалната во „Стив“ – Како до подобри студентски домови?

Ја следите дискусијата „Како до подобри студентски домови?“ на Радио МОФ. Гостуваат студентите Ангел Симов и Слободанка Џотова, Ќенан Сали, од Министерството за образование и наука и Мартина Илиевска од Младинскиот образовен форум. Зборуваме за студентскиот стандард, состојбата во домовите и што треба да се направи за достоинствен живот на студентите

Почна реконструкцијата на стационарот „Вардариште“

Почна реконструкцијата на стационарот „Вардариште“

Денеска во стационарот „Вардариште“ започнаа градежните активности на двата објекти, со демонтажа на веќе постојните метални боксови и елементи, соопшти Град Скопје. „Тие ќе бидат комплетно заменети со нови по современи стандарди во служба на основните потреби и благосостојба на бездомните животни кои ќе бидат дел од новата програма“, информираат градските

По серијата се појави и видеоигра, авторите на „Чернобилити“ најавуваат заплет и емоции

По серијата се појави и видеоигра, авторите на „Чернобилити“ најавуваат заплет и емоции

По популарната серија на HBO за нуклеарната катастрофа во Чернобил се појави и видеоигра со слична тематика. „Чернобилити“ е нова видеоигра која од скоро е поставена на „Кикстартер“ платформата за собирање средства. Кампањата веќе насобра повеќе од 200 илјади долари. Авторите за својот проект претходно направиле 3Д мапирање на околината, поради што

[Став] Парадоксалната положба на претседателот

[Став] Парадоксалната положба на претседателот

Претседателот на Републиката се наоѓа во парадоксална положба. Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план. Против ваква неправда не се побунил ниту еден од предходните претседатели. За разлика од нив, новиот претседател веќе бара решение за подобрување

УНХЦР: Бројот на раселени лица во светот достигна 70 милиони, потребна е солидарност

УНХЦР: Бројот на раселени лица во светот достигна 70 милиони, потребна е солидарност

Бројот луѓе кои бегаат од војна, прогонување и конфликт надмина 70 милиони во 2018. Ова е највисокото ниво кое УНХЦР, агенцијата на ОН за бегалци го има забележано во речиси 70 години од своето постоење. Податоците од годишниот извештај на УНХЦР Глобални трендови, објавен денес, покажуваат дека речиси 70,8 милиони луѓе сега се присилно раселени. Ставено

Реакција на МОФ: Новиот Закон за високо образование ветуваше многу, а исполни малку!

Реакција на МОФ: Новиот Закон за високо образование ветуваше многу, а исполни малку!

На 02.05.2018 година Собранието го изгласа новиот, долгоочекуван Закон за високото образование (ЗВО). Овој нов закон внесе надеж помеѓу академската заедница и стручната јавност дека , конечно , високото образование во Македонија ќе тргне со полна пареа напред, реагира Младински образовен форум. Реакцијата на МОФ ви ја пренесуваме во целост: Иако помина

Уметник изработи огромна слика посветена на спасувачите на мигранти

Уметник изработи огромна слика посветена на спасувачите на мигранти

Големо сликарско дело, на кое се прикажани споени раце беше откриено во саботата во паркот во близина на Ајфеловата кула, по повод одбележувањето на Светскиот ден на бегалците (20-ти јуни). Уметничкото дело на Гиљом Легрос, познат уште како Сајпе, се простира на 15.000 квадратни метри и направено со биоразградлива боја, креда и јаглен. Сликата е дел

Уметник изработи огромна слика посветеноста на спасувачите на мигранти

Уметник изработи огромна слика посветеноста на спасувачите на мигранти

Големо сликарско дело, на кое се прикажани споени раце беше откриено во саботата во паркот во близина на Ајфеловата кула, по повод одбележувањето на Светскиот ден на бегалците (20-ти јуни). Уметничкото дело на Гиљом Легрос, познат уште како Сајпе, се простира на 15.000 квадратни метри и направено со биоразградлива боја, креда и јаглен. Сликата е дел

Младите го разубавија паркот во Велес

Младите го разубавија паркот во Велес

Со преку акцијата „Сите за парк-паркот за сите“, членовите на младинскиот клуб од Велес на МОФ го уредија паркот во овој град. Ги репарираа клупите, собраа сметот и го уредија едно од најубавите места во Велес. Целта на оваа акција беше да се разубави неискористениот јавен простор, да се поврзат младите со уличната уметност, но и да се пренесе порака