притисни ентер »

Извори

Reborn

Има Ли Забава? Македонски New Wave 1981-1985
Има Ли Забава? Македонски New Wave 1981-1985

Има Ли Забава? Македонски New Wave 1981-1985

Урбано. Респект. Легендо. Три зборови, кои во нашето психички исцрпувачко секојдневие сосем го изгубија сопственото значење. Секое нивно споменување одзвонува со потсмев и празнотија, а многу често ја опишуваат токму обратната вредност од основното значење на зборот. Вистински белег на нашево време на квазииндивидуализам и осаменост на социјалните

Песна по песна: Новиот албум на ПМГ Колектив

Песна по песна: Новиот албум на ПМГ Колектив

Бенд: PMG Kolektiv // ПМГ Колектив Град: Скопје Албум: До Небото Замок, 8ми по ред Година на издавање: 2019, PMG Recordings 166 (винил и дигитал даунлоуд) Персонал: Мирко Попов, Синиша Евтимов + Александар Гавровски Дизајн на омот: Виолета Качакова и М.П. Фотографија на омот: Жарко Трајаноски останати учесници: Дарко Јорданов, Димитар Блажевски, Нинослав

Како до Холивуд: FX3X отвора школа за визуелни ефекти

Како до Холивуд: FX3X отвора школа за визуелни ефекти

Визуелни ефекти, aнимација, постпродукција. Ова се едни од највозбудливите и најбарани професии во последниве години, а кај нас за најдокажани важат FX3X , компанија која во своето 20 годишно работење успеа да стане незаменлив дел од групата компании кои работат на визуелни ефекти за најголемите и најскапи филмски блокбастери како Transformers , Star

Afriqua на Скопје Креатива 2019

Afriqua на Скопје Креатива 2019

Во мојата книга, секоја приказна започнува со добра песна. Ама песната мора да е многу, многу, мноооогу добра. Инаку приказната нема да има среќен крај. Вие знаете дека јас не верувам во приказни без среќен крај, па затоа силно внимавам да ја уловам најдобрата песна за мене и секако за моите слушатели/читатели. Ловам песни уште од доцните 70ти и сеуште

Robotek со издание и настап на Скопје Креатива 2019

Robotek со издание и настап на Скопје Креатива 2019

Осмото издание на фестивалот за развој на креативните индустрии Скопје Креатива се реализира под мотото „Зелено Скопје”, кое симболички ја содржи идејата за еколошката свест како култура на живеење. Програмата опфаќа образовен, продукциски и презентациски формат и содржини од широката сфера на креативните индустрии привлечни за граѓани од различни

[МК песна на месецот] „Идеја?“ од Matej Foltz

[МК песна на месецот] „Идеја?“ од Matej Foltz

#едноставно #убаво #урбано #градски #СКОПСКИ… Градација која сосем спонтано се наметнува кога ќе го погледнете најновото видео и композиција на Matej Foltz, во соработка со Гоце САФ. Навистина ја сакам и неизмерно ми годи оваа младешка свежина која во последниов период го преплави Скопје. Без разлика дали е техно, скејт, дизајн, филм или во случајов

Gebruder Teichmann и Kanton6 во Кино Култура

Gebruder Teichmann и Kanton6 во Кино Култура

Браќата Andi & Hannes Teichmann, ака Gebruder Teichmann се електронски музичари, диџеи и културолошки активисти, со длабоки корени во берлинската андерграунд техно сцена и DIY култура, уште од деведесеттите години. Како гости, или артисти, присуствувале на сите ваши журки од соништата, но и главните берлински клубски точки, од типот на Berghain-Panorama

Teichmann Brothers во Кино Култура

Teichmann Brothers во Кино Култура

Браќата Andi & Hannes Teichmann, ака Gebruder Teichmann се електронски музичари, диџеи и културолошки активисти, со длабоки корени во берлинската андерграунд техно сцена и DIY култура, уште од деведесеттите години. Како гости, или артисти, присуствувале на сите ваши журки од соништата, но и главните берлински клубски точки, од типот на Berghain-Panorama

Три македонски стартапи кои користат технологија за решавање на општествените проблеми

Три македонски стартапи кои користат технологија за решавање на општествените проблеми

Социјално претприемништво. Мојот омилен тип претприемништво. И сигурно најризичен. Барем така размислува мојот неискусен и наивен претприемнички дух. Како millenial, кому, за разлика од генерациите пред нас, парите не му се доволно силна причина за да си ја обожава работата, малку нешта ме возбудуваат како, на пример, добрата комбинација на бизнис

Концертна промоција на новиот албум “Крик и прашина” од Сашко Костов

Концертна промоција на новиот албум “Крик и прашина” од Сашко Костов

Сашко Костов со концертна промоција на неговиот нов и 5-ти по ред соло албум „Крик и прашина” Промоцијата ке се одржи на 20-ти април – Сабота во МКЦ, со почеток од 21:30 часот. Осумте песни – „Прашина“, „Еј, еј“, „Ништо посилно“, „Living“, „Неонски хаос“, „Еве ти сон“, „Здив“ и „Последна“ ја создаваат и проектираат сликата за еден универзум полн различни