притисни ентер »

Извори

Република

Петар не доби стипендија за факултетот за кој доби Јана Димитрова
Петар не доби стипендија за факултетот за кој доби Јана Димитрова

Петар не доби стипендија за факултетот за кој доби Јана Димитрова

Имав среќа, а вложив и многу труд за да бидам примен на Унивезитетот во Утрехт, најдобриот универзитет во Холандија и 51. во светот, вели Петар Барлаковски, студент на Правниот факултет во Скопје. Петар немал среќа да биде еден од ретките „допрени од Бога“, на кои државата ќе им помогне да го усовршат своето знаење на врвен универзитет, а таа, пак,

Силјановска: Само Заев веруваше дека во ЕУ се влегува со трепкање и смешкање

Силјановска: Само Заев веруваше дека во ЕУ се влегува со трепкање и смешкање

Во април о.г. изјавив: „..не верувам ниту дека во јуни ќе добиеме покана. Во ЕУ се влегува со исполнување на Копенхагеншките критериуми, а тие значат владеење на правото, либерална компетитивна просперитетна економија, независно судство, жестока борба со криминалот и корупцијата, деполитизација и департизација на администрацијата, слободни и независни

Ефтов: Брисел колосално ја понижи Македонија

Ефтов: Брисел колосално ја понижи Македонија

Новинарот Васко Ефтов преку Фејсбук статус истакна дека ова што Брисел денеска и го направи на Македонија е Колосално понижување на еден народ и држава кои како што пишува Ефтов се осудени на избор меѓу суштинско вегетирање или драматично исчезнување. Не ја ценам политиката на Зоран Заев. Ниту неговата Влада. Напротив ги сметам штетни и опасни за македонските

Јоци: Зоќе, ова ти си го викаш ,,метла”? Демек глуп е народов, а ?

Јоци: Зоќе, ова ти си го викаш ,,метла”? Демек глуп е народов, а ?

Новинарката Јорданка Ивановска – Јоци преку свој Фејсбук статус се обиде да покаже како изгледа метлата на Заев, потенцирајки дека народот не е глуп и следи како, кој и каде ги „испумпува“ милионите од државата. Како изгледа ,,метлата” на Заев. Прво го ставаш дечково за директор на ,,Водовод”, он троши 555.000 евра за една година за адвокати блиски

Не се малку, седум се – како гласаше Европа против датумот за преговори

Не се малку, седум се – како гласаше Европа против датумот за преговори

На денешниот ЕУ Совет седум членки биле против датум за преговори со Македонија и Албанија: Франција, Холандија, Германија, Данска, Луксембург, Белгија и Шпанија. Дванаесет членки биле за преговори: Полска, Унгарија, Словачка, Чешка, Италија, Словенија, Хрватска, Белгија, Романија Естонија, Латвија, Литванија. Грција и другите воздржани! – напиша поранешниот

Горан Анѓелов го премесија во затвopoт каде се наоѓаат тepopистите од Диво Насеље
Горан Анѓелов го премесија во затвopoт каде се наоѓаат тepopистите од Диво Насеље

Горан Анѓелов го премесија во затвopoт каде се наоѓаат тepopистите од Диво Насеље

Денеска до редакцијата на Инфомакс се обратил адвoкaтот на Горан Ангелов. Тој е видно зaгpижeн и вели дека е  најверојатно е ,,мecтен” од власта, која веројатно  сака да му се peвaншира, бидејќи утринава добило решение кое нeмa пpaвнa ocнова. Ангелов добил peшение дека ќе биде пpeместен од зaтвopoт во Шутка, во Идризово, каде се сместени припадниците

Соседите се мајтапат: Ова не е сцена од „Ало, ало“, ова е поголема комедија

Соседите се мајтапат: Ова не е сцена од „Ало, ало“, ова е поголема комедија

Ако помисливте дека ова е кадар од серијата „Ало, ало“ се излажавте. Ова е поголема комедија. Државното раковотство на „Северна Македонија“ ја набљудува НАТО вежбата, пишуваат соседите на социјалните мрежи.

Јован Донев: Датумот е неизвесен и во октомври

Јован Донев: Датумот е неизвесен и во октомври

Додека Заев е сигурен за датум во октомври и отворање на преговорите до крајот на годината, сигналите за седумте земји членки на ЕУ кои се противеле на започнувањето на преговори за Македонија, повеќе зборуваат во прилог на тоа дека датумот е неизвесен и во октомври, отколку дека воопшто ќе го добиеме. Ова е тезата и на поранешниот македонски амбасадор

Пожарникарите од Тетово на протест, бараат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место

Пожарникарите од Тетово на протест, бараат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место

Пожарникарите во Тетово протестираа бидејќи не добиваат додатоци за ноќен труд, за викенди како и за ризикот на работното место, објави „ АлсатМ “. Ако се исполнат нивните барања, пожарникарите и понудија на општина Тетово договор за прекинување на судскиот спор за неплаќање на додатоците од 2005 година наваму. Бараме она што вели Законот, 29% не плаќа

„Запознај ја Преспа“ – регионот на фрлени тони јаболка

„Запознај ја Преспа“ – регионот на фрлени тони јаболка

Преспанскиот регион деновиве личи на вистинска депонија. Фрлени се над 30 илјади тони јаболка. Производителите за „Пресинг тв“ велат дека  во моментов  во  овој регион кој каде стигне, таму фрла јаболка. Револтирани, велат дека состојбата е катастрофална  и никогаш во историјата на Македонија и на постоењето на јаболкопроизводството не се памети ваква

Чиамба: Одлуката за Македонија ЕУ ја донесе едногласно

Чиамба: Одлуката за Македонија ЕУ ја донесе едногласно

Романското претседателство реагираше на шпекулациите кои се раширија во медиумите дека „седум земји вчера на Советот за општи работи биле „против“ преговорите со Северна Македонија“. Информациите се демантирани и на вебсајтот на министерството за надворешни работи на Луксембург, јави дописничката на МИА од Брисел. Министерот за надворешни работи на

„Либертанго“ утре сцената на Балетот

„Либертанго“ утре сцената на Балетот

На 20 јуни (четврток) во Националната опера и балет со почеток во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ – Астор Пјацола. ЛИБЕРТАНГО нè води низ приказна која ни го покажува создавањето и патот на тангото. Уличен танц што го достигнува пиедесталот на светската танц-сцена. Танго или танцот на страста, желбата, љубомората,

Промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко Ташковски

Промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко Ташковски

На 20 јуни (четврток) 2019 година во 12 часот, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Прозни записи“ од Васко Ташковски. За делото на познатиот сликар и академик ќе говорат акад. Нада Поп Јорданова и писателот Паскал Гилевски. Книгата е во издание на книгоиздателството „Матица македонска“

Молк од МНР за новата грчка кратенка за Македонија

Молк од МНР за новата грчка кратенка за Македонија

Министерството за надворешни работи за приказната на Алфа за фактура од повраток на данок на македонски турист неодамна вратен од Грција, зошто во графата за тоа од која земја е лицето кое бара повраток на данок, не стои целото име во кое се содржи зборот Македонија, ами само РОНМ, што е скратеница од новото уставно име на државата, ќе одговорело во

Тачи со критика до ЕУ: Внатрешните превирања ја замаглија визијата на Унијата

Тачи со критика до ЕУ: Внатрешните превирања ја замаглија визијата на Унијата

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека внатрешните превирања во ЕУ ја „замаглиле визијата на Унијата“. ЕУ, според него, не успеала да го надмине протекционистичкиот инстинкт и занемарувањето на регионот на западниот Балкан, особено Косово. Тачи поради, како што кажа, „разочарувачките заклучоци“ на Советот за општи работи на Европската Унија оцени