притисни ентер »

Извори

Република

Откриена црква од 5. век: Завршија овогодишните истражувања на Градиште-Бислим кај Пчиња
Откриена црква од 5. век: Завршија овогодишните истражувања на Градиште-Бислим кај Пчиња

Откриена црква од 5. век: Завршија овогодишните истражувања на Градиште-Бислим кај Пчиња

Археолошкото одделение на НУ Музеј Куманово заврши со овогодишното истражување на локалитетот Градиште-Бислим кај селото Пчиња. Како што соопштија надлежните од националната установа, истражувањата ги потврдиле минатогодишните претпоставки на кумановските арехолози дека на оваа локација има црковна градба. При ископувањата бил откриен олтарниот дел

Има ли македонска позиција: Заев за спорот со Бугарија говори едно, Бучковски друго, Димитров

Има ли македонска позиција: Заев за спорот со Бугарија говори едно, Бучковски друго, Димитров

Од нас зависи дали чашата ќе ја гледаме полуполна или полупразна! Ова беше главната синтагма со која пред и по потпишувањето на Договорот за добрососедство, соработка и пријателство  во 2017 година власта не убедуваше дека конечно решава еден децениски спор со соседна Бугарија, што широко ќе ни ги отвори вратите кон евроатлантските аспирации, Тогаш

Груевски за СДСМ: Тие се една неспособна криминална банда, која ја злоупотребува политичката моќ и врши политички прогон, а прави огромен криминал

Груевски за СДСМ: Тие се една неспособна криминална банда, која ја злоупотребува политичката моќ и врши политички прогон, а прави огромен криминал

Денес имаше нови сведочења и нови партиски мотивирани интерпретации на провладините медиуми, делумно и вадења од контекст, со наслови како да ги добиле од штабот на СДСМ, стои во статусот на Фејсбук на Никола Груевски, кој денеска се огласи за да разјасни и објасни некои работи околу денешното судење. Тој пишува: Јасно е дека власта и обвинителството,

Декември со одлични новости и судбоносни изненадувања за овие 5 хороскопски знаци

Декември со одлични новости и судбоносни изненадувања за овие 5 хороскопски знаци

5 хороскопски знаци за кои декември ќе донесе возбудливи вести, судбоносни изненадувања и убави емоции! Проверете дали сте меѓу среќните: Бик – Декември ќе биде како зрак светлина за Бикот, за кој последните месеци беа вистински тест. Темнината ќе ѝ отстапи место на светлината, а Бикот ќе се чувствува како миленик на судбината. Декември ќе им донесе

Димитриевски: На СДСМ му се потребни суштински реформи, а не да избира лидери кои се во сенка на поединци

Димитриевски: На СДСМ му се потребни суштински реформи, а не да избира лидери кои се во сенка на поединци

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, одговарајќи на новинарски прашања за изборот на лидер на СДСМ, им посака успех на кандидатите, додавајќи дека нема да коментира имиња, ниту, пак, ќе се меша во внатрепартиски постапки за избор на претседател. Според Димитриевски, на Социјалдемократскиот сојуз му се потребни суштински реформи и најмалку

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно
ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно

ММФ: Албанија со најголема сиромаштија во регионот, една третина од населението живее со помалку од 5,5 долари дневно

Пандемијата и катастрофалниот земјотрес што земјата ја погоди во ноември 2019 година, ја зголемија сиромаштијата во Албанија и таа и понатаму е највисока во регионот. Во 2020 година една третина од населението живеело со помалку од 5,5 долари дневно. Во Албанија, во 2020 година, што се совпаѓа со кулминацијата на пандемијата со Ковид-19, една третина

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Бесими: Нема да има значително зголемување на цената на струјата

Понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително зголемување на цената на електрична енергија – изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Во одговор на новинарско прашање, Бесими, не сакаше да калкулира со бројки, посочувајќи дека тоа ќе го каже Регулаторната комисија за

Кулеба: Украина е цврсто посветена на барање политички и дипломатски решенија за руско-украинскиот конфликт

Кулеба: Украина е цврсто посветена на барање политички и дипломатски решенија за руско-украинскиот конфликт

Уверени сме дека во вчерашниот повик Владимир Путин слушна некои многу јасни и силни сигнали поврзани со руската ескалација долж границата со Украина и во регионот. Во неколку наврати нашите американски партнери веќе ѝ ставија до знаење на Москва дека секоја понатамошна воена авантура ќе има исклучително висока цена. Сигурни сме дека овој повик не

Косово поднесува барање за членство во ЕУ

Косово поднесува барање за членство во ЕУ

Косово соопшти дека има намера да поднесе барање за членство во Европската унија (ЕУ), објави Дојче веле. Информацијата се однесува на официјалното соопштение објавено по Советот за стабилизација и асоцијација ЕУ-Косово. Средбата се одржа во Брисел со која претседаваше косовскиот премиер Албин Курти. Делегацијата на ЕУ беше предводена од високиот претставник

Бугарите си го присвоија и Св.Климент како бугарски просветител, Заев и комисијата за историја молчат

Бугарите си го присвоија и Св.Климент како бугарски просветител, Заев и комисијата за историја молчат

„Православната црква го слави големиот бугарски духовник и просветител Св.Климент архиепископ Охридски. По тој повод, во сите епархии на Бугарската православна црква се служи празнична света литургија…“. Вака на 25 ноември годинава БНР ги најави чествувањата за големиот празник на Бугарската православна црква. БПЦ го користи новиот Грегоријански календар,

Во Австралија откриена втора генетска верзија на омикрон сојот

Во Австралија откриена втора генетска верзија на омикрон сојот

Научниците од австралиската сојзуна држава Квинсленд, научниците идентификувале генетски „подвид“ на новата верзија на коронавирусот SARS-CoV-2 наречена омикрон, пренесува весникот The Guardian. Оваа генетска промена е откриена кај вториот Австралиец кај кој е идентирфикувана заразата со омикрон верзијата, кој неодамна допатувал од Нигерија, изјави

Млада пејачка и учесничка на популарното шоу за таленти пронајдена мртва

Млада пејачка и учесничка на популарното шоу за таленти пронајдена мртва

Скилир Хинкс, 23-годишна пејачка и учесничка во талент шоуто „Америка има талент“ е пронајдена мртва во куќата на нејзината пријателка во Јужна Каролина. Трагичната вест за американските медиуми ја потврдила нејзината мајка. Засега не е објавена причината за смртта, а се наведува дека Скилир имал големи проблеми со депресија и консумирање психоактивни

Дали вежба на МВР го создаде сообраќајниот хаос во Скопје?

Дали вежба на МВР го создаде сообраќајниот хаос во Скопје?

Сообраќајниот хаос кој вчера го парализираше Скопје, а за кој скопската градоначалничка Данела Арсовска рече ќе бара одговорност и одговори од Министерството за внатрешни работи, всушност се создал поради вежба за протести, кои треба да се случат деновиве, тврдат извори на „Република“. Тоа се неофицијалните и непотврдени информации до кои дојде „Република“,

Велика Британија одбележува една година од првата доза на вакцината против Ковид-19

Велика Британија одбележува една година од првата доза на вакцината против Ковид-19

Велика Британија денеска одбележува една година откако првиот човек во светот, надвор од клиничките испитувања, ја прими вакцината против Ковид-19, развиена од Фајзер/БиоНТек, и ги повика луѓето да примат засилувачка доза веднаш штом ќе се укаже можност. На 8 декември 2020 година, Маргарет Кинан, 90-годишна жена позната на пријателите како Меги, стана

Чернева: Доделувањето средства за Бугарија, согласно планот за закрепнување, не треба да се поврзува со односите со Македонија

Чернева: Доделувањето средства за Бугарија, согласно планот за закрепнување, не треба да се поврзува со односите со Македонија

Планот за закрепнување и развој како инструмент не може да се поврзува со ниту едно билатерално прашање меѓу поединечни земји, изјави за БНР Весела Чернева, шефица на канцеларијата на невладиниот Европски совет за надворешни односи. Сепак, како што јави дописникот на МИА од Софија, политички, според Чернева, тоа веројатно може да се поврзе. Таа додаде