притисни ентер »

Извори

Радио МОФ

Остри осуди за сексистички говор на новинари кон обвинителката Фетаи и порпаролката на министерката Ангеловска
Остри осуди за сексистички говор на новинари кон обвинителката Фетаи и порпаролката на министерката Ангеловска

Остри осуди за сексистички говор на новинари кон обвинителката Фетаи и порпаролката на министерката Ангеловска

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска преку соопштение го сексистичкиот говор на дел од новинарите, на Фејсбук и во медиуми. Од ЗНМ се осврнаа на ФБ објавата на новинарот Љупчо Златев Фејсбук во која вели дека Обвинителката Фетаи „Нема да може ни да пие од тага, затоа што таму во Боговиње за пиење

Инфо-сесија за вториот повик за доделување на грантови

Инфо-сесија за вториот повик за доделување на грантови

Младински образовен форум најави инфо-сесија на 19 септември 2019 (четврток) во 12:00 часот во Граѓанскиот ресурсен центар во Скопје за вториот Повик за доделување на грантови за граѓански организации кои дејствуваат како промотори на слободата на изразување во локалните заедници. Повикот за грантови е отворен во склоп на Проектот за младинско изразување

#СегаКажувам #КадеНеОдам – лични приказни за сексуалното вознемирување на јавен простор

#СегаКажувам #КадеНеОдам – лични приказни за сексуалното вознемирување на јавен простор

„Имам уплав од јавен превоз. Небројни пати ми се случило во гужва во автобус да осетам како непознат возбуден маж ми се лепи од позади (еднаш во присуство на мајка ми), или пак дури да ми мастурбира карши мене или буквално исправен до мене додека седам, значи речиси во лице. Имам уплав од ноќниот автобус кон Белград оти ми се случи да се разбудам од

Пикник, диџеи и уметнички инсталации на Школка за последниот ден од летото

Пикник, диџеи и уметнички инсталации на Школка за последниот ден од летото

Трета година по ред, во Градскиот парк во Скопје на Школка ќе се одржи „Telekom Electronik Beats“, целодневен пикник исполнет со добра музика, уметност, храна и филм. Настанот кој го имаше своето деби во 2017 година, годинава ќе се одржи на 21 ви септември, сабота и ќе понуди богата музичка програма која ќе трае од 11:00 часот претпладне па се до раните

Започна Европската недела на мобилност во Скопје

Започна Европската недела на мобилност во Скопје

Со потпишувањето на пристапницата од страна на Претседателката на Советот на Град Скопје Љубица Јанева, започна Европската недела на мобилност 2019. „Во текот на наредните 7 дена низ целиот град ќе се одржат голем број на активности на кои секој граѓанин ќе може да се информира, не само за за различните алтерантивни начини за превоз низ градот, туку

Протести во Хонг Конг: 100 дена во 100 секунди
Протести во Хонг Конг: 100 дена во 100 секунди

Протести во Хонг Конг: 100 дена во 100 секунди

ФОТО: Ројтерс Хонг Конг 100 дена е зафатен од масовни протести кој на моменти се претвораа во насилни пресметки на граѓаните и полицијата откако беше предложен нов закон за екстрадиција со кој ќе беше овозможено жителите на Хонг Конг полесно да се екстрадираат во Кина. Револтот предизвика милиони луѓе од улиците да издејствуваат локалната власт целосно

Почина професорот Томе Груевски

Почина професорот Томе Груевски

Професорот Томе Груевски, кој предаваше на повеќе генерации на студиите по новинарство, синоќа почина по кусо боледување во Скопје во 70-та од животот. Томе Груевски е роден во Смилево, Битолско, (1949), новинар и универзитетски професор по комуникологија, новинарство и односи со јавноста, прв доктор по комуникологија во Република Македонија и основоположник

Граѓани ги пресретнаа Шилегов и Марин, побараа казна за убиецот на кучињата во Аеродром

Граѓани ги пресретнаа Шилегов и Марин, побараа казна за убиецот на кучињата во Аеродром

Фото: А1ОН Со транспаренти, свирежи и многу прашања, активисти и граѓани синоќа се соочија со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и на Општина Аеродром, Златко Марин, од кои побараа казна за злосторникот кој неодамна брутално уби кучиња во Аеродром. Активистите ја искористија средбата на градоначалниците со локални жители за да ги пресретнат и

Активисти поставија споменик на заменик градоначалникот на Белград на реновираниот плоштад кој пак се поправа

Активисти поставија споменик на заменик градоначалникот на Белград на реновираниот плоштад кој пак се поправа

Иницијативата „Не да(ви)мо Београд“ на реновираниот плоштад во Белград постави споменик на заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ . „Овој споменик нека биде опомена дека никогаш повторно нема да дозволиме на чело на Белград да се најде корумпирана политичка елита“, порачаа од иницијативата. „Доколку не знаеме да се организираме и да го одбраниме

Објавено како ќе изгледаат реновираните блокови од Студентскиот дом „Гоце Делчев“

Објавено како ќе изгледаат реновираните блокови од Студентскиот дом „Гоце Делчев“

Државниот студентски Центар преку Министерството за образование и наука соопшти дека почнува со внатрешното уредување на собите во „В“ и „Г“ блоковите во Студентскиот дом „Годе Делчев“. Од Центарот велат дека овие блокови се комплетно реновирани и опремени со нови тоалети и мини кујна. Внатрешното уредување на овие простории се однесува на изработка

[Подкаст] Што е муабетот со ребалансот на Буџетот?

[Подкаст] Што е муабетот со ребалансот на Буџетот?

Владата го усвои ребалансот на Буџетот за 2019 година. Во следниот период овој документ ќе се најде во собранието и сигурно ќе слушате и читате дискусии за тоа зошто се кратат буџетите на едни, а се зголемуваат на некој други министерства и институции? Овој поткаст Што е муабетот со… ни е посветен на ребалансот на Буџетот. За тоа што значат сите тие

„Не се одрекувам“ – Парада на гордоста во Белград

„Не се одрекувам“ – Парада на гордоста во Белград

ФОТО: Beograd Prajd / Фејсбук Под паролата „Не се одрекувам“ во Белград вчера се одржа Парадата на гордоста по маршот низ улиците на главниот град на Србија заврши со журка во паркот Мањеж. На собирот, кој започна околу 16 часот, присутните носеа знамиња во боите на виножитото, како и транспаренти со натписи: „Нема ама за љубов“, „Ние не одлучуваме

„Управило и наследството на Мурто“ – изложба на Љубиша Камењаров

„Управило и наследството на Мурто“ – изложба на Љубиша Камењаров

На 17 септември (вторник) во 20 часот на плоштадот во Автокоманда, во организација на КЦ 750 ќе биде претставена скулптуралната инсталација „Управило и наследството на Мурто“ на македонскиот уметник Љубиша Камењаров, која ќе биде изложена до 19 септември. Скулптуралната инсталација „Управило и наследството на Мурто“ која е концепциски и ликовно поврзана

Студенти го окупираа ректоратот на Универзитетот во Белград

Студенти го окупираа ректоратот на Универзитетот во Белград

ФОТО: 1od5miliona Група студенти од петок го окупираа ректоратот на Универзитетот во Белград и одбиваат да го напуштат објектот. Тие се незадоволни од тоа што професорите од нивниот универзитет молчат за проблемите во општеството, а ги обвинуваат и дека дозволиле власта да ја наруши автономијата на Универзитетот Студентите се претставници на движењето

Брутално убиени кучиња во Општина Аеродром, Анима Мунди најавува протести доколку не се најде сторителот

Брутално убиени кучиња во Општина Аеродром, Анима Мунди најавува протести доколку не се најде сторителот

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ преку соопштение реагираше на фотографиите од брутално убиени кучиња, кои жители на Општина Аеродром ги споделија утрово. „Ниту закони, ниту полиција која постапува и штити, ништо не функционира на дело, се е само празен збор на хартија – повторно фрапантен случај на насилство во Аеродром каде се убиени