притисни ентер »

Извори

Религија

Фимлот Божји човек и пред македонската публика
Фимлот Божји човек и пред македонската публика

Фимлот Божји човек и пред македонската публика

Со благослов на Архиепископот г. г. Стефан, а по иницијатива на Кабинетот на Архиепископот и реализација на добронамерници, православните христијанин од Македонија, како и преостанатата публика, ќе имаат можност да го погледнат документарниот филм за свети Нектариј Егински – “Божји човек” во Cineplexx киното во City Mall, во Скопје. Премиерата ќе се

Верските заедници можат да имаат влијание врз процентот на вакцинирано население – пандемијата ја редуцираше поседатата на верските објекти

Верските заедници можат да имаат влијание врз процентот на вакцинирано население – пандемијата ја редуцираше поседатата на верските објекти

Кај шест од десет верници пандемијата од Ковид 19 имала влијание за да ги редуцираат своите посети на верските објекти изминативе две години. Речиси истиот процент на граѓани веруваат дека може да се заразат со вирусот ако се дел од масовна прослава на верски празник. Токму затоа осум од десет верници при посетата на храмовите за време на верски празници

Црногорските медиуми за настапите на хорот од Бигорски во Грција
Црногорските медиуми за настапите на хорот од Бигорски во Грција

Црногорските медиуми за настапите на хорот од Бигорски во Грција

Уште еден чекор кон автокефалност, македонски клир пеел во Богослужбите на архиереи од Ерусалимската и Грчката црква. Автокефалноста на повидок? Македонски епископ и свештеници гости на Грчката црква. Ова се дел од насловите во церногорските медиуми, кои посветија големо внимание на учеството на монашкиот хор од Бигорскиот манастои на меѓународниот

Денеска вечерна Богослужба со отец Партениј во Соборен Храм во Скопје

Денеска вечерна Богослужба со отец Партениј во Соборен Храм во Скопје

Епископот Антаниски, г. Партениј игумен на Бугорската Обител, денеска вторни ќе служи вечерна Богослужба во Соборниот Храм, Свети Климент Охридски во Скопје. На литургијата, која е со благослов на Архиепископот г.г. Стефан, ќе учествуваат и монасите и монахињите од Бигорската Обител. Вечерната Богослужба во чест на големиот Светител Свети Климент Охридски

Папата Франциск во посета и на прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Папата Франциск во посета и на прифатниот центар за бегалци и мигранти на Лезбос

Повторно сум тука, да ве сретнам и да Ве уверам за мојата блискост. Ова го кажувам од срце. Тука сум да ги видам вашите лица и да погледнам во вашите очи, очи полни со страв и очекување, очи кои виделе насилство и сиромаштија, очи врежани од премногу солзи, рече папата Франциск на почетокот од неговото обраќање во прифатниот центар за бегалци и мигранти

Папата одржа миса во Атина

Папата одржа миса во Атина

Во салата за концерти во Атина, во присуство на 2.500 католички верници и многу гости од грчкиот јавен живот, папата Франциск вечерва одржа свечена литурија. Папата и верниците заедно се помолија, а на крајот од мисата, тој им се заблагодари како на верниците, така и на домаќините во Грција, со оглед на тоа дека утре ја завршува тридневната посета

Епископ Партениј од Атина: Ваквите настани ќе допринесат за поголемо зближување на нашите два братски православни народи

Епископ Партениј од Атина: Ваквите настани ќе допринесат за поголемо зближување на нашите два братски православни народи

Треба да се случуваат што повеќе вакви средби, затоа што ваквите настани ќе допринесат за поголемо зближување на нашите два братски православни народи, на нашите две цркви, вели игуменот на Бигорискиот манастир, Епископот Антаниски г. Партениј во разговор со дописничката на МИА од Атина, по учеството на монашкиот хор на тридневниот Меѓународен фестивал

Монашкиот хор на Бигорски пееше на Богосложба со митрополит на Ерусалимската Патријаршија и со епископ на ГПЦ

Монашкиот хор на Бигорски пееше на Богосложба со митрополит на Ерусалимската Патријаршија и со епископ на ГПЦ

Уште еден значаен ден за монашскиот хор на Бигорската Обител, по настапот на меѓународниот фестивал за византскио пеење во Атина. Хорот на Свештената Бигорска Обител пееше за време на вечерна богослужба што ја водел Митрополит на Ерусалимската Патријаршија во храмот посветен на Мајката Божја во Атина, а утрово пак монасите од Бигорски пееле на утринската

Кој се допре до Мене?

Кој се допре до Мене?

„А кога одеше Исус, народот се туркаше во Него. И една жена, која страдаше дванаесет години од крвотечение, и сиот свој имот го беше потрошила по лекари, а ниеден не можел да ја излекува, пристапувајќи одзади, се допре до крајот на Неговата облека и наеднаш ѝ престана крвотечението“ (Лука 8, 43–44). Како што крвта е потребна за животот на телото, така

Пендаровски по повод Ханука: Северна Македонија е особено горда на својата Еврејска заедница

Пендаровски по повод Ханука: Северна Македонија е особено горда на својата Еврејска заедница

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Ханука, се одржа виртуелен настан на кој учествуваа претставници на Државата Израел и потомци на преживеани македонски Евреи од Холкаустот. Претседателот Пендаровски упати порака со која го честита празникот на светлината, а како централен чин во одбележувањето

Максимална казна затвор од 50 години за седум членови на една секта

Максимална казна затвор од 50 години за седум членови на една секта

Судот во Панама на максимална казна од 50 години затвор осуди седум членови на една секта, кои во ритуал убиле бремена жена и шест деца. Претходно, уште двајца членови на сектата „Нова божја светлина“ беа осудени на по 47 години затвор, пренесува ABC News. На 13 јануари 2020 година, тие поканиле голем број селани во нивната импровизирана црква, а според

Папата повика на помирување меѓу православните и католиците

Папата повика на помирување меѓу православните и католиците

Папата Франциск од Никозија денеска повика на помирување на православните христијани од истокот и католиците од западот. Тој изјави дека хуманитарната соработка може да биде средство за надминување на вековното несогласување меѓу православните и римокатолиците. „Вековите поделби и раздор не принудија, дури и неволно, да прифатиме непријателство и предрасуди